خبر یزد

آخرين مطالب

برداشت غیرمجاز نفس منابع آبی یزد را برید؛

آبخوان‌های یزد در معرض خطر نابودی/ سناریوهایی که محقق نمی‌شود مقالات

آبخوان‌های یزد در معرض خطر نابودی/ سناریوهایی که محقق نمی‌شود
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - خشکسالی قصه تکراری 20 سال اخیر در یزد است و بررسی آبخوان‌ها این وضعیت را حادتر می‌کند زیرا برآوردها نشان می‌دهد که آبخوان‌های یزد ظرف چند دهه آینده از بین می روند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - نیره شفیعی‌پور: استان کویری یزد نامش با بی‌آبی و خشکسالی عجین شده و این پدیده هرگز برای این دیار غریب و نامأنوس نبوده اما آنچه شرایط این روزهای یزد را با قرن‌ها پیش آن متمایز می‌کند، مدیریت منابع آبی است.
در روزگاری که یزد آبی حتی برای شرب نداشت، مردمان سختکوش آن آب را از کیلومترها دورتر از طریق قنات به محل سکونت و کشت و زرع خود می‌آوردند و برای اینکه در کشاورزی آنها، آب کمتری مورد استفاده قرار گیرد و بهترین استفاده از آب موجود صورت گیرد، روش‌های خلاقانه‌ای از جمله آبیاری کوزه‌ای را ابداع کردند و سالیان سال به همین روش، در کویر برهوت یزد زندگی کردند و از کمترین‌ها منطقه‌ای آباد به وجود آوردند.
آن زمان صنایع آب‌بر نیز اینگونه به جان منابع آبی یزد نیفتاده بودند و چند واحد ریسندگی و پارچه‌بافی، همه صنعت این دیار را تشکیل می‌داد.
صنایع فولادی و کشاورزی با روش‌های آبیاری منسوخ شده به جان آبخوان‌ها افتادند
در آن سال‌ها یزد گرچه بی‌آب بود اما سفره‌های آب زیرزمینی و آبخوان‌های غنی داشت و اگر بنا به ضرورتی اقدام به حفر چاه می‌شد، مغنی‌ها با حفر 10 متر به آب می‌رسیدند اما طی چند دهه اخیر، از یک سو صنایع آب‌بر فولادی و از سوی دیگر کشاورزی، آن هم با روش‌های آبیاری منسوخ شده، به جان آب‌خوان‌های یزد افتادند و نفس آنها را بریدند.

