خبر یزد

آخرين مطالب

نشست شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان همدان/ استان همدان در معرفی زندگی شهدا موفق‌ترین استان کشور است/ایجاد شهرک‌های مسکونی یکی از راهکارهای حل مشکل مسکن ایثارگران است/ ارائه تسهیلات اشتغال آفرینی برای ایثارگران محدودیتی ندارد بنیاد شهید و امور ایثارگران

  بزرگنمايي:

خبر یزد - معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز چهارشنبه 5 بهمن ماه در سفر استانی به همدان در شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت این استان، گفت: استان همدان در معرفی و نوع زندگی شهدا موفق‌ترین استان کشور است و نهضت بسیار خوبی در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت در استان همدان شکل گرفته است.

به گزارش «ایثار»، دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این نشست ضمن تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت امام هادی (ع) گفت: امیدوار هستم که همه ما پیروان خوبی برای شهدا باشیم و اهداف این نشست که موضوع آن فرهنگ و سبک زندگی شهدا است، را به خوبی محقق کنیم.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه استان همدان در معرفی زندگی شهدا موفق‌ترین استان کشور است، گفت: در سال‌های گذشته نهضت بسیار خوبی در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت در استان همدان شکل گرفته است، همدان منشأ اثربخشی خوبی در عرصه ملی و بین‌المللی شده و بارها مورد تشویق مقام معظم رهبری قرار گرفته است. امیدواریم در دولت جدید نقش‌آفرینی در این حوزه بیشتر از قبل شود و با نگاهی ویژه فرهنگ ایثار و شهادت تأثیر و جایگاه بیشتری پیدا کند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد جایگاه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، خاطرنشان کرد: این شورا به موجب قانون ایجاد شده است و جایگاه ملی و محکمی دارد که مصوبات آن به منزله تصمیمات هیئت وزیران است. ما ستادهای بزرگی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم اما برش استانی ندارند اما شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ستاد کلان و قرارگاه فرهنگی استانی و شهرستانی دارد، همان کارکردی را که شورای تأمین در حوزه امنیت دارد، این شورا در حوزه فرهنگی دارد و فرا دولتی است و همه ارکان نظام و وابسته به انقلاب اسلامی در این شورا نماینده دارند.
وی با اشاره به نقش و جایگاه استاندار در شورای عالی توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، افزود: سال گذشته مجلس و دولت احکام دائمی را پیشنهاد دادند و این شورا پیوست بودجه‌ای پیدا کرده است و دستگاه‌های اجرایی باید حداقل یک درصد از اعتبارات هزینه‌ای خود را برای ترویج فرهنگ ایثار و جهاد و ساماندهی امور ایثارگران، مطابق دستورالعمل اجرایی که توسط شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ابلاغ شده هزینه کنند و دیوان محاسبات کشور به عملکرد دستگاه‌های مختلف در این حوزه نظارت می‌کند زیرا یک تکلیف قانونی است. همه دستگاه ملی و استانی وظیفه دارند و به آنها ابلاغ شده است که بخشی از بودجه را در اختیار این شورا قرار دهند.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اهمیت طرح سپاس در استان عنوان کرد: مسئولان و کارکنان بنیاد بر اساس وظیفه اجرایی که دارند موظف هستند که به دیدار خانواده‌های شهدا و ایثارگران بروند، اما این وظیفه عمومی است و حوزه فرهنگ ایثار و شهادت عمومی و اجتماعی است و دستگاه‌ها و مردم مسئول هستند. خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران کارکنان بنیاد را فرزندان خود می‌دانند اما وقتی مدیران و مسئولان کشور به دیدار آنها می‌روند این موضوع برای آنها بیشتر اهمیت دارد.
