خبر یزد

آخرين مطالب

پیشگامی یزد در درمان کودکان سرطانی علمي

پیشگامی یزد در درمان کودکان سرطانی
  بزرگنمايي:

خبر یزد - به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، سرطان خون یا سلول‌های لوسمی از شکل گیری غیرطبیعی و ناکامل تعداد زیادی گلبول سفید در مغز استخوان به وجود می‌آید. این سرطان چند نوع است و نوعی از سرطان خون با نام لوسمی لنفوسیتی حاد وجود دارد که در آن گلبول سفیدی به نام لنفوسیت به تعداد زیاد در بدن فرد مبتلا ساخته و تجمع می‌یابد و جای گلبول‌های سفید حقیقی خون را می‌گیرد.
درمان سرطان درکودکان بسیار بهتر از بزرگسالان به نتیجه می‌رسد و مهمترین دلیل این موضوع نداشتن استرس در کودکان و نبود تصور درست از مرگ، نسبت به بزرگسالان است و بیمار با امید به زندگی مراحل درمانی را آسان‌تر طی می‌کند.

خبر یزد

امیدواری خانواده‌ها به درمان کودکان سرطانی اعظم السادات هاشمی فوق تخصص خون و سرطان اطفال در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، گفت: آمار ابتلا به سرطان در آمریکا و اروپا نسبت به ایران بیشتر است، اما با توجه به افزایش آمار ابتلا به سرطان در ایران، برنامه‌هایی برای جلوگیری از این افزایش آمار در پیش گرفته شده است.
هشدار دهی به منظور مقابله با آلاینده‌های هوا، کاهش مصرف سموم دفع آفات کشاورزی و اطلاع رسانی در خصوص سبک زندگی سالم از جمله برنامه‌های مبارزه با سرطان است.
او تصریح کرد: پاسخ به درمان سرطان در کودکان نسبت به بزرگسالان به مراتب بهتر و موثرتر است.

خبر یزد

اعظم السادات هاشمی گفت: پاسخ به درمان سرطان خون در کودکان نسبت به بقیه انواع سرطان‌ها حدود 80 درصد و در یزد حدود 78.8 درصد است و استان یزد در درمان کودکان سرطانی پیشرفت خوبی داشته است.
عوامل ابتلا به سرطان در یزد هاشمی افزود: یکی از دلایل ابتلا به سرطان عوامل ژنتیکی مانند فرد مبتلا به سندرم داون است. کم خونی فانکونی، نقص ایمنی و نبود ژن کنترل کننده بدن به نام P53 از دیگر عوامل ابتلا به سرطان است. البته نقش عوامل محیطی را هم در ابتلا به سرطان نباید نادیده گرفت.
به گفته هاشمی فوق تخصص خون و سرطان اطفال محققان متوجه شدند که عوامل محیطی در ابتلا کودکان به سرطان موثر است و بدن کودکان در برابر سم‌های شیمیایی مانند سم‌های آفت کش آسیب پذیر است. شغل پدر هم در ابتلای کودک به سرطان تاثیر دارد.

خبر یزد

هاشمی ادامه داد: عامل موثر دیگر در ابتلا به سرطان، نور زیاد آفتاب و انواع ویروس‌ها است. ویروس‌هایی مانند پاپیلوما، هپاتیت و ایدز نیز در ابتلا به سرطان‌های دیگر موثر است.
او تصریح کرد: قرار گرفتن مادر در سه ماه ابتدای بارداری در معرض اشعه‌های آسیب زا موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان در جنین می‌شود. به گفته هاشمی افزایش وزن نیز عامل دیگر احتمال افزایش ابتلا به سرطان است و ورزش نقش مهمی در سلامت بدن دارد.
تاثیر سبک زندگی در ابتلا به سرطان فوق تخصص خون و سرطان اطفال بیان کرد: زمانی سازمان بهداشت جهانی با شعار از مزرعه تا سفره اهمیت توجه به فرآیند‌های انجام شده بر روی تولید مواد غذایی را گوشزد می‌کرد. موضوعی که در ابتلا به سرطان موثر است.

خبر یزد

او افزود: آنتی اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها سبب کاهش ابتلا به سرطان می‌شود و مواردی با تاثیر منفی بر سبک زندگی مانند قلیان، سیگار، مصرف مواد مخدر و الکل به شدت در افزایش ابتلا به سرطان موثر است.
ثنا کودک 5 ساله مبتلا به سرطان خون هاشمی فوق تخصص خون و سرطان اطفال گفت: کودکی به نام ثنا دارای تب طولانی همراه با درد استخوان و ضعف به من مراجعه کرد که با پاسخ ندادن به درمان‌های معمولی، چند آزمایش و سپس نمونه گیری از مغز استخوان او به عمل آمد.
در آزمایش ثنا تعداد زیادی سلول‌های بدخیم در مغز استخوان او دیده شد که این سلول‌ها به بیش از 90 درصد رسیده بودند.

