خبر یزد
مدیرعامل انجمن اسب :
سه مصوبه بین‌المللی برای اسب کاسپین ایران به تصویب رسید
دوشنبه 30 فروردين 1400 - 08:39:23
خبر یزد - یزد- مدیرعامل انجمن اسب کاسپین ایران گفت: با حمایت وزارت جهاد کشاورزی، موسسه تحقیقات علوم دامی و تلاش تولیدکنندگان و متخصصان، سه درخواست این تشکل برای اصلاح قوانین با اکثریت آرا در انجمن بین‌المللی به تصویب رسید.

به گزارش ایرنا، محمدجواد دهقان، یکشنبه شب در حاشیه افتتاح دفتر این انجمن در پردیس دانشگاه یزد در شهر مهریز در نشستی با خبرنگاران که با رعایت نکات بهداشتی برگزار شد، افزود: بر اساس این مصوبه از این پس اسب‌های پیش بنیادی کاسپین تنها با منشای ایران به ثبت می‌رسند و امکان ثبت آنها از سوی کشورهای همسایه ایران از قانون ثبت بین‌المللی حذف شد.
وی بدون اشاره به زمان تصویب سه درخواست یادشده ادامه داد: لزوم ارسال نمونه‌های فولیکول مو به دانشگاه تگزاس آمریکا و انجام تست ژنتیکی مقایسه اسب‌ های کاسپین ایران با اسب‌های صادر شده (ancestry testing) از قوانین حذف شد و تنها تست انساب برای تایید والدین اسب ضروری است و محدودیت زمانی 2ساله ثبت اسب‌های ایران در تبارنامه بین‌المللی از قوانین نیز ثبت حذف شد.
این فعال صنعت اسب خاطرنشان کرد: این موارد در دومین جلسه هیات مدیره انجمن بین‌المللی که با حضور اعضای شورای این انجمن شامل نمایندگان کشورهای عضو و اعضای هیات مدیره برگزار شد، از سوی نماینده انجمن حفاظت از اسب کاسپین مطرح و در پی این جلسه موارد یادشده به صورت کتبی به رای گذاشته شد و در پایان با اکثریت قاطع آرا به تصویب رسید.

خبر یزد


دهقان بیان کرد: امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه یزد و انجمن حفاظت از اسب کاسپین به منظور بسترسازی اثربخش و تقویت ارتباط و همبستگی میان آموزش عالی و صنعت اسب کشور و همچنین توسعه فناوری براساس نیاز این صنعت از دیگر اقدامات است .
وی تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه بر برگزاری کارگاه، سمینار، همایش و نشست‌های علمی و دوره‌های آموزشی حضوری و مجازی در سطح داخلی و بین‌المللی در موضوع های مرتبط با اسب به منظور ارتقای سطح علمی و فنی تولیدکنندگان و عموم علاقه‌مندان به صنعت اسب، کمک به ارتقای کیفی و کمی دوره‌های کارآموزی، کارورزی، کاربینی، فرصت‌کاری، مطالعاتی صنعتی اعضای هیات علمی و بازدیدهای علمی هدفمند و تدوین و تالیف اسناد و مدارک علمی و تبادل آنها اشاره شد.
انجمن حفاظت از اسب کاسپین در 28 اسفندماه 1396 با موافقت وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کشور با شماره ثبت 108 و شناسه ملی 14007502841 به ثبت رسید.
انجمن حفاظت از اسب کاسپین CCS یک تشکل غیردولتی، غیرسیاسی، غیرانتفاعی و داوطلبانه است و فعالیت آن در سطح ملی است.
حمایت و حفاظت از اسب کاسپین به عنوان یک سرمایه ملی و کمک به ابقای آن و ترویج و توسعه بهره‌برداری از کاربردهای این نژاد ارزشمند ایرانی جزو اهداف اصلی انجمن است.
نوار زیستی حاشیه خزر خاستگاه گونه‌ای اصیل از اسبی با عنوان کاسپین(گیل اسب،اسبچه خزری) است که پنج هزار سال قدمت دارد.
به گواه باستان شناسان از پژوهش‌های سایت گوهر تپه مازندران و بر اساس اطلاعات علمی اسب کاسپین قدیمی‌ ترین نژاد اسب در دنیا و پایه دیگر اسب‌ها از جمله اسب عرب و ترکمن است.
استان یزد با یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت در 10 شهرستان 300 باشگاه سوارکاری و افزون بر 6 هزار راس اسب اصیل نژاد عرب دارد.
دیروز( یکشنبه ) انتخابات مجمع هیات سواری کاری استان برگزار شد و سعید ابوطالبی، سیدعلی حسینی و علی مرزنگوش سه داوطلب سکانداری هیات سوارکاری استان یزد بودند که با انصراف مرزنگوش، رای‌گیری برگزار شد که در رقابتی نزدیک ابوطالبی با کسب 9 رای از 17 رای ماخوذه برای چهار سال به عنوان رییس جدید هیات سوارکاری یزد انتخاب شد و حسینی دیگر نامزد این مجمع هشت رای کسب کرد.
مرکز شهرستان مهریز در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.
برچسب‌ها
وزارت جهاد کشاورزی مهریز سوارکاری یزد وزارت ورزش و جوانان

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/185856/سه-مصوبه-بین‌المللی-برای-اسب-کاسپین-ایران-به-تصویب-رسید
بستن   چاپ