خبر یزد

آخرين مطالب

کانون تفکر دانشگاه یزد بررسی کرد،

طرح آب قابل ‌برنامه‌ریزی یزد پس از حدود 2 سال تصویب شد سياسي

طرح آب قابل ‌برنامه‌ریزی یزد پس از حدود 2 سال تصویب شد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد- هشتاد و هشتمین نشست کانون تفکر آب دانشگاه یزد با محور بررسی برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی یزد در رفع بحران کم‌آبی استان به‌صورت مجازی برگزار شد که طرح آب قابل ‌برنامه‌ریزی پس از حدود 2 سال تصویب شد.

به گزارش روزیکشنبه روابط عمومی دانشگاه یزد به ایرنا، حسین ملکی‌نژاد، دبیر کانون تفکر آب دانشگاه یزد با ارایه مهم‌ترین اولویت‌های آبی استان در بیانیه این کانون با اشاره به پیش‌بینی‌های نادرست بارش‌های سال جاری بر ضرورت مدیریت آب در ترسالی و خشک‌سالی‌های استان تأکید کرد.
سعید عطار رییس دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد هم سرعت عمل در رفع بحران‌ها و جدیت در چاره‌ اندیشی را رمز موفقیت کشورهای درگیر با بحران‌های آبی دانست و با اشاره به تغییرات اقلیمی کره زمین در چشم‌انداز 2050 میلادی از میزان تطابق سرعت عملکرد حل بحران آب با افت منابع آبی موجود طرح مساله کرد.
همچنین مدیر طرح و برنامه سازمان جهاد کشاورزی یزد از تصویب طرح آب قابل ‌برنامه‌ریزی استان پس از حدود 2 سال از سوی استانداری خبر داد که در آن سهم بخش کشاورزی تا سال 1405 در 2 مرحله و ارزیابی کارشناسی حدود 545 میلیون مترمکعب است و با اعمال برنامه‌های کاهش مصرف و اصلاح الگو محقق می شود.
« رمضان اسپرس » در این نشست به ارایه برنامه عملیاتی مدیریت حاد و بحرانی خشکسالی و کمبود آب در بخش کشاورزی استان تا افق 1405 پرداخت و افزود: استان با 1.4 درصد جمعیت کشور و هشت صدم درصد اراضی کشاورزی ایران را در خود جای‌داده که با این تفاسیر می‌توان گفت حدود 1.3 درصد تولیدات کشاورزی در یزد قرار دارد و نشان از بهره‌وری خوب در این حوزه است.
به گفته وی جمعیت روستایی استان 15 درصد کل جمعیت( یک میلیون و 200 هزار نفر) را در بردارد و طبق آخرین آمار 918 میلیون‌ مترمکعب مصرف آب در حوزه‌های مختلف است که حدود 180 میلیون مترمکعب آن از قنات و مابقی آن از چاه‌های کشاورزی تأمین می‌شود و تنها 8.6 درصد حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی دارای تناسب کیفیت بالایی است.
اسپرس با اشاره به برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی یزد در راستای کاهش مصرف سالانه آب در این بخش از کاهش این میزان از سال 83 حدود 1495 به 560 میلیون مترمکعب در سال گذشته خبر داد که ناشی از خشکسالی و فعالیت‌های بهره‌وری جهاد کشاورزی است.
مدیر طرح و برنامه جهاد کشاورزی یزد همچنین از کاهش برداشت حدود 173 میلیون مترمکعب آب از چاه‌های استان و افزایش راندمان آبیاری به میزان 57 درصد تا افق 1405 خبر داد و افزایش بهره‌وری از منابع تولید، افزایش عملکرد در واحد سطح، حذف محصولات پر آبخواه و جایگزینی محصول کم آبخواه و دارای مزیت، کاهش آثار خشکسالی و تقبل آن را از اهداف این سازمان خواند که ذیل سه طرح بهینه‌سازی مصرف آب، اصلاح الگوی تولید و آموزش و توانمندسازی بهره‌برداران به اجرا درمی آید.
وی همچنین گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی به‌منظور افزایش جذب مواد خام و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، استفاده حداکثری از آب مجازی و توسعه کشت گلخانه‌ای را ازجمله راهبردها و سیاست‌های برنامه اقدام این سازمان برشمرد.
وی در ادامه گفت: در صورت اجرای کامل این طرح نتایجی همچون افزایش تولیدات دامی از 338 هزار تن به 490 هزار تن، پایداری روند تولید و کمک به جبران افت سفره‌های آب زیرزمینی در راستای طرح تعادل بخشی منابع آب، به دست می آید.