خبر یزد

هاشمی تصریح کرد: پس از تشخیص، مرحله اول درمان شروع شد. درمان ثنا شامل تزریق دارو‌های مختلف شیمی درمانی به داخل نخاع برای پاکسازی مغز استخوان و جلوگیری از آسیب به نخاع و مغز در اثر سلول‌های سرطانی بود. پس از 28 روز که از ثنا آزمایش گرفته شد، سلول‌های بدخیم او از 90 درصد به کمتر از 5 درصد رسیدند.
فوق تخصص خون و سرطان اطفال گفت: مرحله دوم درمان ثنا شامل رادیوتراپی و پاکسازی مجدد مغز استخوان با دوز کم اشعه بود تا از متاستازی سلول‌های سرطانی - مهاجرت سلول‌های سرطانی به قسمت‌های مختلف بدن - جلوگیری به عمل آید.
او ادامه داد: مرحله سوم درمان ثنا تجویز دارو‌های خوراکی و بستری‌های کوتاه مدت برای کنترل بیماری بود. پس از پایان مراحل درمان و بررسی نتایج، خوشبختانه بدن ثنا به درمان جواب داد و اکنون بهبودی او در حال پیشرفت است.

خبر یزد

نقش خوش بینی و امیدواری در بهبود سرطان فوق تخصص خون و سرطان اطفال می‌گوید: امیدواری خانواده ثنا به بهبودی او باعث خوشحالی بود. ثنا در طول یکسال بهبود یافت و یک تا دو سال آینده درمان ثنا به کلی قطع و با بهبودی کامل به زندگی عادی خود بر می‌گردد.
به گفته هاشمی، ثنا نمونه موفق کودکان در پاسخ به درمان سرطان است و این روند درمانی در بزرگسالان به همین خوبی طی نمی‌شود.
او ادامه داد: کودکان مبتلا به سرطان خون در معرض عفونت هستند. از این رو ضمن مراقبت‌های ویژه مانند مراقبت از زخم لثه و ریزش مو باید به طور موقت مواد غذایی آن‌ها نیز جوشانده شود.

خبر یزد

هزینه زیاد درمان سرطان و مشکلات دارویی مادر ثنا کودک سرطانی می‌گوید: علائم ابتدایی بیماری ثنا کاهش فعالیت بدنی، زرد شدن رنگ صورت و بی اشتهایی بود و جواب آزمایش ثنا، سرطان خون نوع لوسمی لنفوسیتی حاد را مشخص کرد.
او ادامه داد: گاهی باید به دلیل کمبود دارو در یزد به تهران مراجعه می‌کردیم و هزینه زیادی را متحمل می‌شدیم. حمل دارو‌های ثنا از تهران به یزد به دلیل یخچالی بودن سخت بود و بعضی آزمایش‌های تشخیصی برای بیماری او باید در تهران انجام می‌شد که هزینه آن 5 تا 8 میلیون تومان بود. همچنین قیمت یک آمپول که هر سه ماه یکبار به او تزریق می‌شد، 15 میلیون تومان بود.

خبر یزد

مادر ثنا می‌گوید: در مراحل درمان بیماری ثنا با موسسه خیریه کودکان سرطانی محمد رسول الله(ص) آشنا شدم که این موسسه برای تامین هزینه‌های درمان ثنا به ما کمک کرد و خدا را شکر اکنون مراحل درمان به خوبی طی می‌شود.
موسسه خیریه کودکان سرطانی در یزد سید محمد عبقری مدیر موسسه خیریه کودکان سرطانی محمدرسول الله(ص) در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، گفت: استان یزد رتبه نخست درمان کودکان سرطانی را در منطقه غرب آسیا دارد و آینده یزد در درمان کودکان سرطانی درخشان است.
او ادامه داد: ما حدود 800 کودک سرطانی تحت درمان داریم که نیمی از آن‌ها رو به بهبودی و بقیه در حال درمان هستند.
او افزود: از زمان مراجعه کودک به فوق تخصص آنکولوژی اطفال، در صورت تمایل خانواده به این موسسه معرفی می‌شود و بعد از تشکیل پرونده تحت حمایت موسسه قرار می‌گیرد.

خبر یزد

به گفته عبقری با حمایت این موسسه 95 درصد کودکان سرطانی در استان یزد درمان شده و بهبود یافته اند.
نیاز خانواده‌های سرطانی به خدمات مشاوره و حمایت مسئولان مدیر موسسه خیریه کودکان سرطانی محمد رسول الله(ص) گفت: علاوه بر مشکلات و هزینه‌های درمانی کودکان سرطانی، خانواده‌ها نیز مشکلات روحی-روانی دارند که باید برطرف شود. از این رو این موسسه به خانواده‌های دارای کودک سرطانی خدمات مشاوره و امید بخشی ارائه می‌دهد.

