خبر یزد
تولید زردآلو در ابرکوه 50 درصد کاهش یافت
جمعه 23 ارديبهشت 1401 - 12:42:11
خبر یزد - یزد - سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: تولید زردآلو در این شهرستان از 35 هزار تن به 18 هزار تن رسیده که سرمازدگی و وقوع توفان در اواخر اسفند پارسال و فروردین امسال علت کاهش حدود 50 درصدی آن بوده است.

علی‌محمد هوشمند روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آغاز فصل برداشت محصول زرد آلو از سطح 2 هزار و200 هکتار از باغ های این شهرستان افزود: این شهرستان قطب تولید زردآلوی کشور محسوب می‌شود.
وی بیان کرد: بیشترین میزان تولید محصول زردآلو در این شهرستان مربوط به دهستان فراغه و مزارع علوی در بخش مرکزی است .
این مسئول جهاد کشاورزی ابرکوه خاطر نشان کرد: امسال 18 هزار تن زردآلو به ارزش حدود 400 میلیارد تومان در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف می شود .
وی بابیان اینکه محصول زردآلوی ابرکوه با کیفیت است، تصریح کرد: در شرایط مناسب آب و هوایی بیشترین میزان تولید محصول مربوط به دهستان فراغه و منطقه علوی بخش مرکزی و تیجرد ابرکوه است.
هوشمند تصریح کرد: کشاورزان شهرستان در اجرای طرح های آبیاری نوین خیلی خوب کار کردند و بیش از 90 درصد باغ های زردآلوی شهرستان به سیستم های آبیاری قطره ای تجهیز شده است .
مسئول جهاد کشاورزی دهستان فراغه هم به خبرنگار ایرنا گفت: باتوجه به شرایط آب و هوایی این منطقه بیش از 80درصد تولید محصول زرد آلو در منطقه فراغه با متوسط تولید 15 تا 18 تن در هکتار است.
اسدالله دهقان با بیان اینکه دو سالی است این منطقه با سرمای زودرس و توفان روبرو شده ، افزود: به دلیل سرمازدگی و وزش توفان شدید میزان تولید زرد آلو بین هشت تا 10 تن در هکتار کاهش یافته است.

خبر یزد


این مسئول بخش کشاورزی دهستان فراغه تصریح کرد: به دلیل پیش رس بودن و طعم مناسب محصول زرد آلو ، حدود هزار تن آن به کشورهای روسیه و حوزه خلیج فارس صادر و بقیه آن در بازارهای داخلی استان یزد و استان های اصفهان، فارس، تهران و خراسان رضوی عرضه می شود.
وی ، انواع محصول زردآلوی ابرکوه را تخم گردی، فلکه‌ای، خیاری، زرقانی ، خانی و کتابی عنوان کرد و ادامه داد: 60 درصد زردآلوی استان یزد در ابرکوه تولید می‌شود.
مسئول جهاد کشاورزی فراغه خاطرنشان کرد: تأسیس صنایع تبدیلی و فرآوری محصول زردآلو از ضرورت های این بخش است و جهاد کشاورزی با پرداخت تسهیلات از سرمایه‌گذاران در این زمینه حمایت می‌کند.
15 هزار و 800 هکتار اراضی شهرستان ابرکوه زیر کاشت محصولات زراعی و باغی است که بیش از 10هزار هکتار آن باغ های میوه است و در این زمینه اشتغال 40 درصد مردم این شهرستان در حوزه کشاورزی، دامداری و دامپروری فراهم کرده است.
شهرستان 55 هزار نفری ابرکوه در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
برچسب‌ها
برداشت محصول خشکسالی ابرکوه اراضی کشاورزی

http://www.Yazd-Online.ir/Fa/News/228680/تولید-زردآلو-در-ابرکوه-50-درصد-کاهش-یافت
بستن   چاپ