خبر یزد

آخرين مطالب

جهاددانشگاهی از راهکارهای اساسی اقتصاد دانش‌بنیان است علمي

جهاددانشگاهی از راهکارهای اساسی اقتصاد دانش‌بنیان است
  بزرگنمايي:

خبر یزد - رییس جهاددانشگاهی با حضور در سازمان جهاددانشگاهی یزد فعالیت این نهاد را از راهکارهای اساسی اقتصاد دانش‌بنیان در کشور خواند.
به گزارش خبرنگار گروه علمی و فناوری خبرگزاری برنا ؛ دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی صبح امروز سه‌شنبه 29 شهریورماه در مراسم تودیع و معارفه رئیس جهاددانشگاهی استان یزد از «فاطمه سعادتجو» رییس سابق این واحد به‌عنوان انسانی خودساخته و زحمت‌کش یادکرد و گفت: ایشان در بازه زمانی بسیار دشوار و سخت شرایط کرونایی مدیریت این نهاد در استان یزد به‌خوبی برعهده‌گرفته و مدیریت کردند.
 
رئیس جهاددانشگاهی که روز گذشته به‌عنوان سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منصوب شد، «محمدرضا دهقانی» رئیس جدید جهاددانشگاهی یزد را نیز از جهادگران خوب استان خواند که به پیشنهاد ریاست سابق این سازمان در استان برای مدیریت این جهاددانشگاهی انتخاب شد و فردی خوش‌سیرت، خوش‌فکر و خوش‌ توان است که امیدواریم در فعالیت‌های خود موفق باشد.
دهقانی فیروزآبادی در بخشی از سخنانش خاطرنشان کرد: نگرش اصلی در سازمان جهاددانشگاهی به روسای استان‌ها این‌گونه است که ما در هر استان یک نفر به‌عنوان رییس سازمان داریم که تمام بخش‌های مرتبط با هماهنگی و مدیریت عالی وی اداره می‌شود و این فرد نه به‌عنوان رییس جهاددانشگاهی استان بلکه رییس جهاددانشگاهی در آن استان است به‌ عبارتی تمام توان رییس جهاددانشگاهی کشور را برای مدیریت خود در استان در اختیار خواهد داشت و باید از تمام توان کشوری جهاددانشگاهی برای ارتقای جایگاه این نهاد انقلابی بهره بگیرد.
وی ابراز امیدواری کرد با اهتمام به چنین نگرشی بدنه‌ی جهاددانشگاهی استان یزد که تاکنون همواره خاص بوده، طی چند سال آینده در بین واحدهای این نهاد بدرخشد.
در این نشست «فاطمه سعادتجو» رییس سابق جهاددانشگاهی یزد نیز ضمن تبریک سمت جدید دکتر دهقانی رئیس جهاد کشور به‌عنوان سرپرست جدید معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، از این‌که دوران سخت بحران کرونا در کشور پشت سر گذاشته شده، ابراز خرسندی کرد و برای دهقانی رییس جدید سازمان جهاددانشگاهی استان یزد آرزوی توفیق کرد.
جهاددانشگاهی از راهکارهای اساسی اقتصاد دانش‌بنیان است
رئیس جهاددانشگاهی در دیدار با پژوهشگران و اعضای سازمان جهاددانشگاهی استان یزد نیز با اشاره به اتصال منظم تمام اجزاء زیست‌بوم فناوری کشور، ضمن مخالفت ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه، بر ضرورت واسط‌ه‌هایی مانند شرکت‌های دانش‌بنیان و جهاددانشگاهی بین این دو بخش تأکید کرد.
دکتر دهقانی فیروزآبادی اظهار کرد: باور ما این است که جهاددانشگاهی یک‌نهاد اصیل انقلابی است که قبل از این‌که در دانشگاه‌های کشور بحث ارتباط حوزه علم و صنعت مطرح شود، با این مأموریت ویژه شکل گرفت تا واسطی بین علم و فرهنگ با صنعت و اقتصاد کشور باشد.
وی جهاددانشگاهی را زیست‌بوم نوآوری نخبگان ایران خواند و با اشاره به تأمین زیرساخت‌های این مهم از سوی جهاددانشگاهی قبل از پایه‌ریزی این زیرساخت‌ها از سوی مدیران و دلسوزان کشور در این سال‌ها، گفت: انتظار می‌رفت که با توجه به‌سرعت گرفتن توسعه دانش و رشد فناوری‌ها و اهتمام بیشتر به این حوزه در مناسبات جهانی طی دهه‌های اخیر، جهاددانشگاهی به‌عنوان رابط بین علم و جامعه پیشتازتر از سایر بخش‌ها باشد ولی بنا به هر دلیلی اعم از کم‌توجهی مسئولان یا خضوع مدیران جهاددانشگاهی، این اتفاق در سال‌های گذشته نیفتاده است لذا تأکیدداریم که به‌عنوان پیش‌قراول تأثیرگذاری در جامعه و حوزه علم و فناوری باید به جایگاه گذشته و بلکه جایگاهی به‌مراتب بالاتر دست‌یابیم.