همچنین مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد انتقال کشت به فضا بسته و ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای را یکی از اولویت‌های این سازمان دانست که با افزایش تولید حدود 10 برابر همراه بوده و با استفاده از آب‌های بازچرخانی شده و روش‌های آبیاری نوین قابل پیاده‌سازی است.
به گفته اکبر شیخعلی شاهی، تا سال 92 در استان یزد تنها هزار و 160 هکتار گلخانه وجود داشت که اکنون به حدود 2 هزار هکتار رسید و تنها 2 درصد از آب برنامه‌ریزی‌شده استان به این بخش اختصاص‌ یافت ، در حالی‌که با اشتغال 14 هزار نفر به‌طور مستقیم، ارزآوری و کاهش مصرف همراه است.
وی ضمن اشاره به تولید 22 درصد محصولات گلخانه‌ای کشور در استان یزد، افزایش کشت گیاهان دارویی، گل محمدی و زعفران و شیوه کشت نشایی را از اولویت‌های کشت گلخانه‌ای استان دانست که با اجرای طرح تأمین تسهیلات ایجاد سایبان‌ها در باغات استان می‌توان تبخیر آب در این بخش را تا 30 درصد کاهش داد.
همچنین حسن بلندیان مدیرعامل اندیشکده صفا، با اشاره به دغدغه تأمین خوراک افراد تا افق سال 2050 میلادی در جهان به تأمین نیاز اقلام کشاورزی از خارج استان و کشت پسته در یزد انتقاد کرد و اولویت تخصیص منابع استان را به اقلام موردنیاز اولیه همچون گندم دانست.
همچنین « علی اوهب یزدی » نماینده شرکت آب منطقه‌ای یزد، از وضعیت استان در حوزه آب مجازی و محمد حسین معماریان، عضو هیات‌علمی دانشکده فیزیک دانشگاه یزد از میزان صادرات و واردات استانی آب مجازی، طرح پرسش کردند.
آرش دالوند عضو هیات‌علمی گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز با اشاره به تجهیز 30 درصد کشت استان به آبیاری نوین، از راندمان بالای آبیاری تحت‌فشار و تأثیر آن در کاهش برداشت از چاه‌ها سخن به میان آورد.
علی‌اصغر سمساریزدی مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور تمدن کاریزی، بازببینی و تکمیل بیانیه‌های گذشته را گامی مؤثر در ایجاد بانک اطلاعاتی مرجع در دانشگاه یزد تلقی کرد.
همچنین محمدعلی حاتمی زاده مدیر حوزه ریاست سازمان جهاد کشاورزی یزد از ارایه برنامه‌های عملیاتی و بیان تجربه افراد در حوزه کشاورزی استقبال کرد و برای دریافت پیشنهادهای فعالان این بخش در مورد مساله خشکسالی برای عبور از این بحران اعلام آمادگی کرد.
رضا باقری فهرجی معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی یزد هم بحران آب را مساله‌ای اجتماعی تلقی کرد و از کم‌کاری در اطلاع‌رسانی عمومی و استفاده از آب اختصاص‌یافته برای کشاورزی در مصارف صنعت به‌صورت غیر مجاز انتقاد کرد که بخشی از فشار ناشی از خشکسالی ها و موانع مشابه متوجه نبود مدیریت صحیح آب است.
کاظم کمالی علی‌آباد ،عضو هیات علمی دانشگاه یزد نیز یکی از راه‌های تغییر الگوی کشت و تولید محصولات کم آب خواه را، مصرف صنایع تبدیلی کوچک و متوسط مربوط به هر منطقه در همان محل معرفی کرد.
برچسب‌ها
یزد شرکت آب منطقه ای دانشگاه وزارت نیرو

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/192896/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پیام شهردار منطقه 5 در پی شهادت حاج محمد حسین منصوری شهروند منطقه 5

ساماندهی روشنایی معابر شهر حمیدیای یزد

تجهیز روستاها به اینترنت نسل چهار تلفن همراه در اردکان

ورود 105 اتوبوس و مینی‌بوس و 42 واگن تازه‌نفس به چرخه خدمت‌رسانی

تداوم شوراهای سلامت در منطقه11

مراکز پویش شهر منطقه 11 پیشرو در مهارت‌آموزی و توانمندسازی

برگزاری دومین رویداد ادبی «تهران به روایت دختران»

