خبر یزد

آخرين مطالب

در دومین جلسه شورای ساماندهی آثار هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران عنوان شد:

پایگاهی قوی برای نمایش و ارائه آثار فاخر ایجاد شود شهرداری تهران

پایگاهی قوی برای نمایش و ارائه آثار فاخر ایجاد شود
  بزرگنمايي:

خبر یزد - مهدی چمران، رییس شورای اسلامی شهر تهران در دومین جلسه شورای ساماندهی آثار هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران عنوان کرد: از آنجایی که در زمینه فرهنگی کم کار کرده‌ایم باید تلاش کنیم که تا جای ممکن هنر انقلابی را تعمیم دهیم.

به گزارش شهر و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، دومین جلسه شورای ساماندهی آثار هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران، مهرداد باقری پبدنی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری، امیرحسین سمیعی معاون هنری این سازمان، محمدعلی رجبی، عبدالحمید قدیریان، مصطفی گودرزی، امیر عبدالحسینی، محمد زرویی نصرآباد، و شهاب‌الدین شکیبا در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد.
مصرف هنری جامعه یکی از اولویت‌ها و شاخص‌های فرهیختگی جامعه است
مهرداد باقری پبدنی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این جلسه، ساماندهی آثار هنری شهر تهران و مصرف هنری جامعه را از ماموریت‌های اصلی سازمان دانست و افزود: ما اکنون میراث‌دار آثار و محصولات فرهنگی و به صورت خاص، آثار تجسمی هستیم که در ادوار مختلف و به طرق مختلف به سازمان فرهنگی هنری منتقل شده است و عموما متولی مشخص و دارای ماموریت نداشته است.
وی گفت: بر همین اساس، وضعیت موجود و آثاری که اکنون در اختیار سازمان است، نیاز به ساماندهی جدی دارد و با توجه به اهمیت این موضوع، یکی از اصلی‌ترین ماموریت‌های ما بحث ساماندهی آثار و تشکیل این شورا است.
باقری توجه به اولویت روز جامعه را در ساماندهی آثار هنری، مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: این شورا نقش راهبردی و بالادستی دارد و در بخش بعدی، کارگاه‌ها و کمیته‌هایی در 5 بخش ماموریت اجرایی ساماندهی آثار هنری را بر عهده دارند.
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در خصوص نحوه کار این شورا توضیح داد: ما تلاش داریم در این شورا که اعضای آن از پیشکسوتان و هنرمندان مطرح کشور هستند، راهکارها و پیشنهادات را جمع‌بندی کنیم و ماموریت شورا را در قالب یک سند راهبردی، که پیش‌نویس اولیه آن را آماده کرده‌ایم، مشخص و عملیاتی کنیم.
باقری ضمن قدردانی از حمایت رییس شورای اسلامی شهر تهران از این طرح گفت: امیدواریم این مسیر کار خیری برای فضای هنری مردم شهر تهران رقم بخورد.
ساماندهی اماکن هنری و موزه‌ها به روند ساماندهی آثار هنری کمک می‌کند
در این نشست امیر عبدالحسینی معاون هنری پیشین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز ضمن اشاره‌ به تاسیس موزه امام علی (ع) در سال 1379 و نحوه خرید و سفارش آثار اضافه کرد: آثار موزه از ابتدا در دو بخش هنرهای تجسمی با تاکید بر نقاشی و هنرهای سنتی با محور خوشنویسی و ‌ به صورت سفارش محور و موضوع محور گردآوری شد.
این مدیر هنری، پژوهشگر و مدرس دانشگاه ادامه داد: آثار شاخص سازمان را می‌توان بر حسب موضوعی و موزه‌ای بودن تقسیم‌بندی کرد. این آثار در ادوار مختلف به مجموعه سازمان منتقل شد و به مرور زمان تعداد آثار بیشتر شد و در شرایط امروز حجم و تنوع و کیفیت آثار، ضرورت ساماندهی و پالایش و طبقه‌بندی آن را یادآور می‌شود.
عبدالحسینی با اشاره به پراکندگی آثار موزه‌ای در اماکن مختلف شهرداری تهران، افزود: در بخش‌های مختلف شهرداری تهران نیز آثار هنری زیادی وجود دارد که آنها هم نیاز به ساماندهی دارد. با توجه به اهمیت برخی از این آثار، ساماندهی اماکن هنری و موزه‌ای و تمرکز بر پویایی و کارایی آنها هم می‌تواند راهکار بسیار خوبی برای ساماندهی این آثار ارزشمند باشد.
عضو شورای ساماندهی آثار و اماکن هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به سوابق و تجربه‌های گذشته در ارزشگذاری و پالایش آثار هنری و بهره‌مندی از کارشناسان و صاحب‌نظران خوش‌نام، بر چگونگی طبقه‌بندی و ضرورت تدوین آیین‌نامه اجرایی تأکید کرد.
شهر تهران نیازمند یک طرح جامع فرهنگی هنری است
در ادامه این نشست مصطفی گودرزی از اعضای این شورا با تاکید بر تهیه یک طرح جامع فرهنگی هنری برای شهر تهران گفت: موضوعی که در این شورا بررسی می‌شود یک موضوع بسیار مهم است که در حال حاضر در کل سطح شهر تهران دارای اهمیت است.