خبر یزد


کار تا جایی پیش رفت که اکنون کارشناسان خبر از نابودی کامل آبخوان‌ها ظرف 40 سال آینده می‌دهند و پیش‌بینی می‎‌کنند که حتی سناریوهایی که برای احیا و تقویت آبخوان‌های یزد در قالب برنامه‌های میان مدت و بلندمدت نوشته شده نیز راه به جایی نبرد.
همه اتفاقات ریز و درشت صنعتی و معدنی و کشاورزی در حوزه آب در حالی رخ می‌دهد که آسمان نیز دست بخشش خود را از زمین یزد دریغ کرده و حکایت بارش‌های یزد به مثل «هر سال دریغ از پارسال» تبدیل شده است.
کاهش 40 درصدی بارندگی در یزد طی سال آبی جاری
در سال آبی جاری میزان بارش‌های یزد نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش داشته و این خود ضربه‌ای دیگر بر منابع آبی زیرزمینی و آبخوان‌های یزد است.
کارشناس ارشد شرکت آب منطقه‌ای یزد در این باره در گفتگو با خبرنگار مهر با وخیم خواندن اوضاع آبخوان‌های یزد اظهار داشت: عدم جلب مشارکت فعال جوامع بهره‌بردار در مدیریت منابع آب، کمبود منابع مالی برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام حوزه آب، تنش آبی روستاهای استان به دلیل کمبود زیرساخت‌های تأمین انتقال و توزیع آب، آلودگی منابع آب زیرزمینی به دلیل رشد فعالیت‌های صنعتی و شهرنشینی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در تأمین آب مورد نیاز یزد که همه این موارد سبب شد تا سندی پنج ساله با عنوان سند سازگاری با کم‌آبی نه تنها برای استان یزد بلکه برای 30 استان کشور تدوین شود.
جواد محجوبی، روند تخلیه آب از بخش کشاورزی بین سال‌های 84 تا 95 را بسیار شدید دانست و افزود: ادامه این روند در سال‌های آینده نابودی کل آبخوان‌های استان در بازه زمانی 19 تا 40 سال را به دنبال خواهد داشت. روند تخلیه آب از بخش کشاورزی بین سال‌های 84 تا 95 بسیار شدید بوده و ادامه این روند در سال‌های آینده نابودی کل آبخوان‌های استان در بازه زمانی 19 تا 40 سال را به دنبال خواهد داشت
وی با تشریح اجزای سند سازگاری با کم‌آبی استان یزد بیان کرد: تحقق کامل اهداف برنامه سازگاری به دلیل تنش شدید آبی بخش کشاورزی استان در دو مرحله پیش‌بینی شده که فاز اول این سند تا سال 1405 و فاز دوم تا سال 1411 به طول خواهد انجامید.
محجوبی عنوان کرد: راهبرد موردنظر برای تحقق این سند در بخش کشاورزی، مدیریت و مدارا است و در بخش صنعت و معدن نیز تسهیل تنفس و تشویق لحاظ شده و در بخش شرب و بهداشت مدیریت مصرف سازه‌ای و غیر سازه‌ای به عنوان راه تحقق در نظر گرفته شده و در بخش عمومی نیز اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی و الگوسازی مدنظر قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: با شرایط فعلی بدیهی است که هیچ‌یک از این سناریوهای در نظر گرفته شده محقق نمی‌شود زیرا نه تنها برای احیای سفره‌های آب زیرزمینی حرکت جدی انجام نشده و این سفره‌ها به تدریج از بین رفته‌اند بلکه 30 درصد از آب شرب استان نیز اکنون از این سفره‌ها تأمین می‌شود.
صنایع پرمصرف باید مکلف به اجرای طرح‌های مدیریت مصرف شوند
کارشناس ارشد شرکت آب منطقه‌ای یزد، صنایع پرمصرف را مکلف به اجرای طرح‌های مدیریت مصرف خواند و گفت: باید در صورت عدم ترتیب اثر، آب‌بهای مورد نیاز آنها به‌صورت پلکانی در سال افزایش یابد.
وی با اشاره به نحوه پیاده‌سازی سیاست کاهش مصرف در بخش‌های مختلف، پیشنهاد تغذیه مصنوعی به میزان 30 میلیون مترمکعب در سال به‌منظور جبران افت سالیانه مخازن آب زیرزمینی تا افق 1405 را مطرح کرد.

خبر یزد


محجوبی بیان کرد: پیشنهادهای موجود در حوزه سازگاری با کم‌آبی استان شامل تدوین استاندارد میزان مصرف بهینه آب، تخصیص حداقل 50 درصد از یارانه برق مصرفی کشاورزی برای تجهیز مشترکین خانگی به لوازم کاهنده مصرف و یکپارچه‌سازی اجرای روش‌های نوین آبیاری است.
در کنار موارد مطرح شده، حفر چاه‌های جدید اعم از مجاز یا غیرمجاز نیز موضوعی است که هر سال بر روند فرسایش آبخوان‌ها و تحلیل رفتن آنها می‌افزاید. آمارها نشان می‌دهد طی سال‌های اخیر بین 700 تا 800 چاه جدید در یزد حفر شده که این چاه‌ها به میزان قابل توجهی منابع آب تجدیدپذیر را تحت تأثیر قرار داده است
آمارها نشان می‌دهد طی سال‌های اخیر بین 700 تا 800 چاه جدید در یزد حفر شده که این چاه‌ها به میزان قابل توجهی منابع آب تجدیدپذیر را تحت تأثیر قرار داده است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد در این باره به مهر گفت: وجود رانت در مناطق کویری و فقدان اهرم کنترل از مواردی است که امکان مهار چاه‌های غیرمجاز را سلب کرد.
محمدمهدی جوادیان زاده ادامه داد: راهکاری که برای این امر ارائه شد، تجهیز 80 درصد چاه‌های مجاز استان به کنتور هوشمند، اصلاح پروانه‌های موجود چاه‌های استان و تقویت ارتباط مردمی با شرکت آب منطقه‌ای بود که تا حد قابل‌توجهی توانست حفر بی‌رویه چاه‌ها را کنترل کند.
گرچه به نظر می‌رسد عزم دستگاه‌های مختلف برای رفع این مشکل در یزد جزم است اما برخی اتفاقات از جمله ادامه صدور مجوز در بخش صنعت، تمام این تلاش‌ها را زیر سوال می‌برد زیرا صدور مجوزهای جدید مغایر با سند ملی و استانی آمایش و مغایر با اهداف افق تأمین آب زیرزمینی 1405 است.
به طور مسلم، در کنار تدوین اسناد بالادستی برای مدیریت آب، باید عزمی برای اجرا وجود داشته باشد و از آن مهمتر، مرجعی وجود داشته باشد تا به وضعیت این قوانین و اسناد تدوین شده ضد و نقیض رسیدگی کند.

