خبر یزد
بهره‌مندی 8 هزار افغانستانی از کمک‌رسانی خراسان رضوی
دوشنبه 29 آبان 1402 - 20:21:16
خبر یزد - به گزارش قدس خراسان، 15 مهر ماه گذشته بود که زمین‌لرزه‌ای نسبتاً شدید در منطقه هرات افغانستان اتفاق افتاد. شدت این ‌زلزله به حدی بود که حتی در مشهد و سایر شهرهای خراسان‌های رضوی و جنوبی نیز احساس شد.
همجواری و نزدیک بودن خراسان رضوی به محل وقوع زلزله در افغانستان سبب شد در کمترین زمان ممکن با هماهنگی‌های به عمل آمده میان مقامات دو کشور ایران و افغانستان، تیم‌های امدادی از خراسان‌های رضوی، جنوبی و شمالی به محل حادثه اعزام شوند.
سرپرستی تیم‌های امدادی حاضر در هرات افغانستان را جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی برعهده داشت و در کمتر از 24 ساعت از زلزله ویرانگر هرات 60 نفر متشکل از 24 تیم امدادی از جمعیت هلال‌احمر به مناطق زلزله‌زده رسیدند.
سرعت عمل این گروه‌ها به حدی بود که در مواردی حتی زودتر از نیروهای امدادی کشور افغانستان در محل حاضر شده بودند و در مدت یک هفته‌ای که امدادگران جمعیت هلال‌احمر در هرات حضور داشتند، خدمات و امدادرسانی‌های خوب و متفاوتی را به زلزله‌زدگان افغانستانی ارائه کردند.
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی در خصوص امدادرسانی‌های انجام شده توسط این جمعیت به زلزله‌زدگان اخیر هرات افغانستان گفت: در لحظه اطلاع از وقوع زلزله در هرات به واسطه همجواری ما با این کشور، طبق دستور رئیس جمعیت هلال‌احمر و با هماهنگی‌هایی که میان مقامات دو کشور ایران وافغانستان صورت گرفت، 60 نفر از امدادگران در قالب 24 تیم حرفه‌ای امداد و نجات به محل وقوع زلزله اعزام شدند که 21 خودرو امداد و نجات و 13 دستگاه تجهیزات تخصصی آواربرداری همراه این گروه‌های امداد از استان به هرات فرستاده شدند.
سید مسعود هدایتی ادامه داد: تیم‌های امدادی اعزامی در مدت یک هفته حضورشان در مناطق زلزله‌زده افغانستان به 11روستای زلزله‌زده که حدود 8هزار نفر جمعیت داشتند، خدمات‌رسانی کردند. در بدو ورود زمینه اسکان 500 خانوار از زلزله‌زدگان در چادرهایی که به همین منظور برپا شده بود، فراهم آمد و تجهیزاتی همچون مواد غذایی، پتو، موکت، لوازم گرمایی و آشپزی، محصولات بهداشتی و مواردی از این قبیل در اختیار آن‌ها قرار گرفت.
وی با بیان اینکه تیم‌های امداد و نجات و تجهیزات جمعیت هلال‌احمر روز بعد از زلزله در محل وقوع زمین‌لرزه در هرات حاضر شدند، اظهار کرد: با وجود اینکه بلافاصله پس از وقوع زلزله، همکاران و داوطلبان جمعیت هلال‌احمر خراسان برای اعزام آمادگی کامل داشتند؛ اما به دلیل هماهنگی‌هایی که باید میان مقامات دو کشور ایران و افغانستان برای ورود به خاک این کشور صورت می‌گرفت، روز بعد و به فاصله حدود 24 ساعت امدادگران در محل وقوع زلزله حاضر شدند و در کمترین زمان ممکن خدمات‌رسانی به حادثه‌دیدگان و کمک برای نجات آن‌هایی که زیر آوار بودند، آغاز شد.
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی در خصوص کمک‌هایی که از استان برای زلزله‌زدگان افغانستان ارسال شد، گفت: با توجه به خواسته مردم در راستای ارسال کمک برای زلزله‌زدگان، پویش آفتاب مهربانی راه‌اندازی و اقدام‌های لازم برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی آغاز شد و تا امروز نیز کمک‌های خوبی برای زلزله‌زدگان ارسال شده است.
هدایتی ادامه داد: تاکنون 41 دستگاه تریلر و کامیون که در مجموع 800 تُن بوده، از طریق خراسان رضوی به محل وقوع زلزله ارسال شده و امروز نیز در ادامه کمک‌رسانی‌ها دو تریلر دیگر فرستاده شد.
وی همچنین به اتفاق خوبی که قرار است با محوریت جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی در راستای آموزش جوانان مستعد افغانستانی برای حضور در دوره‌های امدادگری بیفتد، اشاره کرد و افزود: در سفر اخیر محسن ذاکریان، رئیس جمعیت هلال‌احمر استان به افغانستان، این موضوع مطرح شد و قرار است در سفر آینده مقامات کشور افغانستان به مشهد، این موضوع نهایی و زمینه اجرای آن فراهم شود.
خبرنگار: هاشم رسائی‌فر

خبر یزد


http://www.Yazd-Online.ir/Fa/News/626754/بهره‌مندی-8-هزار-افغانستانی-از-کمک‌رسانی-خراسان-رضوی
بستن   چاپ