خبر یزد
استاندار یزد: سیاست‌های اشتباه گذشته دلیل بحران جمعیت است
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1402 - 10:17:15 AM
ایرنا
خبر یزد - مهران فاطمی در آیین تجلیل از برترین‌های رویداد جوانی جمعیت استان یزد، افزود: در استان یزد سه ثروت خدادادی و عظیم منابع طبیعی و معادن ،فرهنگ، هویت و آثار تاریخی و معماری بی بدیل و ثروت منابع انسانی که مهمتر از دو سرمایه دیگر است.
وی ادامه داد: بزرگترین دارایی ما جوانان، فرزندان و نسل ما است اما با سیاست های غلطی که اجرا شده به سمت پیری جمعیت حرکت می کنیم و اگر این روال ادامه پیدا کند با مشکل تامین منابع انسانی برای فعالیت های اقتصادی روبرو می شویم و اکثر این واحدهای تولیدی و صنعتی تعطیل خواهند شد چون دیگر نیروی انسانی نیست که در آنها فعالیت کند.
  وی ادامه داد: اگر کشور به چاله جمعیتی گرفتار شود، حداقل یکصد سال طول خواهد کشید تا دوباره ما وارد جوانی جمعیت شویم، در بسیاری از کشورهای غربی چالش جمعیت اتفاق افتاده اما این کاهش جمعیت در طول 90 سال رخ داده، در حالی که چالش جمعیت در ایران طی 10 سال به دلیل سیاست های اشتباه اتفاق افتاد.
فاطمی اظهار داشت: سیاست های حمایت از جمعیت در دولت سیزدهم تدوین شده که از جمله پرداخت تسهیلات و کمک های معیشتی است و در استان یزد بیش از 2 هزار و 100 نفر که شرایط قانون جوانی جمعیت را داشتند، زمین رایگان دریافت خواهند کرد.
فاطمی گفت: هر چند ارائه تسهیلات ازدواج با مشکلاتی مواجه شده اما یک هزار و 640 میلیارد تومان در سال 1401 تسهیلات ازدواج و 500 میلیارد تومان نیز تسهیلات فرزندآوری پرداخت شد و امسال افزایش این تسهیلات پیگیری خواهد شد.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: مزایایی در قانون جوانی جمعیت مشخص شده که هنوز بخشی از آن اجرایی نشده است و مجلس در این زمینه برنامه هایی را در قانون بودجه 1402 آورده که در برنامه های هفتم نیز ادامه خواهد یافت.
محمدصالح جوکار افزود: امروز جوانی جمعیت و فرزندآوری از مواردی است که مورد تاکید رهبر انقلاب قرار دارد و قدرت و استحکام داخلی ما نیاز به جمعیت دارد و اگر ایران اسلامی بخواهد تمدن اسلامی را رقم بزند نیاز به جوان هایی دارد که پیشران این برنامه باشند.
اجرای سرود، اجرای طنز و ... از دیگر برنامه های این آیین بود، همچنین از خانواده هایی که دارای 9 فرزند و هفت فرزند بودند و خانواده نخبگان ببیش از چهار فرزند تجلیل شد.
در بخش دستگاه های اداری از شهرداری یزد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سپاه الغدیر، بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی و صدا و سیمای یزد تجلیل شد و در بخش رسانه ها نیز از سجاد میرشریف و کاظم دهقانی از خبرگزاری صدا و سیما و اعظم السادات میرجلیلی از خبرگزاری ایکنا به عنوان برترین ها تجلیل به عمل آمد.
مهدیه السادات حسینی مطلق، مدیرکل بانوان و خانواده استانداری یزد در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: 289 اثر به دبیرخانه جشنواره رویداد جوانی جمعیت یزد واصل شد که 2 اثر برای شرکت در بخش ملی ارسال شد که با حضور ریاست جمهور از برترین های کشوری قدردانی خواهد شد.

http://www.Yazd-Online.ir/Fa/News/600282/استاندار-یزد--سیاست‌های-اشتباه-گذشته-دلیل-بحران-جمعیت-است
بستن   چاپ