دکتر دهقانی فیروزآبادی تأکید کرد: جهاددانشگاهی باید دوباره به ساحتی بازگردد که نخبگان و نوآوران کشور بتوانند در این محیط زندگی و برای رشد و توسعه کشور تلاش کنند و در این مسیر باید تمام عزم و جزم خود را به‌کارگیریم تا جهاددانشگاهی به جایگاه رفیع خود دست یابد.
وی عنوان کرد: اگر مدیران و بدنه جهاددانشگاهی با مدل‌هایی که برای تحول جهاد تعریف‌شده ازجمله تعریف نظاماتی متناسب با ساختارها و ظرفیت‌های هر استان که با اجرای آن‌همه کارکنان و همکاران جهاددانشگاهی از تلاش‌های این نهاد در منافع و دستاوردها مستقیماً منتفع خواهند شد، پیش برود این هدف دست‌یافتنی خواهد بود.
رئیس جهاددانشگاهی اظهار کرد: این‌که به جهاددانشگاهی باور دارم تنها یک حرف نیست بلکه آن را از مهم‌ترین راهکارهای اساسی اقتصاد دانش‌بنیان کشور می‌دانیم چراکه با زیست و بوم ما نیز همزیستی دارد لذا تأکیدداریم این نهاد باید به جایگاه موردتوجه رهبر معظم انقلاب برسد.
سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش بابیان این‌که در زیست‌بوم فناوری کشور اجزا زیادی اعم از پارک‌ها، مراکز رشد،شتاب‌دهنده و صنایع و دیگر بخش‌ها فعالیت دارند، اولین اقدام را اتصال منظم آن‌ها به یکدیگر برای رقم خوردن اتفاقی خوب در این حوزه دانست.
وی بابیان این‌که مخالف ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه هستیم، جنس این دو بخش را متفاوت از یکدیگر خواند و تصریح کرد: صنعت دارای جنسی سخت است و در آن زمان، کیفیت و قیمت مهم است ولی دانشگاه برخلاف صنعت دارای جنسی نرم و ناملموس با دغدغه‌های صنعتگران است لذا وصل کردن مستقیم این دو هم باعث نارضایتی امروز صنعت از دانشگاه شده و هم دانشگاه را دچار نوعی احساس درک نشدن از سوی صنعت کرده است.
وی بر حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و جهاددانشگاهی به‌عنوان واسط بین دانشگاه و صنعت برای رفع این مشکل تأکید کرد و گفت: مسائل صنعت باید به دانش‌بنیان‌ها و جهاددانشگاهی معرفی شود و سپس این مسائل از سوی این واسطه‌ها برای دانشگاه تعریف شود چراکه نوع طرح مسئله‌ای که جهاددانشگاهی برای دانشگاه تعریف خواهد کرد متفاوت از طرح مستقیم آن از سوی صنعت به دانشگاه خواهد بود.
دکتر دهقانی فیروزآبادی یکی از مشکلات امروز کشور را درست تبیین نشدن نیاز جامعه به دانشگاه برای رفع آن‌ها دانست و گفت: جهاددانشگاهی یک نقش فرابنیانی دارد به عبارتی هم می‌تواند محملی برای صنعت و هم محملی برای ساماندهی شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.
این مسئول در پایان جهاددانشگاهی را حلال مسائل بزرگ کشور خواند و گفت: جهاددانشگاهی با تشکیل شبکه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند مسائل بزرگ ملی را رفع کند و درواقع جهاددانشگاهی می‌تواند شبکه تقسیم‌کار ملی باشد و معاونت ریاست جمهوری شبکه تقسیم منابع مالی در این زمینه محسوب شود.
محمدرضا دهقانی رئیس جهاددانشگاهی استان یزد نیز در این دیدار بابیان این‌که جهاددانشگاهی یزد از اوائل دهه 70 شکل‌گرفته و طی چند دهه گذشته به‌تدریج فرایند رشد خود را حفظ کرده است، گفت: این نهاد در استان یزد فرازوفرودهای زیادی را طی کرده ولی امیدوار به آینده است و امیدواریم با حمایت مدیریت جدید این نهاد در کشور در گام دوم انقلاب نقش شایسته‌تری را در کشور ایفا کنیم.
وی ترسیم جایگاه والای جهاددانشگاهی در این دوره را اتفاقی بزرگ خواند و از این‌که جهاددانشگاهی به‌عنوان زیست‌بوم نوآوری نخبگان ایران معرفی‌شده است، ابراز خرسندی کرد.
وی خواسته امروز جهادگران جهاددانشگاهی را استقامت و تداوم این نهاد در کشور خواند و گفت: امیدواریم مشکلات جهاددانشگاهی استان که قبلاً به‌صورت حضوری و مکتوب به ریاست جهاددانشگاهی کشور گزارش‌شده است با حمایت‌های مؤثر مسئولان جهاددانشگاهی کشور و مدیران استان مرتفع شود.
دهقانی در پایان نیز خاطرنشان کرد: حضور یک یزدی در رأس مدیریت جهاددانشگاهی کشور باعث افتخار ماست و حضور یک جهادگر از جهاددانشگاهی در صدر معاونت علمی ریاست جمهوری مایه مباهات است که دراین‌باره آرزوی توفیق روزافزون را برای ایشان داریم.
 


