خبر یزد
دلیل هجمه گسترده رسانه‌های دولتی یزد به هیئت نظارت بر انتخابات چیست؟
يکشنبه 2 خرداد 1400 - 03:22:05
خبر یزد -

خبر یزد


رسانه‌های دولتی به وضوح می‌‌دانند که قرار نیست بار دیگر مورد اقبال مردم قرار بگیرند، بر همین اساس از همین حالا تلاش می‌کنند شکست احتمالی خود را به مسئله ردصلاحیت‌‌ها نسبت بدهند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا، طی روزهای اخیر، برخی رسانه‌های دولتی در یزد، هجمه‌‌های گسترده‌ای علیه هیئت نظارت بر انتخابات به بهانه ردصلاحیت تعدادی از کاندیداهای انتخابات شورای شهر، داشته‌اند.
این در حالی است که طبق گفته محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، «از لحاظ آماری تفاوت کمّی بین افراد ردصلاحیت‌شده در این دوره از انتخابات با دوره قبلی وجود ندارد».
افزون بر این، بر اساس گفته محمدرضا صباغیان نماینده پنج شهرستان استان یزد در مجلس شورای اسلامی و رئیس هیئت نظارت استان یزد، «کسی که مشکل اقتصادی و سواستفاده مالی و یا مشکل اخلاقی نداشته باشد و مخالف نظام نباشد، طبیعی است که مسئله‌ای هم در احراز صلاحیت برای انتخابات شوراهای شهر و روستا نخواهد داشت».
صباغیان همچنین اعلام کرد «ملاک ما در هیئت نظارت، قانون و مقررات است و ابدا هیچ کس به خاطر سلیقه متفاوت سیاسی ردصلاحیت نشده است» که رصلاحیت تعدادی از کاندیداهای شاخص جریان منتقد دولت، تأییدی بر این گفته وی است.
مستندات از مراجع دولتی اخذ می‌شود
نکته دیگر اینکه، هیئت نظارت بر انتخابات بر اساس مستنداتی اقدام به احراز یا رد صلاحیت کاندیداها می‌کند که این مستندات از طریق مراجعی کسب می‌شود که عمدتا زیر نظر دولت هستند. 
سید جلیل میرمحمدی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس هیات نظارت بر انتخابات استان یزد در همین ارتباط می‌گوید «همه رد یا عدم احراز صلاحیت‌ها بر اساس مدرک و مستندات مندرج در پرونده صورت گرفته که از طریق مراجع پنج‌گانه کسب شده بود و این دستگاه‌های اعلام شونده عمدتا زیر نظر دولت هستند و نباید بحث سیاسی یا جناحی در این زمینه داشته باشند».
با این وصف، حال اینکه چرا رسانه‌های حامی دولت در یزد، تا این حد هیئت نظارت را مورد هجمه قرار می‌دهند به نظر می‌رسد دلیلی فراتر از مسئله ردصلاحیت‌ها داشته باشد.
تلاش برای نسبت دادن شکست به ردصلاحیت‌ها
در واقع با توجه به عملکرد ضعیف شورای شهر در دوره اخیر و کارنامه غیرقابل دفاع آن‌ها از یک طرف و سایه سنگین عملکرد دولت بر جریان حامی او در انتخابات پیش رو، رسانه‌های دولتی به وضوح می‌‌دانند که قرار نیست بار دیگر مورد اقبال مردم قرار بگیرند، بر همین اساس از همین حالا تلاش می‌کنند شکست احتمالی خود را به مسئله ردصلاحیت‌‌ها نسبت بدهند و افکار عمومی را متوجه این مسئله کنند.
انتهای پیام/

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/192806/دلیل-هجمه-گسترده-رسانه‌های-دولتی-یزد-به-هیئت-نظارت-بر-انتخابات-چیست؟
بستن   چاپ