خبر یزد

آخرين مطالب

یزد از استانهای موفق کشور در حکمرانی نخبگان است سياسي

یزد از استانهای موفق کشور در حکمرانی نخبگان است
  بزرگنمايي:

خبر یزد - قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن تاکید بر ارتباط هدفمندی میان جامعه نخبگانی و مسئولان استانی، یزد را از استانهای موفق کشور در حکمرانی نخبگان خواند که طرح‌های بسیار خوبی را در همین حوزه اجرا کرده است.
«ناصر باقری‌مقدم»  در نشست هم‌اندیشی با جمعی از نخبگان و مستعدان‌ برتر یزدی مقیم تهران با «مهران فاطمی» استاندار یزد، معاونین و مدیران ارشد استان در محل بنیاد ملی نخبگان، گفت: این بنیاد در دور جدید، اثرگذاری و تأثیرگذاری نخبگان در مسیر توسعه کشور و حل مسائل موجود را به عنوان محور فعالیت‌های خود قرار داده است، البته حل مسائل خود نخبگان در حوزه‌های مختلف از جمله مسکن و اشتغال تخصصی نیز اولویت مهم بنیاد ملی نخبگان است.
 
وی با مثبت ارزیابی کردن کمّیت و کیفیت جامعه نخبگانی کشور، افزود: خوشبختانه دایره نخبگانی کشور به حد مطلوبی گسترده شده که همین موضوع امکان حل مسائل و مشکلات موجود با استفاده از توان این افراد را فراهم کرده است.
باقری‌مقدم با بیان اینکه حل چالش‌های استان و منطقه باید در اولویت قرار بگیرد، ادامه داد: گرچه به دلیل امکانات و کیفیت بالای دانشگاه‌های حاضر در تهران، عمده نخبگان و مستعدان استان‌های دیگر در تهران مشغول به تحصیل هستند اما این افراد باید در چرخه خدمت‌رسانی به استان نیز نقش‌آفرینی مثبت داشته باشند تا از این راه دین خود را به زادگاهشان ادا کنند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تأکید کرد: تلاش داریم در دوره جدید، ارتباط هدفمندی میان جامعه نخبگانی و مسئولان استانی ایجاد شود تا هم مسئولان با توان و قابلیت‌های متنوع و مختلف نخبگان آشنا شوند و هم جامعه نخبگانی دید و آگاهی کافی و کاملی نسبت به مشکلات و چالش‌ها کسب کند.
قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: استان یزد در حکمرانی نخبگان یکی از استان‌های موفق کشور است و طرح های بسیار خوبی را در همین حوزه اجرا کرده که البته این مهم با همراهی استاندار و مجموعه بنیاد ملی نخبگان و نهادهای درون‌استانی انجام شده و در حال پیگیری است.
وی با بیان اینکه با حمایت دولت سیزدهم تلاش داریم موضوع مسکن نخبگان را رفع کنیم، تأکید کرد: این مهم یکی از دغدغه‌های مجموعه دولت سیزدهم است.
باقری‌مقدم با اشاره به اینکه این جلسه باید آغاز گفت‌وگوی نخبگان یزد با مسئولان استان باشد، تصریح کرد: با توجه به نگاه استاندار، معاونان و همه مسئولان استانی، شرایط خوبی برای استفاده از ظرفیت نخبگان در استان فراهم شده و نیاز است خود نخبگان نیز در این حوزه بیش از گذشته فعال شوند.
وی با بیان اینکه کارگروه‌های تخصصی باید با حضور نخبگان یزدی و همچنین استاندار و دیگر مسئولان استان ایجاد شود، اظهار کرد در این کارگروه‌ها افراد باید تمام چالش‌ها و مشکلات موجود در استان را شناسایی و برای رفع آنها تلاش کنند.
قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه افزود: این کارگروه‌ها می‌تواند با استفاده از امکانات موجود در فضای اینترنت، نخبگان یزدی را در اقصی نقاط جهان ذیل خود فعال کند؛ بنیاد ملی نخبگان نیز همه ظرفیت‌های خود را برای تعامل با این مجموعه‌ها به کار خواهد گرفت.

