خبر یزد

آخرين مطالب

مصائب «تغییر ساعت فعالیت مدارس» برای والدین شهرداری تهران

مصائب «تغییر ساعت فعالیت مدارس» برای والدین
  بزرگنمايي:

خبر یزد - سال تحصیلی 1402-1401 از امروز به صورت رسمی آغاز و در مدارس به روی دانش آموزان گشوده شد؛‌ والدین فرزندانشان را به مدرسه سپردند و باوجود اینکه از بازگشایی حضوری مدارس راضی هستند اما گلایه‌هایی نسبت به «تغییر ساعت فعالیت مدارس استان تهران» دارند.

به گزارش شهر،‌ امروز صبح، حال‌وهوای دانش‌آموزان به خصوص دبستانی‌ها در اطراف مدارس، دیدنی بود؛ بسیاری خوشحال بودند، می‌خندیدند و با دوستان مجازی و غیرمجازی‌شان دیدار تازه کرده بودند، برخی اخم به چهره داشتند و بعضی‌هاشان با چشم‌های پف‌کرده، دست مادر خود را می‌کشیدند که به خانه بروند و دوباره بخوابند. 
سال تحصیلی جدید با همه محاسن، خوبی‌ها، ضعف‌ها و مشکلاتی که مدارس دارند، آغاز شده است. با چند نفر از والدین که مقابل مدارس ایستاده و منتظر باز شدن در مدرسه هستند، صحبت می‌کنم، تقریبا همه آنها از بازگشایی حضوری مدارس رضایت دارند؛ یکی از آنها می‌گوید: «فرزندم در دوسالی که خانه بود تنبل شده، برای انجام تکالیفش، مشقت می‌کشیدم، پای درس نمی‌نشست و باید به زور از خواب بیدارش می‌کردم اما حالا خوشحالم که مدارس باز شده و دخترم دوباره به نظم سابق برمی‌گردد و باری از روی دوشم برداشته می‌شود.»
اما چند نفر از والدین از تغییر ساعت مدرسه‌های تهران گلایه دارند و می‌گویند شاغل هستند و برای آوردن فرزندشان به مدرسه و رفتن به محل کار دچار مشکل خواهند شد. یکی از مادران در این باره می‌گوید: « سه سال قبل و زمانی که مدارس باز بودند من فرزندم را 7:30 صبح به مدرسه می‌آوردم و خودم را تا 8 صبح به محل کارم می‌رساندم. می گویند ساعت کار ادارات هم شناور شده، اما به طور کلی تنظیم ساعت رفت و برگشت برایم مشکل است و مشمول محل کار من که خصوصی است، نمی‌شود.»
وی ادامه می‌دهد: «از 7:30 صبح آمده‌ام و پشت در مدرسه ایستاده‌ام و گفتم شاید درِ مدرسه را زودتر باز کنند، اما گفتند فعالیت مدرسه از 8:30 صبح شروع می‌شود. اگر این اتفاق ادامه داشته باشد نمی‌دانم باید چه کنم.»
یکی دیگر از والدین نیز می‌گوید: من باید صبح زود به محل کارم بروم، اگر این رویه ادامه پیدا کند مجبور می‌شوم برای فرزندم سرویس بگیرم، که آن هم در عمل، شدنی نیست، جدای از هزینه‌بر بودن آن، نمی‌توانم دخترم را یک ساعت در خانه تنها بگذارم تا سرویس به دنبالش بیاید. متاسفانه در چنین تصمیماتی، به شرایط و وضعیت مادران شاغل توجهی نمی‌کنند. من یک پسر دبیرستانی و یک دختر دبستانی دارم؛ مدرسه‌شان نزدیک هم است، قبلا هر دو را با هم به مدرسه می‌رساندم و به سرکار می‌رفتم، اما حالا نمی‌دانم با این اختلاف یک ساعته باید چه کنم.»