وی افزود: بسیاری از مشکلات ایثارگران با دیدار آنها قابل حل است و 90 درصد ایثارگران انتظار خاصی ندارند. حتی اگر نقدی هم دارند بهترین دلسوزان برای نظام هستند تا مشکلات مرتفع شود. خواهش ما این است که دیدار مدیران با ایثارگران در برنامه‌ها گنجانده شود و با مدیریت و ابلاغ استاندار مدیران استانی موظف باشند تا به سرکشی خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران بروند که برای روحیه عزیزان خوب است و نشستن پای درد و دل آنها مسائل را حل می‌کند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به موضوع تأمین مسکن و اشتغال ایثارگران در استان همدان گفت: برای تأمین مسکن ایثارگران ممکن است که یک شهرستان مشکلی نداشته باشد و یا مشکل کمتری داشته باشد زیرا اداره کل بنیاد و مسئولان آن شهرستان همکاری بهتری داشته‌اند و با عزم بیشتری موضوع را دنبال کرده‌اند، در حوزه اشتغال هم عزم برخی مدیران شهرستانی بیشتر است و مشکل اشتغال ایثارگران در آن شهرستان کمتر است.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با ارائه گزارشی از وضعیت اشتغال ایثارگران در استان همدان گفت: در زمینه اشتغال ایثارگران، 3 هزار و 799 نفر از ایثارگران در سامانه درخواست اشتغال ثبت نام کردند که نسبت به سال گذشته یک درصد کاهش داشته است که البته قابل قبول نیست و باید با عزم بیشتر در حوزه استخدام‌ها و منابع اشتغال به نتیجه رسید.
وی افزود: برای استخدام فرزندان شهدا و جانبازان 70 طبق بند ج ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه در همدان از 322 سهمیه استخدام 109 سهمیه استخدام استفاده شده است یعنی استان همدان 213 مجوز استخدام دارد که استفاده نشده است که به دلیل عدم تطابق مدرک و محل سکونت متقاضی با دستگاه مربوطه است. دستگاه‌ها باید مطابق تنوع مدرک و شهرستان‌های محل سکونت فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد اعلام ظرفیت کنند و باید از فرصت آزمون بعدی استفاده شود.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی در مورد تبدیل وضعیت ایثارگران گفت: استان همدان در اجرای این قانون از استان‌های موفق بوده است و از 950 مورد مجوز صادر شده تبدیل وضعیت 898 ایثارگر انجام شده است. در کل کشور از 160 هزار مجوز 58 هزار مجوز به نتیجه رسیده است که این نشان می‌دهد که استان همدان خیلی موفق بوده است که جای تشکر دارد و مشکل در برخی نهادهای نیمه‌دولتی است که ماهیت خصوصی و دولتی بودن آنها مشخص نیست.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه تسهیلات اشتغال عنایت ویژه شده است و منابع آن 7 برابر نسبت به سال گذشته بیشتر شده است، گفت: در تخصیص اعتبارات بانک‌ها تعلل کردند و کار به آخر سال افتاد. 10 درصد منابع اشتغال طبق ابلاغ متعلق ایثارگران است که امیدواریم با حمایت استاندار و اداره کل تعاون و کار این منابع جذب شود. ما مسئله‌ای برای تأمین منابع اشتغال نداریم و با اجازه از بانک مرکزی وام 100 میلیونی به 150 میلیون افزایش یافت و در صورت تحقق برخی شرایط به 300 میلیون تومان افزایش می‌یابد.
وی افزود: تجربه تلخی را در مورد مشاغل خرد داشتیم که نباید تکرار شود اینکه تسهیلات به یک نفر داده شود به بدهی تبدیل می‌شود، باید بتوانیم در بخش خصوصی شغل تولید کنیم و افراد متناسب آن جذب شوند اما اگر تسهیلات فردی داده شود به بدهی تبدیل خواهد شد و تبدیل به اشتغال مؤثر نخواهد شد و امیدوار هستیم شاهد تعالی اشتغال و کارآفرینی در استان همدان باشیم.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد مسکن ایثارگران استان همدان گفت: هزار و 872 نفر ایثارگر در استان همدان هنوز خدمات مسکن دریافت نکرده‌اند که بسیار بالا است. همچنین 6 هزار و 911 ایثارگر در اولویت دوم مسکن هستند که فقط وام گرفته‌اند و زمین نگرفتند و صاحب مسکن نیستند و باید اقدامات جدی در تأمین مسکن انجام شود.
وی با اشاره به مدل ساخت مسکن در استان البرز که آورده اولیه توسط پیمانکار آن تهیه شده است، خاطرنشان کرد: ایجاد شهرک‌های مسکونی یکی از راهکارها تأمین مسکن است. تأمین زمین طبق قانون به عهده راه و شهرسازی است و وام را بانک می‌دهد. طبق مدلی که در کرج انجام شد برای هزار و 156 واحد پیمانکار منابع اولیه تأمین کرده است زیرا بسیاری برای تأمین آورده اولیه با مشکل مواجه می‌شوند لذا در این پروژه‌ها بعد از اینکه پیمانکار ساخت واحدها را به سرانجام رساند آورده از متقاضیان دریافت می‌شود و برای افراد معسر هم می‌توان تخفیف قائل شد.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی در مورد گلزارهای شهدای استان همدان گفت: از 753 گلزار مطهر شهدا در استان همدان 747 گلزار ساماندهی شده است و از این نظر استان همدان از استان‌های موفق بوده است، در سفر رئیس جمهور هم 15 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است و امیدوار هستیم ساماندهی باقی مانده گلزارها که نیاز به مرمت دارند در دو سال آینده به نتیجه برسد.
