خبر یزد

آخرين مطالب

تولید انواع واکسن ایرانی کرونا تا شهریور 1400 علمي

تولید انواع واکسن ایرانی کرونا تا شهریور 1400
  بزرگنمايي:

خبر یزد - رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مقدمات ساخت واکسن‌های مختلف کرونا در ایران فراهم شده است و تا شهریور سال آینده واکسن ایرانی کرونا در انواع مختلف به مرحله تولید می‌رسد و ایران قطب تولید واکسن در دنیا می‌‎شود
ایران قطب تولید واکسن در دنیا می‌‎شود
دکتر مصطفی قانعی روز دوشنبه در چهارمین نشست ترویج علم با موضوع " تشریح روش‌های ساخت واکسن کرونا" که به همت بنیاد مصطفی (ص) به صورت آنلاین برگزار شد، افزود: اکنون به مرحله‌ای وارد شده ایم که تا شهریور سال آینده واکسن ایرانی کرونا در انواع مختلف به تولید می‌رسد و براساس چشم انداز پیش بینی شده ایران به قطب تولید واکسن در دنیا تبدیل می شود.
وی ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان های بین المللی، ایران با احتساب 2 واکسن کرونا هشتمین کشور تولیدکننده این فناوری است و اگر این 2 نوع واکسن به پنج نوع واکسن برسد این رتبه نیز ارتقا می‌یابد.
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: احتمال دارد برخی از روش هایی که در تولید واکسن کرونا معمول نیست سال آینده عرضه شود، پژوهش در خصوص مدل های جدید واکسن در ایران مثل واکسن خوراکی کرونا آغاز شده است.
قانعی همچنین در پاسخ به برخی سوال های مطرح در بین مردم درمورد مدیریت تامین واکسن تولید داخلی و راهبردها و سیاست های کشور در زمینه تولید واکسن کرونا توضیحاتی ارایه کرد.
وی اظهارداشت: تحقیق در زمینه تولید واکسن در داخل کشور از حدود اسفند ماه سال گذشته همزمان با شیوع کرونا در کشور آغاز شد و اکنون چندین طرح تحقیقاتی توسط محققان ایرانی در زمینه ساخت واکسن کرونا حال پیگیری است.
رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: تحقیقات در زمینه تولید واکسن در کشور در حالی شروع شد که بعضی از نظریه ها این بود که شاید کرونا پس از سه تا چهار ماه از بین برود و ممکن است اپیدمی در کشور نداشته باشیم اما با این حال اقدامات برای تولید واکسن در کشور آغاز شد.
قانعی ادامه داد: از ابتدای شیوع کرونا در کشور حمایت از دانش‌بنیان‌ها در راستای تولید واکسن انجام شد.
وی با طرح این سوال که چرا در کشور تولید واکسن متنوع شده است، افزود: در حال حاضر در ایران تولید واکسن کرونا به چهار تا پنج روش توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر شرکت‌ها شروع شده است.
رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هنوز مشخص نیست که از چه واکسن هایی برای چه رده سنی می توان استفاده کرد، اکنون می‌بینیم که بعضی واکسن‌ها در برخی سنین مشکلاتی را به‌ وجود آورده و این موضوع ایجاب می‌کند که از واکسن‌های دیگر استفاده کنند.
قانعی یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود از خرداد 1400 درمورد واکسن به نتیجه برسیم و شاید شروع واکسیناسیون با یک واکسن انجام شود و یادآوری آن با واکسن دیگر باشد.
وی ادامه داد: تولیدات دنیا به این صورت نیست که یک مقدار از یک واکسن را بدهند و یک مقدار از واکسن دیگر، بنابراین تنوع در تولید واکسن کرونا در کشور به این دلیل است.
رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر این که در عرصه تولید واکسن این‌گونه نیست که بتوان واکسن‌های متنوع را از سایر کشورها تهیه کرد، گفت: واکسیناسیون ملی مبتنی بر یک برنامه است ازاین‌رو باید انواع واکسن‌ها مختص کشور تولید شود و موجود باشد.
خردادماه وضعیت واکسیناسیون ایران مشخص می شود
قانعی با بیان این که وضعیت واکسیناسیون کشور در خرداد ماه مشخص می شود، تصریح کرد: در حال حاضر این برنامه واکسیناسیون مبتنی بر یک برنامه است و تست‌های انسانی هنوز نتیجه نداده‌اند.
وی اظهار داشت: ممکن است هر پروژه تولید واکسن در مراحل یک، دو و سه انسانی با شکست مواجه شود؛ همانطور که آفریقای جنوبی اقدام به خرید واکسن «آستروزنیکا» کرد ولی وقتی در این ویروس موتاسیون ایجاد شد، متوجه نبود کارایی این واکسن شدند که یا باید شروع به تولید واکسن می‌کردند یا یک سفارش جدید از یک کشور دیگر داشته باشند.