ساعت رسمی فعالیت مدارس بر اساس قانون چگونه است؟
اما ساعت رسمی فعالیت مدارس در قانون چگونه است؟ مدیریت زمان آموزش یا تقویم آموزشی مدارس از جمله مؤلفه‌های مهم برنامه‌ریزی آموزشی و تربیتی محسوب می‌شود که تأثیر زیادی بر کیفیت نظام تعلیم و تربیت می‌گذارد. ضمن آنکه بروز حوادث پیش‌بینی نشده چون آلودگی هوا در کلانشهرها، بارش سنگین برف، یخبندان، وقوع سیل، زلزله و نظایر آن، ضرورت اصلاح تقویم آموزشی را دوچندان می کند. 
وجود اقلیم‌های متفاوت در سرزمین پهناور ایران، اتخاذ تصمیمات آموزشی یکسان برای همه مناطق کشور را ناممکن می‌کند. کشور ایران به دلیل عوامل متعددی ازجمله وجود اقلیم‌های مختلف با تفاوت دمای بیش از 45 درجه سانتی‌گراد، پهناور بودن در جهت عرض جغرافیایی (شرقی - غربی) و به‌تبع آن تفاوت قابل‌توجه در ساعات طلوع و غروب خورشید، وجود مناطق کوهستانی، ساحلی، بیابانی، جنگلی و فراوانی وقوع حوادث طبیعی همچون زلزله و سیل تا برف و یخبندان و مسئله جدید آلودگی فصلی هوا، دارای شرایط منحصربه‌فردی است که در کمتر کشوری دیده می‌شود.
این تنوع ساعات، کار و فعالیت مردمان هر منطقه را متناسب با شرایط تغییر داده، لذا ضرورت دارد برنامه‌های آموزشی و تقویم آموزشی مدارس در عین تبعیت از چارچوب‌های کلان برنامه درسی ملی، برای انطباق با این شرایط تا حدی منعطف و سیال باشند. همانگونه که در دوره شیوع بیماری کرونا نیز مدارس مناطق مختلف کشور به دلیل تفاوت‌های اقلیمی در مواجهه با این ویروس، شرایط متفاوتی داشتند و آن را تجربه کردند که عملاً اتخاذ تصمیمات یکسان برای همه مناطق کشور را ناممکن کرد.
زمان آموزش در اسناد بالادستی از حیث اجرا این‌گونه است: زمان فعالیت کلاسی و آموزشی مدارس در همه نقاط کشور از ابتدای مهرماه تا پایان اردیبهشت‌ماه است. بنا بر بررسی‌های انجام‌شده ساعات کار مدارس دوره‌های مختلف تحصیلی در مناطق مختلف کشور به‌صورت یکسان و به‌صورت زیر است:
ساعات شروع فعالیت مدارس نوبت صبح در همه نقاط کشور و همه دوره‌های تحصیلی عموماً از 7:30 تا 8 صبح و ساعات پایان فعالیت مدارس، بسته به یک‌نوبته یا دو نوبتِ مدارس، متفاوت و از 12:10 تا 13 است. 
مدارس ابتدایی نوبت صبح 7:30 دقیقه تا 12:10 دقیقه و در نوبت عصر 12:30 دقیقه تا 17:05 دقیقه است.
مدارس متوسطه یک نوبته 7:30 دقیقه تا 13:10 دقیقه است و مدارس متوسطه دو نوبته در نوبت صبح 7:30 دقیقه تا 12:40 دقیقه و در نوبت عصر 13 تا 18 است.
تصمیم استانداری تهران برای تغییر ساعت فعالیت مدارس
لزوم توجه به دغدغه والدین
