خبر یزد
شرط کمک 1200 میلیارد تومانی کوثر به ‌طرح‌های انتقال آب یزد
پنجشنبه 30 ارديبهشت 1400 - 15:00:25
خبر یزد - ایسنا/یزد مدیر عامل موسسه کوثر یزد گفت: در صورت صدور مجوز فاز «ج» واگذاری باغ ویلاهای فاز اول مجتمع کاریزبوم طی سال‌های 1400 تا 1401 می‌توانیم 1200 میلیارد تومان به طرح‌های انتقال آب استان یزد کمک کنیم.

«مجید نصیری» امروز پنجشنبه در حاشیه مراسم آغاز عملیات اجرایی پنج طرح عمرانی، گردشگری و تفریحی در مجتمع کاریزبوم یزد، در جمع خبرنگاران حاضر شد و با اشاره به آغاز فعالیت موسسه کوثر از سال 1372 با هدف تامین منابع مالی طرح‌های انتقال آب به استان یزد، گفت: مساحت نهایی مجتمع کاریزبوم در مجاورت جاده یزد به تفت دو هزار هکتار است که در قالب سه فاز به مساحت هر فاز حدود 700 هکتار واگذار می‌شود.
وی افزود: فاز اول مجتمع کاریزبوم 760 هکتار است که در آن هشت پردیس از جمله پردیس‌های ورزشی، تندرستی، تجاری، خدماتی، تفریحی و توریستی، باغ ویلایی و فرهنگی تعریف شده است.
وی با اشاره به استقبال خوب از زمین‌های دو فاز الف و ب پردیس باغ ویلاهای کاریزبوم، از واگذاری تاکنون 1200 قطعه باغ ویلا به متقاضیان خبر داد و گفت: با واگذاری قطعات باغ ویلاهای فاز ج از فاز اول مجتمع کاریزبوم تعداد باغ ویلاهای واگذاری به 1700 قطعه افزایش خواهد یافت که در صورت صدور مجوزهای لازم طی سال‌های 1400 تا 1401 می‌توانیم 1200 میلیارد تومان به طرح‌های انتقال آب استان کمک کنیم.
نصیری درآمد حاصل از فروش اراضی کاریزبوم تاکنون را 3500 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: حدود 45 درصد از این درآمد در بحث آب اعم از انتقال، مطالعات، کمک به بازسازی و نگهداری خط انتقال، کمک به آب منطقه‌ای و ساخت تصفیه‌خانه تکمیلی و مخازن آن، 42 درصد صرف زیرساخت‌های مجموعه که بخشی از آن برای دو هزار هکتار نهایی کاریزبوم و بخشی برای فاز اول هزینه شده و 12 درصد هم در زمینه سرمایه‌گذاری، ساخت و ساز و خرید ماشین‌آلات و هزینه های جاری صرف شده است. 
وی با اشاره به تامین 30 درصد از منابع مالی مورد نیاز طرح آبرسانی به استان از کوهرنگ، گفت: اگر این طرح‌ اجرایی نشده بود امروز یزد در تامین آب شرب مورد نیاز با مشکلات عدیده‌ای مواجه بود.
وی همچنین از طرح‌های در دست اقدام موسسه کوثر را انجام مطالعات انتقال آب از دریای عمان با اختصاص 250 میلیون مترمکعب آب در سال خبر داد و با اشاره به مراحل پایانی این مطالعات، گفت: در همین رابطه پیگیر تامین زمینی به وسعت 300 هکتار در شهر جاسک برای آب‌گیری از دریای عمان هستیم که البته این آب برای مصارف پربازده در بخش کشاورزی و صنعت تامین می‌شود.
نصیری از پیگیری طرح انتقال آب یزد از خرسان جهت تامین آب مورد نیاز شرب مردم یزد با وجود این که وزارت نیرو مسئولیت اجرای آن را برعهده دارد نیز خبر داد و بیان کرد: تصفیه‌خانه تکمیلی پساب یزد و آغاز عملیات اجرایی ساخت مخزن متعادل ساز و خط انتقال پساب از S. B. R به مخزن مذکور با مشارکت موسسه کوثر و شرکت پیشگامان سرب و روی مهدی آباد از دیگر طرح‌های موسسه است.
این مسئول به آغاز عملیات اجرایی مسجد امام حسین (ع)، محور پیاده تفرجگاهی در مجاورت کانال هدایت سیل بلوار کوثر به طول دو کیلومتر، مجتمع گردشگری - خدماتی و آغاز عملیات اجرایی طرح گازرسانی اراضی سرمایه‌گذاری نیز اشاره کرد و یادآور شد: به زودی عملیات واگذاری پردیس‌های تفریحی، توریستی و خدماتی و تجاری مجتمع کاریزبوم به سرمایه‌گذاران انجام می‌شود.
نصیری در پایان از مشارکت موسسه کوثر در درختکاری 30 هکتار در مجاورت کاریزبوم خبر داد و ابراز امیدواری کرد این فضا در آینده به پارک بزرگ و مناسبی برای استفاده خانواده های یزدی تبدیل شود.
انتهای پیام

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/191494/شرط-کمک-1200-میلیارد-تومانی-کوثر-به-‌طرح‌های-انتقال-آب-یزد
بستن   چاپ