خبر یزد
برگزاری هم‌اندیشی بین‌المللی مشکلات محیط زیست ایران به میزبانی دانشگاه یزد
يکشنبه 12 بهمن 1399 - 12:46:25
خبر یزد - ایسنا/یزد نشست بین‌المللی هم‌اندیشی مشکلات محیط زیست ایران با توجه به تغییر اقلیم و مشارکت آینده کشور ژاپن، ضمن تاکید بر پیشگیری از آلودگی آب و هوا روز گذشته به میزبانی دانشگاه یزد به صورت مجازی برگزار شد.

این نشست به دنبال همکاری و برنامه‌ریزی چند ماهه گذشته این دانشگاه با مرکز اقتصادهای در حال توسعه کشور ژاپن (IDE-JETRO) و بخش علمی سفارت ایران در ژاپن با حضور 70 نفر از کشورهای ایران، ژاپن و فنلاند برگزار شد.
در ابتدای این نشست، دکتر «هیتوشی سوزوکی» از مرکز اقتصادهای در حال پیشرفته کشور ژاپن (IDE-JETRO) و دکتر «فرهاد نژادکورکی» مشاور رئیس دانشگاه یزد در امور همکاری‌های علمی و بین‌المللی، ساختار وبینار و متخصصان شرکت‌کننده را معرفی کردند و در ادامه پیام دکتر «سعید سیدآقا بنی‌هاشمی» وابسته علمی سفارت ایران در ژاپن در خصوص سابقه تاریخی و همکاری‌های یک قرن اخیر دو کشور قرائت شد.
این نشست بین‌المللی در قالب ساختار دو جلسه‌ای تخصصی آب و هوا به صورت جداگانه با عناوین «آب و تغییر اقلیم» و «هوا و تغییر اقلیم» برگزار شد که در نشست «آب و تغییر اقلیم»، سه مقاله تخصصی ارائه شد.
در این نشست دکتر آتسوشی هیسامیچی از آژانس همکاری‌های علمی بین‌المللی ژاپن (JICA) در مورد نقش و اهمیت جنگل کاری در بالادست رودخانه کارون سخنرانی کرد و دکتر «یوکا نیشی کاوا» از مرکز اقتصادهای در حال توسعه کشور ژاپن نیز تحقیقات خود را با عنوان سازگاری در برابر خشکسالی در پایین دست حوضه زاینده رود ارائه داد.
دکتر «علی طالبی» استاد دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد و رئیس انجمن علمی آبخیزداری ایران هم در این نشست به ارائه تحقیقات خود در خصوص کنترل سیلاب در حوضه‌های کارون و زاینده رود پرداخت و در پایان هم بحث و تبادل نظر از سوی محققان و شرکت‌کنندگان صورت گرفت.
در نشست دوم با موضوع «هوا و تغییر اقلیم» نیز سه مقاله تخصصی ارائه شد و با سخنرانی پروفسور «حجیمی آکیموتو» استاد موسسه تحقیقات ملی محیط زیست ژاپن(NIES) در خصوص آلودگی هوا در مقیاس جهانی و نیز ارتباط آن با تغییر اقلیم، ارائه مقالات تخصصی با عناوین «تغییر اقلیم و راه‌های مبارزه با اثرات منفی تغییر اقلیم در ایران» از سوی دکتر «علیرضا مساح بوانی» و «بررسی آلودگی هوای منابع متحرک در شهر کرج» از سوی دکتر «مظاهر معین‌الدینی» از دانشگاه تهران و پاسخ به سوالات شرکت کنندگان ادامه یافت.
به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه یزد، پدر نشست پایانی ضمن جمع‌بندی مباحث مطرح شده و اعلام برنامه‌های آینده، شرکت‌کنندگان بر ادامه همکاری و برگزاری جلسات مشترک علمی در آینده تاکید کردند.
انتهای پیام

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/172199/برگزاری-هم‌اندیشی-بین‌المللی-مشکلات-محیط-زیست-ایران-به-میزبانی-دانشگاه-یزد
بستن   چاپ