خبر یزد

ضرورت تقویت زیست بوم علم و فناوری در استان یزد
«مهران فاطمی» استاندار یزد نیز در این نشست با بیان اینکه استان سه ظرفیت ویژه دارد، گفت: اول منابع طبیعی و مشخصاً معدن که استان یزد به لحاظ کمّیت استان دوم و به لحاظ تنوع، استان اول کشور است و تلاش دارد با راهبرد از سنگ تا قطعه از خام فروشی پرهیز و زنجیره ارزش را تکمیل کند. مزیت دوم استان در بخش معماری است.
وی گفت: بافت تاریخی و اصالت فرهنگی، یکی از ویژگی‌های بارز این استان است که می‌توان با استفاده از آن صنعت گردشگری استان را رونق داد و مزیت سوم که از مزیت‌‎های اول و دوم مهمتر است، منابع انسانی است و استان یزد در نسبت نخبگی به جمعیت یعنی ضریب نخبگی، در جایگاه اول کشور ایستاده و این یعنی تقویت زیست بوم علم و فناوری در استان یک ضرورت است.
فاطمی با اشاره به اینکه سند یزد نوین مبتنی بر این سه ثروت تدوین شده است تا با نگاه نوآورانه و آینده پژوهانه به تراز توسعه برسد، اظهار داشت: یزد توسعه سخت خود را پیدا کرده است و برای تغییر تراز و جهش، نیاز به دو بال توسعه علم و فناوری و توسعه صنعت گردشگری دارد. این دو مؤلفه، اسکلت‌بندی یزد نوین خواهند بود.
استاندار اضافه کرد: در فهرست بلند مسائل و اولویت‌های استان یزد، موضوعات متعددی دیده می‌شود اما در بین همه این موضوعات، دو موضوع اصلی فرهنگ و محیط زیست هستند. فرهنگ و محیط زیست نه به عنوان پیوسته فرهنگی و یا پیوسته محیط زیستی بلکه به عنوان دو موضوع کاملاً جدی باید روح حاکم بر تمام تصمیم‌گیری‌های استان باشد. در واقع توسعه صنعتی نباید به فرهنگ و یا محیط زیست استان خدشه‌ای وارد کند؛ سند یزد نوین نیز بر این موضوع تأکید دارد.
فاطمی با اشاره به موضوع مسکن نخبگان نیز خاطرنشان کرد: برای حل مشکل مسکن نخبگان استان، استانداری یزد برای اولین‌بار در کشور تمام زمین‌ها را به صورت ویلایی طراحی کرد چراکه خانۀ آپارتمانی با فرهنگ عمومی یزد منافات دارد.
استاندار با بیان اینکه 25 هزار نفر از واجدین شرایط مسکن در شهر یزد قرار دارند، اظهار کرد: برای تأمین مسکن این افراد، منطقه شهری ویژه‌ای طراحی شده است.
وی افزود: در استان یزد هنوز آثار زندیه و صفوی وجود دارد؛ بنابراین احیای بافت سنتی یزد مهم است. به همین منظور یک شهر جدید بر اساس پیاده‌سازی معماری ایرانی اسلامی ایجاد کردیم که تمام المان‌های تمدن و فرهنگ ایرانی اسلامی در آن وجود دارد و دور تا دور این شهر برای جدا شدن از مناطق صنعتی، حصار سبز کشیده شده است و این در واقع مگاپروژه استان یزد است و در آن حتی نماهای ساختمان‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است.
فاطمی در ادامه با اعلام خبر ایجاد دهکده سلامت در یزد نیز گفت: صنعت گردشگری سلامت استان باید توسعه یابد که البته نیازمند حضور بخش خصوصی است و به همین دلیل تعامل خوبی با این بخش صورت گرفته است. از سوی دیگر، شورای توسعه گردشگری نیز ایجاد شده و علاوه بر آن، شورای علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان نیز تأسیس شد که این شوراها و شورای مسکن، تنها شوراهایی هستند که نشست و جلسه آنها هر هفته با حضور استاندار برگزار می‌شود.
استاندار با اشاره به موضوع بحران آب نیز یادآور شد: آب آغاز فرهنگ و تمدن است. در موضوع آب دو مسئله مهم وجود دارد؛ یک، تولید آب و دو، مدیریت مصرف آن؛ که هر دو از اهمیت بالایی برخوردارند و در هر دو نیز نیاز به حضور فعال نخبگان احساس می‌شود.
وی با بیان اینکه امروزه هر فردی که برای ملت و جامعه تولید ارزش و ثروت می‌‎کند، بسیجی و انقلابی است، خاطرنشان کرد: در واقع ملاک و معیار انقلابی بودن، تولید ارزش و ثروت و خدمت به جامعه است.