این هنرمند افزود: ساماندهی آثار هنری سازمان فرهنگی هنری، با یک کارگروه چابک در مدت زمان مشخصی عملیاتی می‌شود. نکته کلان‌تر بحث ساماندهی فضای هنری کل پایتخت است که نیازمند یک طرح جامع است که تمامی بخش‌ها از جمله موزه‌ها و سایر مرکز مهم فرهنگی و جتی عرصه گرافیک محیطی و مجسمه‌های شهری را ساماندهی کند که الیته این موضوع نیز زمانبر است.
هنر انقلاب، جزو اسناد فرهنگی کشور است
محمدعلی رجبی، عضو دیگر این شورا نیز بر مشارکت بخش‌های مختلف متولی هنر در شهر تهران تاکید کرد و گفت: دستگاه‌ها و نهادهای متولی فرهنگ و هنر مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات و ... باید در خصوص این فعالیت‌ها با هم همسو باشند و از فعالیت‌های یکدیگر باخبر شوند.
در این صورت یک تعریف مشخص و مسیر واضح برای سیاست‌های فرهنگی ترسیم می‌شود که حاصل آن یک مدیریت فکری واحد خواهد بود.
وی هنر انقلاب را از مهم‌ترین بخش‌های هنر دانست و افزود: شهر تهران از لحاظ هنری و معماری آشفته و بی‌هویت شده است و هویت‌بخشی به معماری شهر تهران یکی از وظایف چنین کارگروه‌هایی است. ما در زمان جنگ و پس از آن آثار نقاشی دیواری بسیار ارزشمندی داشتیم که به مرور زمان تغییر کردند در حالیکه اینها جزو اسناد فرهنگی و هویت ملی ما هستند و باید مورد ساماندهی و مراقبت قرار بگیرند.
رجبی ادامه داد: موزه امام علی (ع)، باید نگاه هنری را از دایره اسم، به حقیقتش ببرد. یعنی در بخش‌های مختلف در موضوع ولایت، فعالیت کند.
این هنرمند گفت: ساماندهی آثار هنری کاری کاملا تخصصی و علمی است که باید تابع همان سیاست‌های کلی باشد.
در فضای جنگ فرهنگی هستیم
عبدالحمید قدیریان، هنرمند نقاش و طراح نیز در این نشست گفت: ما در فضای جنگ فرهنگی هستیم و این جنگ در نهادی چون شهرداری جدی‌تر است چراکه با مردم به صورت مستقیم در ارتباط است. لذا نگاه شهرداری باید در این زمینه یک نگاه استراتژیک باشد و از هنر به عنوان ابزار مناسب تاثیرگذاری استفاده کند.
وی افزود: ما در بحث فرهنگی عقب هستیم. تحول باید در نگاه فرهنگی اتفاق بیفتد و توسط نهادهایی مثل شهرداری که در تعامل مستقیم با مردم هستند به جامعه تزریق شود.
قدیریان تغذیه فرهنگی مخاطبان را با فعالیت‌های فرهنگی هنری مناسب و اثرگذار، مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: جامعه از نظر خوراک فرهنگی نیاز به تغذیه دارد و این محتوا را از اماکنی چون همین موزه‌ها می‌گیرد.
این هنرمند در پایان گفت: با ساماندهی آثار هنری و اجرایی شدن تحول نگاه فرهنگی در جامعه، روح و روان مخاطب نیز با محتوای غنی تغذیه خواهد شد.
بازار، تشنه محصولات فاخر است
محمد زرویی نصرآباد، عضو دیگر این شورا در ادامه این نشست عنوان داشت: نگاه کلان فرهنگی باید ناظر بر دو موضوع باشد. هم به مخاطب توجه کند و هم به هنرمند.
وی افزود: این موضوع مهمی است که ما هنرمند را تشویق به خلق اثر کنیم. چراکه این آثار تبدیل به سند تاریخ هنری ما می‌شود. بازار نیز تشنه تولید محصولات فاخر و با کیفیت است. لذا باید جایگاهی ایجاد کنیم که موضوع خلق آثار هنری ارزشمند را نیز دربر بگیرد.
موزه‌ها باید آثار متنوع داشته‌ باشند
مهدی چمران، رییس شورای اسلامی شهر تهران در این نشست ضمن قدردانی از تشکیل این شورا گفت: خوشحالیم که این دغدغه بین هنرمندان ما وجود دارد. دغدغه‌ای که باید در میان تمامی جامعه، گسترش پیدا کند.
وی افرود: ما نباید در مورد آثار هنری جداسازی کنیم. موزه باید متنوع باشد و از نظر پراکندگی نیز در نقاط مختلف شهر وجود داشته باشد. به این صورت، مخاطب در هرجای شهر به آثار متنوعی دسترسی دارد و این یک مزیت است.
رییس شورا اسلامی شهر تهران بر لزوم فعالیت در حوزه فرهنگی تاکید کرد و ادامه داد: ما در زمینه تهاجم فرهنگی کم کار کرده‌ایم. نقطه‌ای که بسیار مهم است و همواره مورد بحث بوده است. در همین راستا ما باید تا جای ممکن هنر انقلابی را تعمیم دهیم. حتی در فضای مجازی نیز که امروزه بستر بسیار مهمی برای جذب فرهنگی جوانان است، ‌باید ورود کنیم و یک ‌پایگاه قوی هم در فضای مجازی برای نمایش آثار ایجاد کنیم.
چمران در خصوص بودجه فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز گفت: با توجه به اینکه وظیفه اصلی شهرداری را عموما مدیریت فضای شهری و رسیدگی به مشکلات شهری می‌دانند، تخصیص بودجه به فعالیت‌های فرهنگی کمی با سختی مواجه است و باید محدوده امکان را نیز در نظر گرفت. با این حال ما در شورا همواره تلاش کرده‌ایم که ارتقای فرهنگ و هنر شهر را در اولویت‌های فعالیت شهرداری قرار داده و تا جای ممکن به پیشبرد این مهم توجه کنیم.
در پایان این نشست، پیشنهاداتی جهت بررسی و تصمیم‌گیری در جلسات بعدی ارائه شد.
انتهای پیام 

