خبر یزد
اردکان در مسیر گردشگری/مهمترین راه برای جذب گردشگر، برگزاری جشنواره‌های مختلف
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1402 - 10:47:48 AM
باشگاه خبرنگاران
خبر یزد - مصطفی سپهری رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی اردکان در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان بابیان اینکه حدود 18 بوم گردی در این شهرستان وجود دارد که 12 مورد آن فعال است افزود: در استان یزد حدود 12 هزار تخت برای اسکان مسافران وجود دارد که سهم شهرستان اردکان کمتر از 500 تخت است.
او با اشاره به اینکه مهمترین راه برای جذب گردشگر، برگزاری جشنواره‌های مختلف در همین راستا است، اضافه کرد: برگزاری جشنواره‌های مختلفی از جمله محصولات غذایی، محصولات کنجدی، نمایشگاه کار بافی با محوریت مد و لباس، جشنواره روناس، خرما، پسته انار و زردک و همچنین مراسم نخل برداری در روز عاشورا و تعزیه خوانی روستای توت جزء برنامه‌های آینده میراث فرهنگی اردکان برای جذب گردشگر است.
 
رئیس میراث فرهنگی اردکان با بیان اینکه ما در زمینه جذب گردشگر خارجی و داخلی ضعیف عمل کردیم و به تازگی با رایزنی‌های انجام شده سه تور گردشگری چین از این شهرستان بازدید کرده اند تصریح کرد: شهرستان میبد و اردکان در بحث گردشگری لازم و ملزوم هم می‌باشند چرا که این شهرستان از نظر بافت منسجم تاریخی و میبد از نظر بافت تک بنایی منحصر به فرد هستند.
سپهری اظهار داشت: 2 هتل پنج ستاره در اردکان مجوز گرفته است که به زودی عملیات ساخت آن آغار خواهد شد. 
او یادآور شد: برای جذب گردشگر طرح هر روستا یک بوم گردی با همکاری مسئولان شهرستان و همکاری بخش خصوصی و با ارائه تسهیلات ویژه در دستور کار قرار دارد ضمنا در راستای جذب گردشگر کمپ کویر زرین برای استفاده گردشگران تا پایان سال راه اندازی خواهد شد.
رییس میراث فرهنگی اردکان در ادامه گفت: پنج آژانس مسافرتی در اردکان وجود دارد که سه مورد آن فعال بوده و در زمینه گردشگری عملکرد ضعیفی داشته اند لذا در راستای رونق گردشگری کسانی که مایل و علاقمند به فعالیت در خصوص آژانس گردشگری می‌باشند می‌توانند جهت کسب مجوز‌های لازم به اداره میراث فرهنگی اردکان مراجعه کنند. 
سپهری اظهار داشت: در خصوص بحث کاربافی حدود 1800 نفر در شهرستان اردکان به این حرفه اشتغال دارند که از این تعداد 190 نفر دارای مجوز هستند و هدف میراث فرهنگی اردکان ارتقاء کار بافی از شکل سنتی و تک محصولی به تولید محصولات فاخر مخصوصا پارچه بافی است.
او با بیان اینکه رشته‌های خورجین بافی و زنجیر بافی اوضاع خوبی ندارند و در سال گذشته 30 نفر بصورت رایگان زنجیر بافی را آموزش دیده اند تصریح کرد: پروژه پردیسان نیز 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا اواسط سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی اردکان نیز در ادامه این نشست کمتر از 30 درصد از ظرفیت‌های معماری سنتی اردکان ثبت رسیده است، افزود: اردکان دارای هشت بافت تاریخی ثبت ملی است، 2 برابر این تعداد بافت‌هایی هستند که هنوز به ثبت نرسیده که اکثریت آن در روستا‌های شهرستان قرار دارند. 
نجمه نادری اظهار داشت: اولین هدف پایگاه پژوهشی اردکان حفاظت از اثر و بنا‌های تاریخی و در حقیقت مطالعات در حوزه خاک و بنا‌های خشتی است پایگاه پژوهشی برای رسیدن به اهداف خود دارای سه برنامه کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت است. 