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: انستیتو پاستور فرانسه تحقیقات تولید واکسن کرونا را شروع کرد اما در فاز یک آن شکست خورد، ازاین‌رو نباید این انتظار را داشت که هر واکسن در مرحله تست بالینی نتیجه ‌دهد؛ ممکن است تست‌های بالینی که در خصوص واکسن کرونا در کشور آغاز کردیم، موفق نشود.
قانعی با تأکید بر این که به ازای هر واکسن، یک فناوری در ایران نهادینه می‌شود، گفت: کرونا یک فرصت در کشور محسوب شد زیرا اکنون در مرحله‌ای هستیم که 2 آزمایشگاه سطح سه ایمنی در حال تأسیس است و پیشتر نیاز به این آزمایشگاه احساس نمی‌شد ولی اکنون جزو دارایی‌های کشور محسوب می‌شود.
وی افزود: با شیوع کرونا در ایران بعضی فناوری ها مانند mRNA در کشور نهادینه شد و از طرف دیگر، مسوولان به حوزه واکسن‌سازی توجه زیادی کردند، درواقع، اولین‌بار بود که واکسن‌سازها جایگاه مهمی در کشور پیدا کردند و کسی به حرفشان گوش می‌دهد.
وی با تأکید بر این که ما تنها نباید به فکر خرید واکسن باشیم، بلکه باید به تولید واکسن کرونا توجه زیادی داشته باشیم، اظهارداشت: ستاد توسعه زیست فناوری از همان ابتدای کار وظیفه حمایت مادی و معنوی را بر عهده داشت و موظف بود که زنجیره را برای تولید واکسن تکمیل کند.
رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا افزود : برای ورود به فاز سه تولید یک واکسن زیرساخت‌های تولیدی نیاز است و این امر بسیار هزینه‌بر است؛ ازاین‌رو دولت‌ها هزینه‌های تولید واکسن و مراحل قبل از تولید آن را در نظر گرفته و تولید واکسن کرونا شروع شد.
قانعی خاطرنشان کرد: طبق قوانین دولت نمی تواند موردی را پیش خرید کند که موجود نیست اما درمورد واکسن این گونه نیست، دولت باید 15 میلیون دوز واکسن از شرکت تولیدکننده داخلی بعد از مرحله سوم که موفقیت‌آمیز گذرانده باشد را پیش‌خرید کند، این پیش خرید باعث می شودکه این صنعت ورشکسته نشود و این استراتژی در کشور انجام شد.
وی افزود: از همان ابتدا برخی کشورها تمایل داشتند که تست‌های مختلف فاز 1، 2 و 3 انسانی را به صورت مشترک با ایران انجام دهند. این در حالی است که ایران باید 50 درصد هزینه واکسن را پرداخت می‌کرد و اگر پروژه با شکست مواجه می‌شد، این پول به هیچ عنوان بازگشت داده نمی‌شد، در چنین شرایطی اگر در تست‌های بالینی عوارضی متوجه مردم مورد تست می‌شد، بیمه باید پشتیبان این افراد می‌بود؛ به همین دلیل ما به هیچ عنوان این روش را برای مشارکت با سایر کشورها در تولید واکسن اولویت قرار ندادیم.
رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این سوال که چرا کشورهای اطراف ایران در حال واکسیناسیون هستند اما ایران واکسیناسیون عمومی را آغاز نکرده است،؟ گفت: ایران تست انسانی در مراحل اولیه واکسن های خارجی را قبول نکرد و این شرط گذاشته شد که فاز 1 را طی کند و در صورت به نتیجه رسیدن، در فاز سه به شرط انتقال اطلاعات فنی با یکدیگر مشارکت داشته باشند ازاین‌رو کشور کوبا با ایران وارد تعامل شد که با این پیش‌شرط، همکاری را با انستیتو پاستور آغاز کند.
قانعی ادامه داد: در ابتدا کشور روسیه با این شرط حاضر به همکاری با ایران نبود اما اکنون حاضر شده که واکسن خود را در مراحل یک و دو انجام دهد و فاز سه را به صورت مشترک با ایران آغاز کند.
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری با تأکید بر این که نیاز کشور 160 میلیون دوز واکسن کرونا است، گفت: پیش‌بینی ما این است که هرکدام از شرکت های داخلی بین 15 تا 25 میلیون دوز واکسن کرونا تولید کنند این میزان همچنان کم است، تولیدات داخلی در کشور پاسخگوی نیاز به واکسن نیست، این که اعلام می کنند برای واکسن ایرانی مشتری خارجی داریم ما هم اکنون در مرحله ای هستیم که نیاز خود را برآورده کنیم.
قانعی افزود: اگر واکسیناسیون 6 ماه دوام داشته باشد، باید برنامه دیگری را در حوزه تولید واکسن در نظر بگیریم.
حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در پروسه تولید واکسن
وی تصریح کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی برای اولین‌بار است که برای تولید واکسن حمایت مالی از صنعت واکسن‌سازها می کند و معاونت علمی ریاست جمهوری هم در نزدیکی تحقیق به صنعت حمایت کرد.
وی با بیان این که اکنون برای همه واکسن ها ما صنعت داریم، گفت: زنجیره فناوری تا تولید در روند واکسن‌سازی کامل شده به طوری که دو صنعت خواستار تولید واکسن‌های ایرانی بعد از تست‌های موفقیت‌آمیز هستند که این جزو دستاوردهای کرونا محسوب می‌شود .
منبع: irna.ir

