خبر یزد
دومین معدن سرب و روی دنیا، آماده بهره برداری
دوشنبه 27 شهريور 1402 - 19:00:00
خبر یزد - نجمی نیا مدیرعامل مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد بهادران گفت: این معدن، در خاورمیانه اول و در جهان چهارم است.
او افزود: تاکنون 156 میلیون تن عملیات باطله برداری در معدن انجام شده است و عملیات معدنکاری در 2 اوزون اکسید و سولفور را داریم.
مدیرعامل مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد بهادران ادامه داد: استخراج باریت در معدن سرب و روی بهادران زیر نظر ایمیدرو در حال انجام است و بعد از آن سرب و روی را داریم و در آینده استخراج مس هم به نتیجه می‌رسد.
احداث سرب و روی خاورمیه در یزد
حیدری مدیر مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد بهادران گفت: فاز اول کارخانه کنستانتره سرب و روی مهدی آباد بهادران آماده بهره برداری است که ظرفیت سالانه تبدیل 2 میلیون تن سنگ معدن به کنستانتره سرب و روی را دارد.
او افزود: با احداث کارخانه 120 هزار تن کنستانتره روی با عیار 55 درصد و 80 هزار تن کنستانتره سرب با عیار 60 درصد را تولید می‌کنیم.
مدیر مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد بهادران با بیان اینکه بر اساس ذخایر زمین شناسی، ذخیره معدن سرب و روی مهدی آباد بهادران در کشور شاخص است، اظهار داشت: با بهره برداری از فاز دوم کارخانه کنستانتره، ظرفیت تولید کنستانتره سرب و روی این مجتمع معدنی به 250 هزار تن برسد.
به ثمر نشستن معدن بهادران پس از 70 سال به واسطه بخش خصوصی
فاطمی استاندار یزد در حاشیه بازدید از مجتمع سرب و روی مهدی آباد که به منظور بررسی مسائل مربوط به بهره‌برداری از این معدن انجام شد، با اشاره به اکتشاف مجموعه معدن سرب و روی مهدی آباد در سال 1329، گفت: با گذشت بیش از 70 سال از اکتشاف این معدن، عملیات بهره‌برداری آن تا امروز انجام نشده بود.
او به اجرای کم هزینه‌تر و پرسرعت‌تر طرح‌های معدنی به واسطه ورود بخش خصوصی به این حوزه اشاره و افزود: این مجموعه که پیش‌بینی هزینه 2و یک دهم میلیارد یورویی برای آن می‌شد، با سرمایه گذاری 300 میلیون یورویی بخش خصوصی به نتیجه رسیده است و در صورت اجرای کل زنجیره، قابلیت تولید سه درصد روی دنیا را دارد.
استاندار یزد از انتقال پساب به عنوان یکی از اقدامات مهم انجام شده در این مجموعه معدنی نام برد و گفت: بزرگترین خط انتقال پساب کشور به طول 100 کیلومتر با ظرفیت انتقال 100 لیتر بر ثانیه، در مجموعه معدن سرب و روی مهدی آباد اجرا شده است.
فاطمی افزود: با توجه به اختلاف ارتفاع 650 متری این معدن با تصفیه خانه یزد، آب با فشار 32 بار منتقل و مجدد در مجموعه کارخانه کنستانتره باز چرخانی می‌شود.
گفتنی است هم اکنون چین، قزاقستان و هند بزرگترین تولید کنندگان سرب و روی در جهان هستند و با بهره برداری از معدن سرب و روی مهدی آباد بهادران ایران در جایگاه چهارم تولید سرب و روی جهان قرار می‌گیرد.
باشگاه خبرنگاران جوان یزد یزد

http://www.Yazd-Online.ir/Fa/News/619064/دومین-معدن-سرب-و-روی-دنیا،-آماده-بهره-برداری
بستن   چاپ