خبر یزد
یادداشت؛
کرونا تلنگری برای یادآوری یک نعمت الهی
سه شنبه 11 آذر 1399 - 12:40:04
خبر یزد - یزدـ این روزها که مهمان ناخوانده کرونا زندگی فردی و اجتماعی همه را با تغییرات گسترده تحت تاثیر قرار داده، اهمیت بهداشت فردی، رفتار اجتماعی مناسب و مراقبت از نعمت سلامتی دو چندان شده است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها – فاطمه شریفی* صفحات روزانه رسانه‌ها هر روز به آمار از دست دادن هموطنان و پایان نفس‌های عزیزانی در همین نزدیکی سیاه می‌شود. در فضای مجازی بسیاری به اندوه از دست دادن دوستان و اعضای خانواده به غم نشسته‌اند و گروهی دیگر نیز برای عبور از درد و رنج دست به آسمان رحمت الهی دراز کرده‌اند و از یکدیگر برای طلب سلامتی التماس دعا دارند.
آن سوی این نگاه‌های منتظر و آمیخته به افسوس نیز مدافعان سلامت با همه بود و نبودها جانشان را در دست گرفته‌اند و برای التیام درد و درمان مبتلایان به ویروس کرونا به شکلی شبانه‌روزی و با پذیرش همه خطرهای احتمالی مشغول خدمت هستند.
اما در این میان هنوز گوش‌هایی برای نشنیدن و چشم‌هایی برای ندیدن رنج‌های پیش رو وجود دارد، دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی، استفاده نکردن از ماسک، بی‌تفاوتی نسبت به پروتکل‌های بهداشتی و بی‌هوا به جاده و سفر دل سپردن؛ سفری که شاید پایان خوشی نداشته باشد.
بحران و رشد صعودی تعداد مبتلایان و اضافه شدن به آمار سرمایه‌های اجتماعی که برای همیشه از نعمت حضور آن‌ها محروم می‌شویم، بزرگ‌ترین زنگ خطر برای جامعه است، در کنار اینکه هر گروه و نهاد و فردی به سهم خود برای قطع زنجیره این ویروس خطرناک تلاش می‌کند اما متأسفانه هنوز بی تفاوت‌هایی را نیز در جامعه شاهد هستیم.
نقش کلیدی مادران در مقابله با کرونا
مادر به عنوان یکی از محورهای اصلی خانواده جایگاه ویژه و اثرگذاری در شکل‌دهی به رفتارهای فردی و اجتماعی دارد و می‌تواند در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا به شکلی ریشه‌ای و مداوم ایفای نقش کند.
توجه به خودمراقبتی به عنوان امری داوطلبانه حق و مسئولیتی همگانی برای حفظ سلامت فرد، خانواده و نزدیکان است و امروز این نقش برای سالم زیستن و مدیریت بیماری‌هایی مانند کرونا روز به روز در حال افزایش است.
فراگیر شدن خود مراقبتی و دیگر مراقبتی برای مقابله با کرونا که این روزها افراد زیادی را از نعمت حیات مرحوم کرده، در اصلاح سبک زندگی ریشه دارد و سبک زندگی نیز از خانواده و مادر به عنوان یکی از کانونی‌ترین نقش‌های تربیتی بیشترین تأثیر را می‌پذیرد.
بر این اساس زنان و مادران می‌توانند به عنوان پیشگامان اثرگذار در کانون خانواده سبک زندگی سازگار و مقاوم در برابر ویروس کرونا را برای عبور هر چه سریع‌تر از این شرایط و شکست زنجیره انتقال بیماری ترویج کنند و با سرعت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ویژه پرهیز از برگزاری هر نوع مراسم عمومی و دورهمی را به فرهنگ تبدیل کنند.
در مدیریت استرس نسبت به شرایط این بیماری نیز هیچ محیطی بهتر از خانه و خانواده نمی‌تواند مؤثر واقع شود و از نگاه دیگر با توجه به اینکه با کاهش آمار مبتلایان نمی‌توان نسبت به دستورالعمل‌های بهداشتی بی‌تفاوت بود و هر گونه غفلت می‌تواند جمعیتی خیره کننده را به این ویروس دچار سازد، باید کانون هر خانواده به فضای ایمن سازی و شکل گیری رفتارهای درست در مقابله با کرونا تبدیل شود.
با توجه به اینکه برنامه‌ها و پویش‌های مختلف مردمی، رسانه‌ای و آموزشی در آگاه‌سازی جامعه و جریان‌یابی روش‌های پیشگیری و مقابله با کرونا از سوی نهادها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط مورد توجه قرار گرفته و همچنان ادامه دارد اما همسوسازی تمام توان موجود با تمرکز بر خانواده نیز می‌تواند به شکلی عمیق‌تر مؤثر واقع شود.
بررسی‌های مختلفی نشان می‌دهد با توجه به جایگاه و ویژگی‌های خانواده، نه تنها در موضوع پیشگیری از کرونا بلکه سایر دغدغه‌های اجتماعی اگر بخش‌ها و گروه‌های سنی مختلف در خانواده به شکلی مداوم، متنوع و جذاب در موضوعات اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و آموزش مورد توجه قرار بگیرند، نتایجی اثربخش و ماندگار را شاهد خواهیم بود.
فعال رسانه‌ای

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/160904/کرونا-تلنگری-برای-یادآوری-یک-نعمت-الهی
بستن   چاپ