خبر یزد

عبقری همچنین از مسئولان استان خواست برای کمک به کودکان سرطانی پیش قدم باشند و حمایت‌های آن‌ها ادامه یابد.
این مسئول خیری کمک‌های مردمی را عامل اصلی حمایت‌های این موسسه از کودکان سرطانی بیان کرد و از همه خیران و دوستداران کودکان خواست به کمک‌های خیرخواهانه خود تداوم بخشند.
گزارش از: لیلا پورذاکری
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/168933/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نجات ماشین‌های گرفتار در برف توسط راهداران / 600 تن ماسه نمک جهت بازگشایی راه‌های یزد

جدول پخش روز دوشنبه برنامه‌های تبلیغاتی نامزد‌های استان یزد

پیروزی فولاد سیرجان و پیکان و شکست سایپا در لیگ برتر والیبال

جلد چهارم «یزد؛ یادگار تاریخ» منتشر شد

معرفی قهرمان راند اول والیبال ایران

شهداب انتقام گرفت/ اکبری در آشیانه درنا‌ها نباخت/ عطایی باز هم برد

مدارس ابتدایی 8 شهرستان یزد فردا تعطیل و غیرحضوری شد

برف روستاهای استان یزد را سفیدپوش کرد

رسمی: معرفی قهرمان راند اول والیبال ایران

توزیع شربت و شیرینی جشن میلاد امام زمان(عج) در بهاباد

معرفی برگزیدگان بیست و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک در اردکان

تعطیلی و غیرحضوری شدن مدارس ابتدایی استان یزد

مدارس برخی مناطق یزد فردا تعطیل شد

مدارس برخی مناطق یزد دوشنبه تعطیل شد

تعطیلی و غیر حضوری شدن مدارس ابتدایی استان یزد

مدارس برخی مناطق یزد فردا غیرحضوری شد

مدارس مقطع ابتدایی استان یزد غیرحضوری شد

بارش برف در بهاباد

مدارس یزد غیرحضوری شد

بارش باران در بافق و چند شهر استان یزد

پخت نان «لتیرُگ» در اردکان

زیباسازی شهر یزد برای میلاد امام زمان(عج)

پوشش ارتباطات 4 G به 20 روستای استان یزد رسید

لیگ برتر والیبال؛ کام‌بک ایفاسرام در جدال پنج دست

پوشاندن کنتور‌ها با عایق مناسب

جشنواره حضرت علی اکبر (ع) با اهدای جوایز به آثار برگزیده به کار خود پایان داد

ورود گردشگران چینی پروژه ایران سلام به استان یزد

شهداب انتقام گرفت/ اکبری در آشیانه درناها نباخت/ عطایی باز هم برد

لیگ برتر والیبال| کامبک طبیعت در ماراتنی 3 ساعته/ سایپا همچنان می‌بازد + نتایج و جدول

استاندارد بودن زمان حضور آتش‌نشانان یزد در محل حوادث

سرمایه گذاری تاجر ایرانی در هرات

برگزاری فوق العاده جلسه پیشگیری از ارتکاب جرایم و تخلفات انتخاباتی در شهرستان اردکان

پایان کار بیست و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در اردکان

دورهمی و گردهمایی دانش آموزان دهه پنجاهی دبستان اسلامی افشار

امیدواریم جشنواره‌های هنری در استان یزد تداوم یابد

شهرآورد یزد به کام شهداب شیرین شد

بارش برف در استان یزد

خودداری از سفر‌های غیرضروری به مناطق ییلاقی مهریز

برگزیدگان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان 28 معرفی شدند | آزادی 6 زندانی جرائم غیرعمد

بارش رحمت الهی در استان یزد

آمادگی کامل فرمانداری یزد برای برگزاری انتخابات باشکوه در 11 اسفندماه

وجود 349 شعبه اخذ رای ثابت و سیار در شهرستان یزد

حمایت سازمان منطقه آزاد کیش از ساخت باغ بزرگ کتاب توسط بخش خصوصی

علی حاجی جعفری

به حضور مهندسانی که با خلق آثار با کیفیت و زیبا در توسعه کیش نقش داشته اند افتخار می کنیم

حسین مقیمی اسفندآبادی

راضیه کردی دولت آباد

کیش دارای کتابخانه بزرگ و استاندارد می شود

برگزاری اولین همایش گرامیداشت روز مهندس درجزیره کیش

علی اصغر ذبیحی یخدانی