خبر یزد
پیگیری مطالبه نانوایان یزدی؛
گرانی کمر نانوایی‌های یزد را شکست/دخل و خرجی که هم‌خوانی ندارد
پنجشنبه 27 شهريور 1399 - 08:08:51
خبر یزد - یزد ـ نانوایی‌ها به عنوان تولیدکنندگان قوت غالب مردم این روزها حال و روز خوشی ندارند و دخل آنها حتی کفاف اداره نانوایی را هم نمی‌دهد چه رسد به خرج و مخارج کمرشکن زندگی روزمره آنها.

خبرگزاری مهر گروه استان‌ها: کار کنار تنور داغ در گرمای 40 درجه یزد طاقت فرساست اما وقتی صحبت از تأمین قوت غالب مردم و نان شب آنها می‌شود، همت و غیرتی مردانه، کارگران زحمتکش نانوایی را پای کار نگه می‌دارد.
بعضی روزهای تابستان آنقدر گرم و طاقت‌فرسا می‌شود که حتی تصور کار کنار تنور داغ هم غیرقابل تحمل است اما فکر تأمین معاش از یک سو و نیاز مردم به نان از سوی دیگر، رنج کار در نانوایی را اندکی آسان‌تر می‌کند اما وقتی با کار طاقت‌فرسا، تأمین معاش مشکل شود، دیگر انگیزه‌ای برای کار در شرایط سخت باقی نمی‌ماند.
حکایت نانوایان یزدی این روزها اینگونه است؛ کار زیاد و سخت و دستمزد حداقلی آن هم دستمزدی که یکی درمیان قدرت پرداخت آن از کارفرمای نانوایی سلب شده است.
گرانی فعالیت نانوایی‌های یزد را فلج کرد
تورم بی‌سابقه ماه‌ها و روزهای اخیر و گرانی‌های افسارگسیخته، همه مشاغل را تحت تأثیر قرار داده اما برخی مشاغل نظیر نانوایی‌ها به واقع فلج شده‌اند و دخل و خرج هیچ ربطی به یکدیگر ندارند.
هزینه‌های اداره یک نانوایی از تأمین آرد و پرداخت هزینه‌های آب و برق و گاز و … تا دستمزد کارگران، نه تنها چیزی در دخل باقی نمی‌گذارد بلکه دخل همیشه بدهکار خرج است و این دو که سال‌ها با یکدیگر هم‌خوانی نداشتند اکنون در شرایط بسیار بدتری قرار گرفته‌اند.

خبر یزد


مشکل نانوایی‌های یزد به کلاف سردرگمی تبدیل شده که یک سر آن ناتوانی مردم در پرداخت هزینه بیشتر برای خرید نان یا به عبارتی گرانی نان است و سر دیگر آن حقوق تضییع شده شاطر و شاگردان نانوایی و صاحب کاری که نه تنها یک ریال ته دخلش نمی‌ماند بلکه هر ماه به دخل نیز بدهکار می‌شود.
تحمل این شرایط به قدری سخت شده که نانوایان یزد دیگر سکوت را جایز ندانستند و وقتی مطالبه آنها از مسئولان به جایی نرسید، در مقابل استانداری اجتماع کردند تا شاید دولتی‌ها فکری به حال وضعیت نانوایی‌ها کنند.
پول حاصل از فروش نان حتی کفاف دستمزد کارگران هم نمی‌دهد
یکی از نانوایان یزد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پول حاصل از فروش نان حتی کفاف دستمزد کارگران و شاطر را هم نمی‌دهد و خود واقفیم که حق آنها ضایع می‌شود.
محمدرضا زارع عنوان کرد: هزینه گاز و آب نانوایی که پرداخت شود، پول کافی برای پرداخت دستمزد کارگران باقی نمی‌ماند و این امر سبب شده تا کارگران اغلب نانوایی‌های یزد کار را تعطیل کنند.
وی افزود: راضی به افزایش نرخ نان نیستیم زیرا می‌دانیم کمر مردم زیر بار گرانی و تورم افسارگسیخته شکسته اما واقعیت این است که ما نیز در تأمین خرج و مخارج زندگی خود وا مانده‌ایم.
زارع تاکید کرد: در چنین شرایطی دولت باید وارد میدان شوند و با ارائه راهکار یا یک بسته اقتصادی، به رفع مشکلات نانوایان کمک کند.

خبر یزد


رئیس اتحادیه نانوایان استان یزد نیز در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: با وجود افزایش تورم سالانه و قیمت اجناس و ثابت بودن نرخ نان و دستمزد کارگران، هنوز هیچ اقدامی برای کمک به فعالان این بخش صورت نگرفته است.
فعالیت 2 هزار نانوایی در سطح استان
جلال پیروزی‌فر با بیان اینکه در حال حاضر 2 هزار واحد نانوایی در سطح استان فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: این شرایط فشار زیادی را بر نانوایان و خانواده‌های آنها وارد کرده و با درآمد نانوایی نمی‌توان یک خانواده را حتی با ساده‌ترین امکانات اداره کرد.
وی افزود: مسائل و مشکلات صنف نانوایان تاکنون در چند نوبت به اطلاع مسئولان استان اتاق اصناف رسیده اما هنوز اقدام مناسبی در این زمینه انجام نشده است.
استفاد از همفکری نانوایان برای رفع مشکلات نانوایی‌ها
رئیس اتحادیه نانوایان استان یزد تاکید کرد: از مسئولان انتظار داریم برای ارتقای شأن نانوایان و تأمین نیازهای اولیه اقتصادی و معیشتی این قشر که سالانه درگیر پخت نان مورد نیاز مردم هستند، اقدامات مناسبی صورت گیرد تا هم قشر نانوا در تأمین معیشت خود دچار مشکل نباشد و هم به مردم فشاری برای خرید نان وارد نشود.
در این شرایط سخت اقتصادی برای برون‌رفت از مشکلات نانوایان و تأمین مطالبه آنها، لازم است مسئولان با همفکری و بررسی دقیق تمام زوایای موضوع، اقدام عاجلی انجام دهند تا نانوایان بیش از این تحت فشار قرار نگیرند و بتوانند با فراغ بال به تأمین نان مردم بپردازند.
نانوایان معتقدند اگر دولت با مدیریت قوی پای کار بیاید و در رفع این مشکل از همفکری نانوایان بهره بگیرد، مسائل این قشر ساده‌تر و سریع‌تر برطرف خواهد شد.

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/148937/گرانی-کمر-نانوایی‌های-یزد-را-شکست-دخل-و-خرجی-که-هم‌خوانی-ندارد
بستن   چاپ