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/244756/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

محفلی به یاد شهدا در بهاباد

ازسرگیری روند صدور روادید گردشگری ایران در هرات

تکمیل اقدامات نیمه‌تمام در فرودگاه یزد

اگر دستگاهی نسبت به آرمان‌های انقلاب کوتاهی کند باید پاسخگو باشد

مساجد باید به دنبال خیزش گسترده، جذب جوانان و پیاده کردن آرمان ها باشند

تشکر از رئیس جمهور برای سفر به مناطق محروم استان یزد و دیدار با مردم

ارتقاء کیفی خطبه‌های نماز جمعه در یزد

کشف بیش از 7 کیلوگرم تریاک در بافق

بهره‌برداری 155 طرح حوزه برق استان یزد در دهه فجر

توسعه ظرفیت تلفن ثابت و اینترنت خانگی 32 نقطه استان یزد

بیش از 170 تن مواد مخدر در هرات کشف شده است

امید، تبیین و بصیرت آفرینی محور اساسی برنامه‌‎های دهه فجر یزد

نتایج هفته بیست‌ودوم لیگ برتر والیبال + جدول

ورورد سامانه بارشی به استان مرکزی از عصر امروز

مرتضوی: ارتقای بهره‌وری در وزارت کار نیازمند اصلاح ساختاری است

ارتقای بهره‌وری گفتمان دولت سیزدهم است/ سند ارتقای بهره‌وری وزارت کار باید بازبینی شود

