خبر یزد
عادی‌انگاری کرونا معضل دوباره در کنترل شیوع کرونا؛ پیک چهارم نماد بی‌تدبیری دولت در مدیریت وضعیت کرونایی بود
سه شنبه 28 ارديبهشت 1400 - 08:55:26
خبر یزد -

خبر یزد


گروه استان‌ها - در حالی که با بی تدبیری مسئولان دولتی پیک چهارم کرونا به کشور تحمیل و خسارت‌های زیادی وارد شد اما الان که در حال عبور از این پیک هستیم؛ به نظر می‌رسد عادی‌انگاری این ویروس دوباره در حال بازگشت به جمع مردم است. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد ، شیوع کرونا در طول نزدیک به 15 ماه گذشته در کشور با فراز و فرودهای زیادی همراه بود و مناطق مختلف کشور شرایط متفاوتی نسبت به این بیماری داشتند.
با این وجود تمام کشور به طور کلی در چهار پیک شیوع این بیماری با افزایش‌های قابل توجه و البته ناخوشایندی همراه بود به گونه‌ای که در هر دوره شاهد تلفات روزانه بسیاری در نقاط مختلف کشور بودیم.
دوره پیک سوم کرونا در کشور را شاید بتوان بهترین تجربه برای عبور از این بحران و تثبیت این ادعا که «بدون اعمال محدودیت امکان مدیریت و کنترل شیوع این ویروس خطرانک وجود ندارد» بود.
با این وجود اما همچنان برخی افراد به ویژه از بین مسئولین نسبت به اعمال محدودیت‌ها پافشاری‌های سنگینی داشتند و همین موضوع طولانی شدن روند کنترل و مدیریت پیک سوم را به دنبال داشت.
با پایان یافتن این دوره، وضعیت نسبتا آرامی در کشور پدیدار شد و به دنبال آن نوعی عادی انگاری شروع به رواج یافتن در بین مردم کرد به گونه‌ای که کم کم میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کمترین حد خود رسید و هشدارهای کارشناسان به ویژه پزشکان مرتبط با بخش‌های کرونایی نسبت به این وضعیت اعلام خطر کردند.
تاکید وزارت بهداشت: نوبت‌دهی تزریق واکسن کرونا نیازمند مراجعه حضوری نیستکرونا در اروپا|از ضرر میلیاردی بزرگترین شرکت هواپیمایی ارزان قیمت تا هزینه هنگفت مقابله با کرونا برای انگلیسافتخار واکسن داخلی کرونا را هیچ جریانی نمی‌تواند به نام خود مصادره کند هشدارهای انجام شده نه تنها در بین مردم بلکه در میان مسئولان هم هیچ تاثیر خاصی را به دنبال نداشت و متاسفانه در عین بی‌تدبیری و بدون اینکه برنامه‌ای برای مدیریت این بیماری وجود داشته باشد، خرید و سفر و دید و بازدیدهای نوروز بدون هیچ‌گونه محدودیتی انجام شد و کشور را دوباره در بحرانی عمیق فرو برد که به گفته وزیر بهداشت عبور از آن بسیار سخت و طاقت فرسا بود.
شاید همانگونه که پیک سوم کرونا را می‌توان بهترین تجربه برای عبور از بحران دانست، پیک چهارم را هم بتوان نماد بی‌تدبیری مسئولان دولتی در پیشگیری از بحران و کنترل بیماری دانست؛ اقدامی که سبب شد بالاترین میزان ابتلا به کرونا را شاهد باشیم و آمار کشته‌های ناشی از این ویروس هم به نزدیک 400 نفر در روز برسد.
پیک چهارم کرونا هم با همه بی تدبیری‌ها و فشارهای مضاعفی که بر کادر درمان کشور وارد شد رو به پایان گذاشت و کم کم مشاهده می‌کنیم که تمام کشور از حالت قرمز خارج شده و به زرد و نارنجی رسیده است.
در این بین اما نگرانی‌ها دوباره در حال شکل گرفتن است و آن نگرانی در ارتباط با کم رنگ شدن رعایت پروتکل‍‌های بهداشتی از سوی قشرهای مختلف مردم و رواج دوباره عادی‌انگاری کرونا است.
موضوعی که می‌تواند دوباره به زنگ خطری جدی در کشور تبدیل و پیش از آنکه واکسیناسیون به میزان کافی در جامعه انجام شود، پیک پنجم را متحمل جامعه کند و قطعا این موضوع در صورت عدم رعایت عمومی مردم به ویژه پس از کاهش محدودیت‌ها دور از تصور نیست.
ابراهیم سلمانی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد با اشاره به اینکه آمار کرونا در استان یزد رو به کاهش است اظهار داشت: پس از افزایش‌های چند هفته‌ای در آمار کرونا، در طول هفته گذشته با کاهش آمار ابتلا و بستری‌های بیمارستانی روبرو بودیم.
وی تصریح کرد: با این وجود همچنان امکان افزایش آمار وجود دارد و مردم نباید دلخوش به کاهش آمار باشند و همچنان اقدام به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کنند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد با اشاره به اینکه دورهمی‌های خانوادگی مهمترین عامل شیوع این ویروس در جامعه بوده و هست از مردم خواست نسبت به عدم برگزاری مراسم‌های عزا و عروسی، همچنان از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی پرهیز کرده و در صورت لزوم از ماسک استفاده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.
با وجودی که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم رکن اساسی در کاهش آمار ابتلا و مدیریت شیوع این بیماری در جامعه است اما قطعا بخشی از جامعه بدون اعمال محدودیت اقدام به رعایت این دستورالعمل‌ها نمی‌کنند.
همین موضوع سبب می‌شود که ضرورت اعمال محدودیت‌های متناسب با میزان رعایت پروتکل‌ها در جامعه اعمال شود تا دوباره در استان و کشور مجبور به محدودیت‌های سراسری و گسترده که خسارت‌های مالی بسیار زیادی به دنبال دارد را شاهد نباشیم.
انتهای پیام/781/ ع

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/191138/عادی‌انگاری-کرونا-معضل-دوباره-در-کنترل-شیوع-کرونا؛-پیک-چهارم-نماد-بی‌تدبیری-دولت-در-مدیریت-وضعیت-کرونایی-بود
بستن   چاپ