خبر یزد
امام جمعه یزد:
با وجود خشکسالی و کم‌آبی می‌توان کشاورزی یزد را رونق داد
دوشنبه 27 ارديبهشت 1400 - 09:15:27
خبر یزد - ایسنا/یزد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: با تشکیل اتاق فکر و با بهره گیری از فکر و اندیشه به خصوص نسل جوان و خوش فکر نه تنها می توان موانع و مشکلات موجود بر سر راه کشاورزی از جمله خشکسالی و کم آبی را برطرف کرد بلکه می توان کشاورزی را رونق داد و روستاها را احیا کرد.

آیت الله «محمدرضا ناصری» در دیدار رئیس، معاونین و مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان این که در کشور ما متأسفانه کارها بر اساس روال گذشته انجام می‌گیرد و کمتر در آن نوآوری و خلاقیت دیده می‌شود، اظهار کرد: اگر فکر و اندیشه در برنامه‌ریزی‌ها نباشد و تغییر و تحول و حرکت نو و جدید به وجود نیاید، کشور از حرکت و رشد و پیشرفت در همه زمینه ها باز می‌ماند.
وی با اشاره به این که همه موانع و مشکلات و عقب ماندگی در بخش‌های مختلف کشور از جمله کشاورزی معلول نداشتن اتاق فکر است، گفت: با راه اندازی اتاق فکر در همه زمینه‌ها از جمله بخش کشاورزی و استفاده از فکر و اندیشه جوانان می توان برای همه مشکلات راهکار پیدا کرد.
آیت الله ناصری با بیان این که اگر دنبال رشد و توسعه و رفع موانع و مشکلات هستیم باید فکر و اندیشه و تغییر و تحول ایجاد کنیم تصریح کرد: در کشاورزی استان شاهد راه‌اندازی گلخانه‌ها با مصرف آب کمتر از 1/30 محیط باز هستیم که این نتیجه تفکر و اندیشه است و با این شیوه می‌توانیم خشکسالی و کم آبی در استان را کنترل کنیم و به کشاورزی رونق دهیم.
وی با اشاره به مشکلات و کمبود خوراک دام و گرانی و کمبود مرغ و شیر نیز گفت: با حرکت جهادی و استفاده از تفکر و اندیشه و برنامه‌ریزی دقیق می‌توان نسبت به تولید این محصولات در استان و سایر استان‌ها، مشکل کمبود آنها را برطرف و در تولید آنها خودکفا شد.
آیت الله ناصری با بیان این که خداوند انسان را به گونه ای آفریده که هیچگاه به بن بست نمی‌خوریم چون به ما فکر و اندیشه داده است، تأکید کرد: هیچ وقت و در هیچ کاری نا امید نشوید و هیچ گاه موانع و مشکلات سد راه شما نشود و با تفکر و اندیشه برای آنها راهکار پیدا کنید و از بن بست خارج شوید.
یارانه‌های دولتی مانع رونق صنعت دامپروی
«سید ابوالفضل وکیلی» رئیس سازمان جهادکشاورزی استان نیز در ابتدای این دیدار به فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه گذاری و همچنین چالش‌ها و موانع بخش کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: در بخش دام و طیور در استان یزد رونق بسیار خوبی ایجاد شده ولی متأسفانه کمبود و گرانی نهاده‌ها و خوراک‌های دامی، این صنعت را با مشکل مواجه کرده است.
وی با بیان این که خوراک دام استان تقریباً 90 درصد با آب مجازی یعنی به صورت واردات تأمین می‌شود، افزود: این رویه به دلیل کمبود آب استان می‌تواند یک فرصت و به دلیل وابستگی می‌تواند یک تهدید باشد که می‌توان با اختصاص بخشی از گلخانه‌های استان بخصوص گلخانه‌هایی که در مناطق با کیفیت آب پایین هستند به تولید علوفه پرداخت و این مشکل را تا حدی برطرف کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یکی دیگر از مشکلات بخش کشاورزی استان را تأمین نشدن آب مجتمع های دامی و گلخانه‌ای دانست و خواستار هم فکری و مساعدت در راستای رفع این مشکل شد.
وکیلی با برشمردن ظرفیت های استان یزد در تولید ماهی تیلاپیا و کارهای خوبی که در این خصوص صورت گرفته به نامه محیط زیست مبنی بر تعطیلی موقت پرورش این ماهی در استان به دلیل مسائل زیست محیطی اشاره کرد و خواستار رفع این مشکل شد.
این مسئول با اشاره به ظرفیت صنایع کنجدی استان و سرمایه‌گذاری‌های خوبی که در این خصوص صورت گرفته بخشی از اقدامات این سازمان از جمله اختصاص بخشی از مناطق هرات و مروست به کشت محصول کنجد را یادآور شد.
به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، وکیلی در پایان نیز وجود یارانه‌های دولتی در تأمین نهاده ها و خوراک دامی را به علت ایجاد رانت‌خواری و فساد، به عنوان یکی دیگر از مشکلات و موانع صنعت دام و طیور دانست و تاکید کرد: تا یارانه‌های دولتی وجود داشته باشد، این صنعت نمی‌تواند رونق بگیرد.
انتهای پیام

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/191002/با-وجود-خشکسالی-و-کم‌آبی-می‌توان-کشاورزی-یزد-را-رونق-داد
بستن   چاپ