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/185893/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تسریع در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در روستا‌ها

راه‌اندازی موزه علوم طبیعی در میبد

فریضه امر به معروف و نهی از منکر باید عملیاتی شود

در مقابل سخنان زشت نوجوان خود چگونه رفتار کنیم؟

کشف لوازم پزشکی قاچاق در یزد

تصویب طرح جامع شهر اولویت شهرداری میبد باشد

جایگاه سوم استان یزد در شاخص توسعه یافتگی فاوا

رویکردهای دولت‌ها درباره انتقال آب اصفهان/ مقصر بحران آب در اصفهان کیست؟

استاندار یزد: تقویت علم و فناوری باید در اولویت تولید محتوای رسانه‌ای باشد

استاندار یزد: فعالیت های فرهنگی لازمه کار اقتصادی و عمرانی است

نسخه پیچی غیرعلمی و عامیانه درد فوتبال یزد را درمان نمی‌کند

2 داور فوتسال یزد برای قضاوت لیگ کشور دعوت شدند

دستورپخت رنگین پلو

تعرض‌ها سالی 2میلیون مترمکعب آب از خط انتقال هدر می‌دهد

تعرض‌ها سالی 2 میلیون مترمکعب آب از خط انتقال هدر می‌دهد

رئیس مجمع نمایندگان یزد: از آبیاری سنتی دست بکشیم

اولین نشست هم اندیشی استاندار یزد با اصحاب رسانه

حضور داوری یزدی در مسابقات لیگ دسته اول فوتسال باشگاه‌های کشور

رئیس مجمع نمایندگان اصفهان: دانشگاه‌ها برای حل معضل کم‌آبی وارد عمل شوند

رئیس مجمع نمایندگان یزد: بایدمنابع آبی فعلی را مدیریت کنیم

بررسی مشکلات ‌کم‌آبی با حضور روسای مجمع نمایندگان اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری

محل ماینر‌های غیر مجاز لو رفت

رئیس مجمع نمایندگان یزد: بایدمنابع آبی فعلی را مدیریت کنیم/ از آبیاری سنتی دست بکشیم

رئیس مجمع نمایندگان اصفهان: نباید کشاورزی را نابود کنیم

87.3 درصد یزدی‌ها واکسن زدند

علت گرانی برخی دارو‌ها در استان‌ یزد چیست؟

برگزاری جلسه بررسی طرح‌های اولویت‌دار یزد به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور

داغ کرونا بر دل 2 خانواده یزدی دیگر

همت بلند یزدی‌ها برای شکست کووید19

عرضه مویرگی اقلام اساسی درب منزل به‌ صورت رایگان از امروز

2 مصدوم در حادثه انفجار یک واحد آپارتمانی در یزد

عرضه اقلام اساسی درب منزل یزدی‌ها

کرونا در یزد مرگبارتر از همه‌جا

اهتمام ویژه برضرورت دیپلماسی ورزشی گامی دیگر در مسیر تحول

مدیر عامل صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران منصوب شد

دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع) وضعیت زنان در افغانستان را بررسی می‌کند

برگزاری نشست مشترک معاون رییس جمهور با هیاتی از کشور لبنان

بنده به عنوان خواهر شهید و نه بخاطر مسئولیتی که دارم اینجا هستم

روسیاهی قاچاقچیان در خاتم

امکان برگزاری کرسی‌های ترویجی و تخصصی در دانشگاه اردکان

واژگونی 206 در محور انار-مهریز 1 کشته و 4 مصدوم داشت

واژگونی 206 در محور انار-مهریز یک فوتی و 4 مصدوم داشت

فرماندار اردکان: آب انتقالی خلیج فارس در شرایط اضطراری به شرب وصل شود

نان گران نمی‌شود

امام جمعه یزد: زمینه آشنایی جامعه با صحیفه سجادیه فراهم شود

استان یزد 43 هزار بیکار دارد

سامانه کاریابی از بیکاران پول می‌گیرد ولی شغلی معرفی نمی‌کند

راه اندازی سامانه بازرگام در استان یزد

ذهن پویای جوانان بسیجی حلال مشکلات کشور است

فوت و فن تهیه خورشت کرفس؛ در مصرف آب در این خورشت صرفه‌جویی‌کنید!