خبر یزد

لزوم فعالیت نخبگانی در چرخه خدمت‌رسانی به بوم‌اقلیم
«حیدر مفتاحی‌زاده» رئیس بنیاد نخبگان استان یزد نیز درباره سیاست‌ها و فعالیت‌های این بنیاد نکاتی را بیان و تصریح کرد: نشست جامعه نخبگانی با مسئولان استانی نباید به صورت نمادین برگزار شود بلکه این قبیل برنامه‌ها باید ذیل سلسله‌ جلسات تخصصی و با هدف تزریق تفکر نخبگانی به بخش‌‎های مورد نیاز طراحی و اجرا شود. از سوی دیگر، موضوعات مطرح‌شده در این نشست‌ها نیز باید قابلیت پیگیری داشته باشد.
وی با اشاره به لزوم حضور نخبگان در چرخه خدمت‌رسانی به بوم‌اقلیم، اظهار کرد: روند باید به شکلی باشد که تمام نخبگان استان در هر جای کشور و حتی جهان، توان و تمرکز خود را برای توسعه و تعالی استان بکار بگیرند که البته این مهم علاوه بر شناسایی نخبگان و مستعدان دانشگاهی، به شناسایی نخبگان و مستعدان دیگر ساحت‌های نخبگانی مانند نخبگان صنعتی، حوزوی و حتی حکمرانی و در گام بعد حمایت همه‌جانبه از آنان نیاز دارد.
مفتاحی‌زاده سند یزد نوین را یک میثاق‌نامه استانی دانست و تصریح کرد: طبق این سند، همه استان تلاش دارند با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود خاصه نخبگان و سرآمدان علمی، حوزوی و صنعتی، به دور از شعار و شعارزدگی، ذیل یک تعامل گسترده و هم‌افزا، مسیر را برای فعالیت نخبگانی در بخش‌های مختلف مهیا کنند.
وی گفت: در این سند، بنیاد نخبگان استان به واسطه نخبگان و سرآمدان و همچنین اعتماد کامل استانداری و دیگر دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی استان، به عنوان مغز متفکر استان در عرصه تصمیم‌سازی و مشورتی، حضور و نقش‌آفرینی ویژه دارد.
رئیس بنیاد نخبگان استان یزد یادآور شد: تمام برنامه‌ها و طرح‌های نخبگانی از جمله طرح‌های شهید وزوایی، شهید بابایی، شهید احمدی روشن، شهید بهشتی و دیگر طرح‌ها و برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان همگی برای ایجاد ارتباط منطقی میان جامعه نخبگانی و نیازهای موجود در کشور طراحی و اجرا می‌شوند تا در نهایت جامعه نخبگانی بتواند در مسیر رفع مشکلات و مسائل استان و کشور قرار بگیرد.
مفتاحی‌زاده در پایان خاطرنشان کرد: جامعه نخبگان در کنار مطالبه‌گری و انتقادات سازنده نسبت به مسائل مختلف، باید راه‌کار برون‌رفت نیز ارائه دهند که البته این مهم را می‌توان در قالب ایجاد کارگروه‌های تخصصی محقق کرد.

خبر یزد

  در این نشست که با حضور مسئولان بنیاد ملی نخبگان و مدیران ارشد استان یزد برگزار شد، نخبگان و مستعدان‌ برتر یزدی مقیم تهران نکاتی را پیرامون مسائل و مشکلات استان و کشور و لزوم برنامه‌ریزی برای استفاده بیش از پیش از ظرفیت‌های نخبگانی برای حل مسائل مطرح شده، بیان کردند و به بحث و تبادل نظر با مسئولان بنیاد ملی نخبگان و مدیران استان یزد پرداختند.
تمرکززدایی و حکمرانی محلی با تشکیل هیات های اندیشه ورز نخبگانی،تسهیل قانون جذب و به کارگیری نخبگان در دولت، تشکیل کانون های تفکر گردشگری، سلامت و صنایع سنگین در بنیاد نخبگان استان یزد، شبکه سازی نخبگان برای ایجاد بسترهای نوآوری، تسهیل اعطای مجوز مطب به پزشکان نخبه، ترویج روانشناختی بالینی در جامعه و حمایت بیشتر از نخبگان برای جلوگیری از مهاجرت آنان نکاتی بود که مستعدان برتر و نخبگان یزدی به آنها اشاره کردند.
 