بر اساس این گزارش، 22 شهریورماه جاری بود که محسن منصوری، استاندار تهران از شناورسازی دو ساعته فعالیت ادارات شهر تهران با هدف کاهش پیک ترافیکی مهرماه خبر داد و گفت که شروع به کار ادارات و سازمان های شهر تهران از ساعت 7 تا 9 صبح به صورت شناور در نظر گرفته شده و مطابق این مصوبه تغییری در میزان حضور کارمندان در طول روز مطابق ضوابط و مقررات در محل کار ایجاد نخواهد شد. 
به گفته وی؛ ساعت فعالیت مدارس نیز در شیفت صبح مقاطع متوسطه 7:30 و مقاطع ابتدایی شهر تهران 8:30 در نظر گرفته شده است. این مصوبات برای مهرماه اعمال و بازخورد آن مبنای تصمیمات بعدی خواهد بود.
اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران نیز اعلام کرد که ساعت آغاز به کار همه مدارس شهر تهران مطابق با مصوبه اعلام شده از سوی استانداری تهران است. براین اساس، همه مدارس شهر تهران موظف به رعایت مصوبه استانداری تهران درخصوص ساعات کار مدارس هستند. طبق مصوبه مذکور، ساعت کار مدارس ابتدایی از٨:٣٠ صبح تا ١٢:٣٠ ظهر و ساعت آموزش مدارس متوسطه ٧:٣٠ صبح آغاز می‌شود. همچنین ساعت مدارس دو شیفته تهران، بدون کسر ساعت آموزشی رأس ساعت ١٣:١5 خواهد بود.
همه ساله، روزهایی از سال، مدارس کشور به علل مختلف به تعطیلی کشانده می‌شوند. طی چندسال اخیر، مباحث مختلفی از سوی دست‌اندرکاران و کارشناسان امر برای تغییر و اصلاح تقویم آموزشی مدارس مطرح شده، اما هیچ‌کدام به سرانجام مشخصی نرسیده‌اند.
در تصمیم اخیر استانداری تهران، ساعت شروع فعالیت قانونی مدارس ابتدایی در تهران با هدف کاهش بار ترافیکی تغییر کرد. مجتبی شفیعی، معاون حمل و نقل شهرداری تهران صبح امروز با بیان اینکه پیش بینی می‌شود با آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس، ترافیک حدود 30 درصد افزایش یابد می‌گوید: در حوزه مدیریت سفر اتفاق خوبی رخ داده که از طریق دولت پیگیری شد و آن، منعطف بودن ساعت کار بود که شامل دستگاه‌های عمومی و دولتی است چرا که مطالعات ترافیکی نشان داد شناور شدن ساعت کار تا 22 درصد می‌تواند پیک ترافیک را کاهش دهد البته به شرطی که به طور کامل اجرایی شود.
علی رغم آنکه به نظر می‌رسد تصمیم اتخاذ شده می‌تواند در صورت اجرای کامل در کنترل بار ترافیکی مهرماه موثر واقع شود و این تغییر ساعت نیز به صورت آزمایشی در مهرماه اجرا و پس از بررسی نتایج درباره تداوم آن تصمیم گیری می‌شود، لازم است در صورت تصمیم برای تداوم این مصوبه، به دغدغه‌های والدین نیز در این زمینه توجه شود.
منبع: ایسنا
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/235732/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