 

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/235671/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هفت طرح گردشگری در استان یزد افتتاح شد

کودک ٢.٥ ساله قربانی نبود ایستگاه آتش نشانی در شاهدیه شد

همه دستگاه‌ها زمینه حضور نیروهای جهادی را فراهم کنند

سالانه بیش از 400 هزار بازرسی کار از کارگاه های فعال انجام می شود / 21 هزار کمیته حفاظت فنی در کشور فعال است

افزایش دمای تهران تا پایان هفته

یزد میزبان برترین استعداد های شمشیر بازی کشور

آزادی 2124 زندانی یزد با استفاده از ارفاقات قانونی

طرح پرورش ماهی در قفس با ظرفیت 500 تن در تنگستان افتتاح شد

عدم همکاری اتاق اصناف در ایمن‌سازی بازار بیرجند

تعطیلی یک واحد تولیدی در میبد

طرح های اولویت دار تعاونی در استان های مختلف کشور شناسایی می شوند

نواختن زنگ بازیافت در 30 مدرسه منتخب منطقه 19

یک دیدار هفته اول لیگ برتر والیبال به تعویق افتاد

اعلام برنامه هفته نخست لیگ برتر والیبال/ لغو یک دیدار در آمل

یک بازی لیگ برتر تعویق افتاد

وقف‌های جدید متناسب با نیاز روز جامعه باشد/ لزوم احیای موقوفات فراموش شده

برنامه راهبردی شهرداری یزد برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره

این امامزادگان در روستای بادگیرها آرمیده‌اند

200 خانه برای محرومان استان یزد ساخته می‌شود

استاندار یزد: از نویسندگان و شعرای استان حمایت می‌کنیم

رئیس حوزه هنری گلستان: فرهنگ‌سازی برای حجاب هنرمندی می‌خواهد

دومین موزه رسمی شهرداری یزد راه‌اندازی می‌شود

اعتیاد، عامل 65 درصد همسرآزاری‌ها و 25 درصد قتل‌ها

اعزام بیش از یک‌هزار دانشجوی یزدی به پیاده‌روی اربعین

آیین نخل برداری سنتی در مهرجرد یزد

بازدید رایگان سالمندان از برج میلاد

بهسازی بیش از 30 تقاطع منتهی به مدارس منطقه 19 همزمان با آغاز ماه مهر

ساختمان‌های واقع در بافت‌ فرسوده دارای استاندارد و ایمنی لازم نیستند

خیرین یزدی 8 میلیارد به دانش‌آموزان نیازمند کمک کردند

نوسان جزئی دما در استان یزد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: تعاون می تواند نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی ایفا کند

جزئیات ارائه اصلاحیه بودجه شهرداری به شورا/شهرداری درخصوص تحقق بودجه نسبت به 6 ماه ابتدایی سال گذشته جلوتر است

تعیین تکلیف 48پروژه بلاتکلیف به ارزش 50هزار میلیارد تومان/ تحقق 3برابری منابع مالی شهرداری توسط سازمان سرمایه‌گذاری نسبت به سهم تعیین شده

3 اقدام برای ساماندهی موتورها

اینفوگرافیک | نهضت مقاوم‌سازی پل‌های سواره‌روی تهران

ثابت ماندن آمار بستری‌های مشکوک به کرونا در یزد

امام‌جمعه تفت: بصیرت مردم، آتش فتنه دشمن را خاموش کرد

«تلفن سیاه» در دست کودکان ربوده شده

برپایی نمایشگاه عکس،غرفه‌های فرهنگی و مسابقه خاطره‌نویسی در منطقه 19

اجرای طرح دستان گویا با پخش کلیپ آموزش زبان اشاره در منطقه 19/ بهره‌مندی ناشنوایان از خدمات غربالگری رایگان شنوایی

وقوع زلزله 4 ریشتری حوالی بهاباد

اخبار کوتاه یزد/ از تجلیل سربازان تا فعالیت گروه‌های جهادی

برگزاری نشست برخط دفاع مقدس الگویی برای عبور از تهدید‌ها و بحران‌ها

عیادت مسئولان استان یزد از مامور مجروح اغتشاشات اخیر

وقوع زلزله چهار ریشتری در یزد

مناسب‌سازی معابر و محدوده‌های منتهی به مدارس در منطقه 14

صدور هشدار زرد هواشناسی برای استان تهران

پذیرش 14 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد

لیگ برتر والیبال| آغاز تلاش تیم‌ها برای جام سی‌وششم؛ استارت پرافتخارترین تیم در نصف جهان

کشف 25 عدد کوکتل مولوتف در یزد/ بازداشت 4 عنصر خود فروخته