خبر یزد

آخرين مطالب

چه کسی اولین دبستان یزدیها را ساخت؟ اجتماعي

چه کسی اولین دبستان یزدیها را ساخت؟
  بزرگنمايي:

خبر یزد - ایسنا/یزد دبستان کیخسروی اولین دبستان یزد بود که به همت ارباب کیخسرو مهربان از زرتشتیان دانش‌دوست و نیکوکار در اواخر دوره قاجار و اوائل دوره پهلوی اول در این شهر بنا نهاده شد.
این دبستان که بعدها به دبیرستان کیخسروی معروف شد و به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید، در سال 1268 به کوشش ارباب کیخسرو مهربان کیخسروی در نیمه نخست سال 1269 هجری شمسی در عهد ناصرالدّین شاه قاجار با دستیاری گودرز مهربان، برادر کیخسرو با معماری شاه بهرامِ شاه خسرو ساخته‌ شد.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
دبستان کیخسروی در آن زمان که وضع اقتصادی مردم بسیار نامطلوب بود، دارای بیش از 200 دانش‌آموز بود و نکته درخور توجّه، تحصیل رایگان کودکان در این بنگاه آموزشی و حتی کمک مالی به دانش آموزان بی‌نوا بود؛ در واقع اوّلین چیزی که این مدرسه به جامعه اهدا کرد، امکان تحصیل برای عموم بود تا سطح دانش و آگاهی جامعه نیز از این طریق بالا رود.
«حسین مسرّت» محقق و نویسنده یزدی در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با زندگی‌نامه‌ی ارباب کیخسرو بنیان‌گذار این دبستان می‌گوید: ارباب کیخسرو پور مهربان پور رستم کیخسروی، سال 1207 هجری شمسی در محله «پشت خانعلی یزد» به دنیا آمد، در نوجوانی پدر خود را از دست داد و همچون بسیاری از زرتشتیان ایران برای جستجوی کار در 15 سالگی به همراه دایی خود «هرمزدیار اردشیر» پس از دشواری های زیاد از راه بندرعبّاس راهی شهر بمبئی در هند شد.
وی اضافه می‌کند: او چند سالی را به آموختن زبان‌های فارسی و گجراتی پرداخت و ضمن تحصیل به کار بازرگانی روی آورد و پس از چند سال، از بازرگانان نامی ایرانی شد و به دلیل کردار نیک‌ و پشتکار خوب، خود بنگاه بازرگانی فراگیری را در آن شهر بنیان گذاشت.
به گفته مسرت، کیخسرو در سال 1237 با زنی به نام گوهر از خاندان کامه، پیوند زناشویی بست. گوهر پس از به دنیا آوردن فرزند خود «اسفندیار»، چشم از جهان فرو بست و شوهر جوان خود را دچار اندوه و پریشانی کرد به گونه‌ای که کیخسرو از این پیشآمد، از جهان و هرچه در آن هست دلزده شد و کارهای بازرگانی خود را به دست برادر کوچکترش «اردشیر» سپرد و خود آواره‌ی کوه‌های هیمالیا شد و با گوشه‌گیری از دنیا، همراه گروه «جوکیان» هند شد که چون درویشان می‌زیستند.
وی ادامه می‌دهد: از آن سو «ملاخسرو»، برادر دیگرش که در بندرعبّاس به کار بازرگانی می‌ پرداخت و وسایل سفر و آسایش زرتشتیان به هند و برگشت به ایران را فراهم می‌کرد و حتّی مسافرخانه‌هایی عمومی در رفسنجان و بندرعباس برای آنان ساخته بود، در جوانی و بر اثر پیشامدی ناگوار کشته شد و سرشناسان و بازرگانان آن دیار، پیکر او را در نزدیکی بندرعباس دفن کردند و هنوز هم به «آرامگاه خسرو» معروف است. از این رو فیروزه همسر جوانش که دختر دایی‌اش هم بود، بیوه و بی ‌سر و سامان شد و با این رخداد، ارباب رستم مهربان، برادر بزرگتر کیخسرو از یزد راهی هندوستان شد و به هر ترتیبی بود او را در کوه‌های هیمالیا پیدا کرد و موضوع درگذشت برادر را با او در میان نهاد و با تلاش و سخن و اندرز بسیار، او را به ایران آورد و بانو فیروزه را به همسری وی درآورد.
وی با بیان این که کیخسرو پس از این پیوند، دوباره به زندگی امیدوار شد و به بمبئی بازگشت و به کار تجارت خود پرداخت، خاطرنشان می‌کند: این زرتشتی‌ دانش‌دوست و نیکوکار در سال 1268 بنا به سفارش بزرگان زرتشتی مانند مانِکجی لیمجی هوشنگ هاتَریا( 1192-1269ش) و دیگران، به بایستگی ساخت یک دبستان آبرومند در شهر یزد پی برد و از این ‌رو، دبستان کیخسروی را با سرمایه‌ی خود در نزدیک خانه‌ی پیشین خود در یزد ساخت که اینک به نام «دبیرستان کیخسروی» معروف شده است.
مسرت به نقل از خاضع در مورد این زرتشتی نیک رفتار به سال 1333، می‌گوید: «درجه‌ی معارف دوستی مرحوم ارباب کیخسرو از اینجا معلوم می‌گردد که وی متجاوز از پنجاه سال قبل به فکر ساختن مدرسه‌ای به نام دبیرستان کیخسروی در محلّه خلف خان علی یزد افتاد و دیگران را نیز تشویق کرد که در اثر تشویق وی، چهارده باب مدرسه‌ی دیگر در دهات اطراف یزد بنا گردید.»
وی عنوان می‌کند: ارباب کیخسرو و برادر بزرگترش ارباب رستم، کارهای نیک فراوانی را در یزد و پیرامون آن انجام دادند که می‌توان به ساخت آب‌انبار هفت بادگیری در «عصرآباد» یا «عطرآباد» نزدیک زارچ یزد که آب «اله‌آباد» را از مسافت یک فرسخی به آنجا می‌آورد، اشاره کرد.
وی اضافه می‌کند: خاضع در توصیف ساخت این بنا نوشته است؛ « ارباب کیخسرو مهربان از وجه خود در دهکده‌ی عطرآباد در نزدیکی اله‌آباد که آب آن بسیار تلخ و شور و غیرقابل نوشیدن است، آب‌انباری ساخته که از آب شیرین اله‌آباد پر می‌شود تا ساکنین و عابرین بنوشند و تاکنون عموم مردم آن سامان از آن استفاده می‌کنند و فقط از پرتو وجود این عمل خیر است که زارعین توانسته‌اند در این دهکده اقامت گزینند و این آبادی را حفظ کنند که در غیر این‌ صورت ممکن بود این آبادی از بین برود. هزینه‌ی زیر آب و سایر مخارجات لازمه را بانی و بعداً اعقاب او می‌پردازند».
وی دیگر این اقدامات را ساخت آب‌انباری از سوی ارباب رستم مهربان در میان بیابانی که فرسنگ‌ها پیرامون آن ‌آب و آبادی نیست و در راه انجیرک و بیابانک و پیرسبز و به‌ یادبود برادرشان رشید مهربان ذکر و اظهار می‌کند: ساخت دخمه‌ای با هزینه‌ای بیش از 12 هزار تومان‌ بر فراز کوه زارچ در نزدیک اله آباد از سوی ارباب کیخسرو و ارباب رستم به یادبود برادرشان ملاخسرو که تا زمان برپایی دخمه، هزینه های جانبی آن هم با آن دو و بستگانشان بود، از دیگر فعالیتهای آنان بود.
مسرت در پایان نیز با بیان این که دیگر برادران کیخسرو نیز افرادی نیکوکار بود، به ساخت «درِمهری» در اله‌آباد توسط «ارباب رستم مهربان» و دبستانی در اله آباد توسط «ارباب گودرز مهربان» اشاره می‌کند و می‌گوید: ارباب کیخسرو در سال 1285 هجری شمسی و در 78سالگی با تراموای برقی در شهر بمبئی برخورد کرد و به سرای جاوید رهسپار شد.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/603420/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