خانه خلاق و نوآوری شاهد و ایثارگر استان زنجان افتتاح شد/ بنیاد با تمام توان از دستاوردهای نخبگان حمایت می‌کند

یادواره 2 هزار و 867 شهید کارگر استان تهران برگزار شد

دیدار مدیرکل بنیاد استان هرمزگان با خانواده‌های معظم شهدا

توجه به سیره عملی شهدا بصیرت‌افزا است

دیدار نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با جامعه ایثارگری گلستان/نخبگان شاهد و ایثارگر خدمات نظام را معرفی کنند

دیدار نماینده ولی‌فقیه در بنیاد با جانبازان نخاعی/جانبازان در عهد و پیمان با خداوند، صادقانه ایستاده‌اند

تحویل ملکی در منطقه11 به مترو برای ساخت هواکش خط 7

رویکرد جشنواره نوجوونیم کشف رویش‌های انقلاب است

ساماندهی سدمعبر و بساط‌گستری در محله افسریه

گفتمان‌سازی و شناسایی نخبگان از اهداف برگزاری نشست مشورتی نظارتی یک چالش یک راه حل است

تقدیر از کارکنانی که با کار و خلاقیت باعث ایجاد ارزش افزوده شوند/ تقدیرات منجر به ارتقا شغلی می‌شود

طراحی زخم‌پوش‌های ضدباکتریایی طبیعی برای ترمیم زخم‌های عمیق/دستاوردی ایرانی با 10 استناد علمی

برگزاری 7 هزار و 900 نفر ساعت کلاس آموزشی ویژه کارکنان شهرداری تهران

«زمستان داغ» و «خانه پدری»؛ برنامه‌های منطقه عباس‌آباد در دهه فجر/ «خانه خلاق» به‌زودی افتتاح می‌شود

اثر هنری ماندگار در بزرگراه اشرفی اصفهانی نقش بست

با اجرای طرح نگهداشت شهر بزرگراه‌های منطقه 7 پاکسازی شد

130 عملیات 137 پلاس طی 100 روز در منطقه 9

کسب مقام دوم تیم دوام محله دهکده المپیک در مسابقات سطح محلات

اصلاح هندسی 4 هزار و 500 متر از معابر پرتردد منطقه 8

برای حل مشکلات شهر، نیازمند نگاه کلی‌نگر و خلاقیت هستیم/ نیاز اصلی ما اندیشه است، نه منابع مالی

جمع‌آوری بزرگترین پاتوق معتادان متجاهر در شوش

افزایش دو برابری صدور پروانه ساخت مسکن در منطقه 19

تعداد گودهای رهاشده پایتخت از 251 به 193 گود کاهش یافت/کدام مناطق بیشترین و کم‌ترین گودهای رهاشده را دارند؟

حمایت از بانوان رها شده از بند اعتیاد توسط هیئت کشتی یزد

امکان تغییر نتیجه وجود داشت/ در امتیازات نزدیک اشتباه کردیم

مینی بوس کتاب عازم مناطق کم برخوردار

رزمایش سایبری پلیس توکیو در آستانه نشست گروه 7

حوزه هنری از طرح مستندسازان استان‌ها حمایت می‌کند

اهانت به قرآن بارزترین سند مردودی غرب است/تسویه‌حساب سیاسی با حمله به قرآن

باید انقلاب را به نسل های بعد منتقل کنیم/دشمن تواند این انقلاب را مصادره کند

جهاد تبیین در دستور کار هیئات مذهبی و مساجد قرار گیرد

نشست کارگروه مساجد ستاد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار شد

واحدهای مسکن ملی اشکذر به مالکان واگذار می‌شود

جشن «سده» امسال در یزد و کرمان چگونه برگزار می‌شود؟