خبر یزد
بازسازی و بهره برداری مجدد قدیمی‌ترین قنات جهان
يکشنبه 2 خرداد 1400 - 03:23:27
خبر یزد -

خبر یزد


به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، سید ابوالفضل وکیلی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی و سید مصطفی فاطمی مدیر کل میراث فرهنگی یزد در جریان بازدید از قنات زارچ روند اقدامات انجام شده برای بهسازی و مرمت مسیر این قنات و مشکلات و موانع پیش رو را مورد بررسی قرار دادند.
در این بازدید رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با بیان اهمیت فرهنگی و بهره وری این قنات برای مصارف شرب و کشاورزی منطقه، گفت:میزان چهار میلیارد ریال از سال 96 تاکنون برای مرمت و احیاء قنات زارچ از اعتبارات آب و خاک اختصاص یافته است.
سید ابوالفضل وکیلی اضافه نمود: این قنات با 86 کیلومتر طول، 2100میله چاه، 86 متر عمق مادر چاه است و آبدهی 45 تا 50 لیتر در ثانیه می‌تواند نقش مهمی را در افزایش تولیدات کشاورزی و همچنین جذب گردشگر و فعالیت‌های فرهنگی دارد.
جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر نیز با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل میراث فرهنگی و سایر دستگاه‌های متولی استان انتظار به حق مردم یزد به ویژه مردم زارچ برای استفاده بهینه از این دسترنج گذشتگان برای تقویت تولید و افزایش بهره وری آب را خواستارشد.
انتهای پیام/ع

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/192818/بازسازی-و-بهره-برداری-مجدد-قدیمی‌ترین-قنات-جهان
بستن   چاپ