7 میلیون نفر تحت پوشش بهزیستی هستند

سارقان استان یزد در شهرستان انار دستگیر شدند

مرکز جامع سلامت حمیل شبانه‌روزی شد

16 آذر؛ نماد بیداری دانشجویان در برابر کودتای آمریکایی است

پدر گرامی شهیدان «بیرامی چناقبلاغی» به فرزندان شهیدش پیوست

مراسم بزرگداشت شهدای اصحاب رسانه در گلزار شهدای بهشت زهرای تهران

حضور باشکوه عزاداران فاطمی در مراسم تشییع شهید «نوری دزفولی»

مردم ایران قدردان ایثار و فداکاری جانبازان هستند

اجرای «طرح سپاس» مهمترین برنامه بنیاد کرمانشاه با مشارکت دستگاه‌ها است

امضای تفاهم‌نامه برای اعزام ایثارگران گیلانی به سفر عتبات عالیات

جانباز گرانقدر 70 درصد «چوپانعلی سلیمانی» به همرزمان شهیدش پیوست

توقیف نفتکش حاوی سوخت قاچاق در یزد

ریزش آوار خانه قدیمی در یزد 2 مصدوم و یک فوتی بر جا گذاشت

جوکار درگذشت وزیر سابق راه و شهرسازی را تسلیت گفت

کشف بیش از 30 هزار لیتر سوخت قاچاق در استان یزد

برگزاری مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) در خاتم

معرفی دستاورد‌های پژوهشی سه‌گانه میراث‌فرهنگی یزد در نمایشگاه پژوهش و فن‌بازار

مرگ یک دانشجوی دانشگاه علامه؛ ماجرا چه بود؟

بهره‌مندی خانوارها از کالابرگ الکترونیکی اختیاری است/ یارانه نقدی هیچ استانی قطع نمی‌شود/ شبکه ملی اعتبار بستر تحقق سیاست‌های حمایتی دولت مردمی

حضور قاضی‌زاده هاشمی در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قم/ پرچمدار و علمدار مبارزه با فساد هستیم/دولت بیشترین سختگیری را به مسئولان دارد/ دغدغه رئیس جمهور معیشت مردم است/توهین و بی‌اخلاقی در شأن دانشجویان نیست

دستورات ویژه رییس‌جمهور برای تامین منابع مالی تکمیل مترو خط پرند

ورود سامانه سرد بارشی در یزد

خبر‌های خوش استاندار یزد از اجرای طرح آبرسانی تا توسعه طرح‌های گردشگری

جایزه ممتاز به ساسانیان

گرفتن 2 ضامن برای وام ازدواج، غیرقانونی و اعتبارسنجی در بانک‌ها سلیقه‌ای است

ثبت طرح‌های آزمایشگاهی دانش بنیان در آزمایشگاه کارخانه گندله سازی بافق

زنگ کتابخوانی در برنامه درسی مدارس یزد

درخشش هنرمندان یزدی در جشنواره تئاتر مقاومت

تداوم پنجشنبه‌های مهربانی در یزد

ممنوعیت استفاده از طرح نامتعارف در نمای ساختمان‌های یزد

مطالبه‌گری، عدالتخواهی و آزادی‌خواهی، انتظار ما از جنبش دانشجویی است

رهایی از طناب‌دار پس از هشت سال در یزد

ایرانی آباد دغدغه ایران ناب

برترین فیلم های سیاسی تاریخ سینما

دیدار مدیرکل بنیاد استان ایلام با خانواده‌های معزز شهدا و ایثارگران شهرستان «مهران»

نشست قاضی‌زاده هاشمی با نخبگان شاهد و ایثارگر سیستان و بلوچستان/ جامعه ایثارگری مانند گذشته می‌تواند کارگشایی کرده و شرایط را متحول کند/ مشکل اشتغال ایثارگران با توانمندسازی و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دانش‌بنیان کاهش می‌یابد

رییس سازمان بهزیستی: کانون ملی استعدادیابی تئاتر معلولان راه‌اندازی شود

گرفتن 2 ضامن برای وام ازدواج، غیرقانونی است

هواشناسی یزد هشدار سطح زرد صادر کرد

ضرورت تکمیل طرح‌های ورزشی یزد با افزایش حمایت دولت و مشارکت مردم

نگاه جهاددانشگاهی، نگاهی جهادی به حوزه علم و فناوری است

آیین اختتامیه جشنواره منطقه ای تئاتر معلولان کویر در یزد برگزارشد

حمایت از فعالیت‌های اجتماعی افراد دارای معلولیت در منطقه13

جشنواره پاییزی "ترش و شیرین" در منطقه 9 برگزار می‌شود

حضور علیرضا زاکانی در دانشگاه شهید بهشتی

بافت تاریخی شریف آباد اردکان احیا می شود

افتتاح پروژه واحد نمک زدایی آب دریا در جزیره کیش

یادواره شهید «حسینی» در بیرجند/اساس کار دشمن، فتنه و دروغ است

دستگیری باند قاچاق خودرو در یزد

نشست 3 ساعته دانشجویان دانشگاه آزاد یزد با استاندار