وی در مورد وضعیت بیمه ایثارگران گفت: نظام بیمه وابسته به تأمین منابع است و ما تلاش می‌کنیم که وضعیت بهتر شود الان هم بهتر شده است اما نباید روی انجام وظیفه خدمات درمانی به ایثارگران اثر منفی بگذارد. هزینه‌های داروخانه‌ها تا 30 شهریورماه تسویه شده است و اسناد هزینه‌های مستقیم ایثارگران تا 30 مهرماه پرداخت شده و با حدود 4 ماه تأخیر مواجه هستیم در حالی که بیمه خدمات درمانی و تأمین اجتماعی حدود 8 ماه تأخیر پرداخت دارند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد مجتمع فرهنگی، ورزشی و توان‌بخشی ایثار، گفت: مسئله تأمین زمین برای این مرکز مهم است و مقرر شده است با وزیر جدید راه و شهرسازی نشستی در این زمینه برگزار شود که این مسئله حل و فصل شود. 10 میلیارد تومان برای تکمیل این مجموعه فاخر لازم است و خدمات بی‌نظیری در این مجتمع ارائه می‌شود و با تکمیل این مجتمع ظرفیت خوبی ایجاد می‌شود.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه اگر بخواهیم به درستی آرمان‌های انقلاب را رشد دهیم بنا به فرموده مقام معظم رهبری حیات انقلاب اسلامی وابسته به فرهنگ ایثار و شهادت است، گفت: الگوی فرهنگ ایثار و شهادت باید به درستی به جامعه معرفی شود و در این راستا سعی کردیم سبک جدیدی را معرفی کنیم و تصمیم گرفتیم نهضتی را با ساخت فیلم و سریال به راه بیندازیم و دولت محترم از این موضوع حمایت کرد. طبق برنامه‌ریزی که از سال گذشته صورت گرفته و با هماهنگی با دولت و سازمان سینمایی، مقرر شد در هر استان سالانه یک فیلم سینمایی برای رویدادهای مرتبط با شهدا و شخصیت برجسته شهدا ساخته شود و البته این فیلم‌ها حتماً باید با کیفیت و در گروه الف باشند زیرا تعداد زیادی فیلم و سریال تولید شده که متأسفانه ضعیف بوده‌اند. لذا اگر اثر خوبی پیشنهاد شود بنیاد 30 درصد منابع آن را پرداخت می‌کند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به برنامه‌‌های معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد برای ساخت فیلم در استان همدان گفت: از جمله نمونه‌های فیلم‌هایی که ساخته شده فیلمی درباره خانم دباغ اولین فرمانده زن سپاه در همدان بود. در حالی که ما را متهم می‌کردند که به زن‌ها توجه نمی‌کنیم یک زن در ابتدای انقلاب فرمانده سپاه بود.
علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان نیز در این نشست گفت: شهید همدانی از افتخارات بزرگ استان همدان است که 60 سال عمر خود را در راه اعتلای فرهنگ و انقلاب اسلامی هزینه کرد و در همین راه هم به شهادت رسید.
وی تأکید کرد: برای رسیدگی به جانبازانی که اکنون در وضعیت سالخوردگی قرار دارند، نیاز ویژه‌ای به توجه در امور پزشکی و توانبخشی این عزیزان وجود دارد. از رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکر می‌کنیم که نگاه عالمانه و هوشمندانه به مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران دارند. با شرایطی که ما در موضوعات مالی داریم، اما به بحث ایثارگران توجه داریم که قطعاً می‌تواند منشأ اثرات خیر باشد.
وی افزود: در برخی مجموعه‌ها تبدیل وضعیت ایثارگران در دستگاه‌های اجرایی صورت نگرفته که درخواست پیگیری آن را داریم. در زمینه مشکل مسکن و واگذاری زمین، ایثارگران مشکلاتی دارند که البته مورد توجه بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قرار گرفته است.
گفتنی است، قاضی‌زاده هاشمی با استقبال علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان و جمعی از مسئولان استانی وارد همدان شد و دختر شهید مدافع امنیت «جواد زند» حضور معاون رئیس جمهور در شهر همدان را خیرمقدم گفت.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران پس از ورود به همدان با حضور در گلزار شهدای این شهر با قرائت فاتحه و نثار شاخه‌های گل به شهدای والای مقام ادای احترام کرد.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/244790/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