مدیر پایگاه پژوهشی میراث با بیان اینکه اردکان دارای 252 اثر ثبتی بوده که بر اثر سهل انگاری آسیب‌های زیادی به آن وارد شده است و مهمترین آن نداشتن حریم برای ایمنی بوده است افزود: مهمترین پتانسیل، عامل پویایی و سرزندگی بافت و از سرمایه‌های تاریخی اردکان مردم شهرستان هستند. 
نادری گفت: پایش معابر بافت تاریخی اردکان و اصلاح این معابر که خود باعث ایجاد عدم انسجام در بافت تاریخی بوده است در اولویت برنامه‌های این پایگاه قرار دارد. 
او با بیان اینکه قدم بعدی تکمیل ضوابط و مقررات در اقدامات مداخله جویانه در بافت تاریخی شهرستان اردکان که آسیب جدی به آن وارد کرده می‌باشد، همچنین پایگاه درصدد است نسبت به گردآوری اسناد مربوط به بافت تاریخی شهرستان اردکان از کل کشور اقدام نماید ادامه داد: مسئله بعدی تدوین راهکار‌های مرمتی و مشارکتی بافت بوده چرا که شنیده نشدن صدای بومی اردکانی در بافت تاریخی و ورود افراد غیربومی به حوزه بوم گردی اردکان یک فاجعه جدی برای بافت تاریخی است و هدف بعدی پایگاه راه اندازی مجدد آزمایشگاه خاک پایگاه پژوهشی است.
این مسئول افزود: از اهداف بلند مدت این پایگاه راه‌اندازی مرکز دیجیتال اردکان و راه اندازی دفاتر بازآفرینی و تهیه سند توسعه گردشگری است.
نادری گفت: بافت تاریخی اردکان در پهنه گسل زلزله قرار ندارد و از این نظر ایمن است، اما مهم‌ترین بحران اردکان، سیل است که بهترین راه برون رفت از این بحران مرمت قنات‌ها است که این بحث بسیار جدی است و می‌بایست مورد توجه ویژه قرار گیرد.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی اردکان در ادامه گفت: در خصوص جایگاه ملی اردکان در بحث معماری، بادگیر اردکانی و آب انبار‌های شهرستان در کشور حرف اول را می‌زنند و در حال حاضر حدود 57 آب انبار در شهرستان وجود دارد که همه آن‌ها ازنظر سبک معماری بی نظریند همچنین در حال حاضر سه دخمه در کل شهرستان وجود دارد که بسیار منحصر به فرد بوده که مهمترین آن دخمه ترک آباد می‌باشد.
نادری گفت: یک از عوامل اصلی نامگذاری اردکان به یونان کوچک علاوه بر وجود علما و فضلا، نبوغ بالای اردکانی‌ها در بحث معماری بوده است. 
او هدف از حضور خود در اردکان را ارائه تجربیات خود جهت احیا بافت تاریخی عنوان کرد و افزود: با افتخار در خدمت مردم شریف اردکان هستم.
رئیس پایگاه میراث شهرستان اردکان گفت: 30 درصد از آثار و بافت این شهرستان تاکنون ثبت ملی شده و مابقی یا ثبت نشده و یا در نوبت ثبت قرار گرفته است.
او از راه‌اندازی مجدد آزمایشگاه خاک پایگاه میراث فرهنگی خبر داد و گفت: این موضوع یکی از برنامه‌های میان‌مدتی است که در دستور کار پایگاه میراث‌فرهنگی شهرستان قرار گرفته است.
در حال حاضر یک هزار اثر تاریخی و فرهنگی شهرستان اردکان شناسایی شده که 240 مورد آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شهرستان 160 هزار نفری اردکان که مرکز آن در 60 کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهر‌های عقدا، خرانق، احمدآباد و اردکان است.

http://www.Yazd-Online.ir/Fa/News/600288/اردکان-در-مسیر-گردشگری-مهمترین-راه-برای-جذب-گردشگر،-برگزاری-جشنواره‌های-مختلف
بستن   چاپ