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/174871/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

برگزاری جشنواره ملی نهج البلاغه در یزد/27 تیرماه آخرین مهلت ارسال آثار

ناکامی قاچاقچیان سوخت از انتقال نفت سفید

70 درصد اعتبارات سرمازدگی کشور برای فارس،کرمان و یزد است

دستبند پلیس یزد بر دست قاچاقچیان سوخت

بازدید شهردار تهران و مدیران ارشد مدیریت شهری از غرفه اداره کل سرمایه انسانی

دهمین خانه قرآنی مهریز افتتاح شد

بازدید از موزه‌های یزد رایگان شد

27 تیر پایان مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی نهج البلاغه در یزد

واژگونی خودروی ال90 در کمربندی اردکان به یزد

حقایق جالب ناشنیده در مورد فیلم های تام کروز + عکس

مهمانان اولین روز نمایشگاه «شهرهای خواهرخوانده و توانمندی‌های مدیریت شهری» چه کسانی بودند؟

تهران الگویی برای کلانشهرهای ایران و جهان

نمایشگاه نشان داد شهرداری در موضوع کودکان و نوجوانان اقدامات خوبی انجام داده است/ضرورت گسترش تعاملات با شهرداری

ظرفیت‌ها برای آینده تهران بسیار است

بازدید شهردار تهران از غرفه توانمندی‌های شرکت شهر سالم در بوستان گفت‌وگو

اجرای طرح آبیاری نوین فضای سبز شهری یزد برای اولین بار

پیگیری تخصیص 2 هزار میلیارد تومان برای پروژه های آبی یزد

340 هزار سند دفترچه‌ای در استان یزد باید تک برگی شود

کشف بیش از یک تن مواد مخدر در یزد

بی‌توجهی برخی شهروندان یزدی به آلودگی هوا

جذب 930 بیمه شده جدید زنجانی در سه ماه اول سال‌ جاری

خانه باغ قجری «سلمانی» در اشکذر مرمت می‌شود

نمایش دستگاه جامع شبیه ساز زلزله‌/ بسیاری از ظرفیت‌های شهرداری در معرض بازدید عموم قرار گرفته است

نمایش دستگاه جامع زلزله‌نگار/ بسیاری از ظرفیت‌های شهرداری در معرض بازدید عموم قرار گرفته است

بی‌توجهی برخی شهروندان یزدی به آلودگی هوا آزار دهنده است/ افزایش سرفه‌ای‌ها

ضرورت نظارت بر فعالیت مدارس فوتبال در استان یزد

حضور در میدان و در کنار مردم بودن از خصوصیات ویژه این دوره مدیریت شهری است

انتقال تجربیات از دوباره‌کاری در پروژه‌ها جلوگیری می‌کند

راه‌اندازی پویش «نذر من از قربان تا غدیر» در یزد

خشکسالی و سگهای ولگرد بلای جان حیات وحش یزد

ادارات یزد تعطیل است

ساماندهی تعاونی های مسکن در دستور کار اداره کل تعاون،کار و رفاه البرز

اشتغال 456نفر در کاریابی های استان سمنان

چرا جایزه دریافتی توسط هلال احمر با اهمیت است؟

اگر شهرداری به دنبال درآمد از جرایم کمیسیون ماده 100 بود، دستور قلع نمی‌داد/ ضرورت افزایش درآمد پایدار شهر

آلودگی هوا یزد را تعطیل کرد

سومین ایستگاه برداشت آب شرب در یزد بهره برداری شد

30 میلیارد تومان صرف هزینه آسفالت معابر و مسیرهای میبد شد

توصیه‌های اورژانس یزد در زمان شرایط اضطرار آلودگی هوا

آموزش بیش از 200 نفر از شاغلین صنایع‌دستی یزد

کتاب شهدای کارگر لرستان در کنگره ملی شهدای استان رونمایی می شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: آموزش، مهارت و توانمندسازی اولویت تربیتی فرزندان در خانواده‌ها باشد

بررسی 132 طرح با اشتغالزایی 780 نفر در آذربایجان شرقی

نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری فرصت‌های خوبی برای تهران ایجاد خواهد کرد

نمایشگاه شهرهای خواهر خوانده و توانمندی‌های مدیریت شهری صدای ما را به دنیا می‌رساند/ مدافع حقوق کارکنان شهرداری هستیم

تاسیس شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در کشور، فرصت ارزشمندی برای ارتقای سرمایه اجتماعی

جلوه‌گری پتانسیل فعالان مدیریت شهری در نمایشگاه شهرهای خواهرخوانده

سامانه‌های پرکاربرد شهرداری در نمایشگاه عرضه می‌شود/ تلاش 300 نیروی سازمان فاوا برای امن‌سازی سامانه‌ها

رونمایی از دو طرح سازمان بهشت زهرا(س) در نمایشگاه

یزد فردا تعطیل است