محفلی به یاد شهدا در بهاباد

ازسرگیری روند صدور روادید گردشگری ایران در هرات

تکمیل اقدامات نیمه‌تمام در فرودگاه یزد

اگر دستگاهی نسبت به آرمان‌های انقلاب کوتاهی کند باید پاسخگو باشد

مساجد باید به دنبال خیزش گسترده، جذب جوانان و پیاده کردن آرمان ها باشند

تشکر از رئیس جمهور برای سفر به مناطق محروم استان یزد و دیدار با مردم

ارتقاء کیفی خطبه‌های نماز جمعه در یزد

کشف بیش از 7 کیلوگرم تریاک در بافق

بهره‌برداری 155 طرح حوزه برق استان یزد در دهه فجر

توسعه ظرفیت تلفن ثابت و اینترنت خانگی 32 نقطه استان یزد

بیش از 170 تن مواد مخدر در هرات کشف شده است

امید، تبیین و بصیرت آفرینی محور اساسی برنامه‌‎های دهه فجر یزد

نتایج هفته بیست‌ودوم لیگ برتر والیبال + جدول

ورورد سامانه بارشی به استان مرکزی از عصر امروز

مرتضوی: ارتقای بهره‌وری در وزارت کار نیازمند اصلاح ساختاری است

ارتقای بهره‌وری گفتمان دولت سیزدهم است/ سند ارتقای بهره‌وری وزارت کار باید بازبینی شود

خانه خلاق و نوآوری شاهد و ایثارگر استان زنجان افتتاح شد/ بنیاد با تمام توان از دستاوردهای نخبگان حمایت می‌کند

یادواره 2 هزار و 867 شهید کارگر استان تهران برگزار شد

دیدار مدیرکل بنیاد استان هرمزگان با خانواده‌های معظم شهدا

توجه به سیره عملی شهدا بصیرت‌افزا است

دیدار نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با جامعه ایثارگری گلستان/نخبگان شاهد و ایثارگر خدمات نظام را معرفی کنند

دیدار نماینده ولی‌فقیه در بنیاد با جانبازان نخاعی/جانبازان در عهد و پیمان با خداوند، صادقانه ایستاده‌اند

تحویل ملکی در منطقه11 به مترو برای ساخت هواکش خط 7

رویکرد جشنواره نوجوونیم کشف رویش‌های انقلاب است

ساماندهی سدمعبر و بساط‌گستری در محله افسریه

گفتمان‌سازی و شناسایی نخبگان از اهداف برگزاری نشست مشورتی نظارتی یک چالش یک راه حل است

تقدیر از کارکنانی که با کار و خلاقیت باعث ایجاد ارزش افزوده شوند/ تقدیرات منجر به ارتقا شغلی می‌شود

طراحی زخم‌پوش‌های ضدباکتریایی طبیعی برای ترمیم زخم‌های عمیق/دستاوردی ایرانی با 10 استناد علمی

برگزاری 7 هزار و 900 نفر ساعت کلاس آموزشی ویژه کارکنان شهرداری تهران

«زمستان داغ» و «خانه پدری»؛ برنامه‌های منطقه عباس‌آباد در دهه فجر/ «خانه خلاق» به‌زودی افتتاح می‌شود

اثر هنری ماندگار در بزرگراه اشرفی اصفهانی نقش بست

با اجرای طرح نگهداشت شهر بزرگراه‌های منطقه 7 پاکسازی شد

130 عملیات 137 پلاس طی 100 روز در منطقه 9

کسب مقام دوم تیم دوام محله دهکده المپیک در مسابقات سطح محلات

اصلاح هندسی 4 هزار و 500 متر از معابر پرتردد منطقه 8

برای حل مشکلات شهر، نیازمند نگاه کلی‌نگر و خلاقیت هستیم/ نیاز اصلی ما اندیشه است، نه منابع مالی

جمع‌آوری بزرگترین پاتوق معتادان متجاهر در شوش

افزایش دو برابری صدور پروانه ساخت مسکن در منطقه 19

تعداد گودهای رهاشده پایتخت از 251 به 193 گود کاهش یافت/کدام مناطق بیشترین و کم‌ترین گودهای رهاشده را دارند؟

حمایت از بانوان رها شده از بند اعتیاد توسط هیئت کشتی یزد

امکان تغییر نتیجه وجود داشت/ در امتیازات نزدیک اشتباه کردیم

مینی بوس کتاب عازم مناطق کم برخوردار

رزمایش سایبری پلیس توکیو در آستانه نشست گروه 7

حوزه هنری از طرح مستندسازان استان‌ها حمایت می‌کند

اهانت به قرآن بارزترین سند مردودی غرب است/تسویه‌حساب سیاسی با حمله به قرآن

باید انقلاب را به نسل های بعد منتقل کنیم/دشمن تواند این انقلاب را مصادره کند

جهاد تبیین در دستور کار هیئات مذهبی و مساجد قرار گیرد

نشست کارگروه مساجد ستاد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار شد

واحدهای مسکن ملی اشکذر به مالکان واگذار می‌شود

جشن «سده» امسال در یزد و کرمان چگونه برگزار می‌شود؟