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/238327/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

افتتاح نخستین نمایشگاه بین المللی شهر پایدار در کیش

روند کند پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان یزدی

آغاز ساخت بیمارستان 300 تخت‌خوابی در کبودراهنگ

سطح کشت هندوانه در فامنین به صفر رسید

نیاز بیماران مازندرانی به اهدای خون

تعداد مصدومان حادثه کرج-قزوین به 11 نفر رسید

بلندقامتان نبوغ مس را در اراک ذوب کردند

خوانساری: کیش منطقه ای پیشرو در اتصال به پنجره دولت است

انعقاد تفاهم نامه همکاری میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان منطقه آزاد کیش

روند کند پرداخت تسهیلات به سیل زدگان یزدی

واکنش‌ها به مصوبه شورای اسلامی شهر یزد

طرز تهیه عدسی با بلغور گندم؛ یک خوراک خوشمزه برای صبحانه و شام

پردیس جدید در دانشگاه یزد راه اندازی می‌شود

دیدار نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با جامعه ایثارگری گلستان/نخبگان شاهد و ایثارگر خدمات نظام را معرفی کنند

افتتاح اولین مرکز نمونه برداری سرطان در استان یزد

ورود دادستان به مسئله پل تقاطع غیرهمسطح لاهیجان

برطرف شدن مشکل آب‌های سطحی منطقه اسماعیل‌آباد مشهد

کشف انبار احتکار اقلام پزشکی میلیاردی در گلستان

مرتضوی: از مرز ایجاد یک میلیون شغل عبور کردیم

قرار خدمت؛ منطقه 6

قرار خدمت؛ دیدار با کارکنان منطقه 6

بهره برداری از 24 طرح شهرداری یزد در بهار انقلاب و طبیعت

دستگیری 106 سارق با اجرای طرح‌های مبارزه با سرقت در یزد

آغاز ساخت پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی شاهدیه یزد

صدور 18 مجوز کاریابی در استان یزد از ابتدای امسال

اقامه دین خدا هیچ تضادی با گردشگری ندارد

پیگیری رفع کمبود 14 پایگاه اورژانس در شهر یزد

خاموشی چهار ساعته مناطق روستایی مهاباد

محله امامت در منطقه13 پاکسازی و ساماندهی شد

تعاونی‌های مسکن‌ جهش با هدف ساخت 400 هزار واحد مسکونی در دولت سیزدهم تشکیل می‌شود

رشد 66 درصدی فوت موتورسوار در حواث رانندگی یزد

رشد 66 درصدی فوت موتورسواران در حواث رانندگی یزد

امید آفرینی یکی از اهداف برنامه‌های دهه فجر

کیش مهیای استقبال از گردشگران نوروزی می شود

بیانیه حوزه علمیه یزد در پی اهانت به قرآن کریم

تجلیل از برترین‌های چهلمین دوره مسابقات عترت و نماز و قرآن در بافق

تاکید سعید پورزادی بر تسریع و کمک به ساخت پروژه های نیمه تمام در کیش

وضعیت تاب‌آوری سفره‌های زیرزمینی آب در یزد بحرانی است

اجرای برنامه‌های نوروزی با رعایت ملاحظات فرهنگی و دینی

تعویق افتتاح طرح‌های عمرانی در یزد

صدور هشدار سطح زرد در یزد

بهره‌برداری از 24 طرح عمرانی همزمان با دهه فجر در بافت جهانی یزد

به سمت تفرجگاه سخوید نروید

تمامی تصمیمات و پروژه‌های دولت باید پیوست بهره‌وری داشته باشد

دانش آموز میبدی راهی اردوی راهیان نور شدند

یک پنجم نوجوانان اصفهانی دچار اضافه‌ وزن هستند

تکریم و معارفه معاون بهداشت و درمان بنیاد/ارائه خدمات درمانی از مهم‌ترین و حساس‌ترین وظایف بنیاد است/نیازهای درمانی جامعه ایثارگری با توجه به میانگین سنی با عموم جامعه متفاوت است

نشست قاضی‌زاده هاشمی با نخبگان شاهد و ایثارگر همدان/ نخبگان ایثارگر برای ایجاد اشتغال وارد میدان شوند/ رویکرد جدید بنیاد مطالبه گری و پیگیری ارائه خدمات به ایثارگران است

بهره‌برداری از تصفیه‌خانه مسیل باختر در منطقه 8 تا نیمه اسفند

بازگشت دوباره آلودگی به هوای استان البرز