استقبال گسترده از دورهمی یاد ایام در منطقه 5

برای دختران و زنان امکان خدمت‌ و تاثیرگذاری در همه عرصه‌ها وجود دارد

جوکار پای درد دل اهالی محله مصلی عتیق امام زاده جعفر یزد نشست

هفته‌ای گرم در انتظار یزدی‌ها

آئین ولادت امام زاده عبدالله بافق برگزار شد

از کتاب شهر من بافق رونمایی شد

کمبود 100 نیروی آتش نشان در یزد

برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی در بافق

اجرای پویش مهربانی اهدای جهیزیه در بافق

هوای استان یزد گرمتر می‌شود

صدور مجوز واحد آلاینده در حوزه عقداتا مهریز ممنوع شد

34 درصد مرگ یزدی‌ها به دلیل سکته/ارائه خدمات رایگان خطرسنجی سکته قلبی و مغزی در استان

افزایش 2 برابری درآمدهای سنگ آهن بافق با راه اندازی کارخانه آهن اسفنجی

شرکت‌های یزدی روی ریل گردشگری

هفته وحدت بهترین فرصت برای شناساندن قران به جهانیان است

نگفته‌های سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از حادثه پلاسکو/ پیگیری شهردار تهران برای حل مشکل بیمه آتش‌نشانان پایتخت

ناگفته‌های سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از حادثه پلاسکو/ پیگیری شهردار تهران برای حل مشکل بیمه آتش‌نشانان پایتخت

ترمیم حقوق کارکنان شهرداری تهران در انتظار صدور بخشنامه جدید/ از تحقق ترمیم حقوق استقبال می‌کنیم

نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در بافق دایر شد

توزیع کمک به بیش از 2 هزار خانواده نیازمند در هرات

هنوز هیچ نقطه‌ برای احداث آرامستان جدید تهران تأیید نشده است/ انتخاب نهایی بعد از طی مراحل کارشناسی و تصویب شورا

کاهش 71 درصدی آمار حوادث ناشی از کار در یزد

هنرستان جوارکارخانه شیشه در اردکان راه‌اندازی شد

7 هزار کنتور خراب در استان یزد تعویض شد

جشنواره «بانوی یزدی توانمند امروز» در یزد برگزار می‌شود

بیست و هفتمین اهدای عضو سال جاری در یزد رقم خورد

خدمات رایگان خطرسنجی سکته قلبی و مغزی در یزد ارائه می‌شود

ساخت 30 هزار واحد پارکینگ در تهران

ثبت روزانه 3 هزار تماس با آتش‌نشانی در تهران/ وزارت کشور برای رفع مشکل سختی شغل آتش‌نشانان اقدام کند

اعمال سختی شغل آتش‌نشانان را پیگیری می‌کنیم/ اقدام خلاقانه شهرداری در کلنگ‌زنی چهار هزار و 500 واحد مسکونی برای آتش نشانان

میزان بهره‌وری باید در تمام دستگاه‌های اجرایی یزد افزایش یابد

غبار روبی مزار شهدا در مهردشت ابرکوه+تصویر

اولین پایگاه آموزشی فوریت‌های پزشکی در استان یزد افتتاح شد

گله مندی کماندار مطرح کشور از بی توجهی بعضی از مسئولان

محفل بزرگ قرآنی «چلچراغ آیه‌ها» در یزد برگزار می‌شود

داور جوان بافقی چشم AFC را گرفت!

قدردانی‌ مدیرعامل منطقه آزاد کیش از زحمات دکتر محمدرضا رضانیا، رئیس مرکز بهداشت کیش

کیشوندان شیعه و سنی قرن‌هاست که خویشاوندند

600 رزمنده و پیشکسوت دفاع مقدس در بهاباد تجلیل شدند

گردهمایی رزمندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس بهاباد برگزار شد

گشت‌وگذار پاییزی آهوها در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران مهریز

جوابیه باغ کتاب درباره افتتاح سینما روباز به خبر منتشر شده در شبکه شرق و خبرآنلاین

آراستگی محورهای منطقه 13 با اجرای طرح پنجشنبه‌های نگهداشت شهر