“کدوی شکم پر با گوشت”، بهترین و لذیذترین گزینه برای مجالس

کاهش حوادث ناشی از کار

شیفت ایثار

برگزاری شیفت ایثار برای کارگران

شاهد هجمه به مسائل عینی مانند دفاع مقدس هستیم

هزینه 350 میلیارد ریالی شهرداری برای ساماندهی رودخانه مرکزی یزد

قهرمانی زود هنگام گلساپوش یزد با پیروزی برابر تیم اصفهان

توزیع 33 هزار قوطی شیر خشک تا هفته آینده در یزد

انعطاف در برابر قوانین و مقررات جنس کار در مناطق جنوبی است

کنگره ملی شعر دفاع مقدس تا 20 مهرماه تمدید شد

ساماندهی اصناف خدمات خودرویی در محور خیابان کیانی و مناسب‌سازی پیاده‌روهای منتهی به مدارس

حل مسائل و بحران‌های اجتماعی با حکمرانی مردمی

آیین رونمایی از یادمان شهدای گمنام چهارراه پاسداران در منطقه 3 برگزار شد

بنیاد جهانی انرژی و پژوهشکده سوانح طبیعی یزد تفاهم کردند

کاهش چشمگیر ترافیک

بنیاد جهانی انرژی و پژوهشکده سوانح طبیعی در یزد تفاهم کردند

اقدامات ویژه ترافیکی در طرح استقبال از مهر 1402

حرکت کاروان اتوبوسی ماه مهر در منطقه 5

پاسخگویی به نیازهای شهروندان وظیفه اصلی مدیریت شهری

اجتماع بزرگ مردمی عید بیعت در منطقه 20 برگزار شد

ناوگان خطوط پر مسافر افزایش یافت

بازدید وزیر راه و شهرسازی از خط مترو تهران-پرند

" داود محمدی" معاون اجرایی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران شد

افتتاح فاز اول بزرگراه شهید بروجردی؛ بزودی

برپایی نخستین جشنواره پذیرایی ایرانی در برج میلاد

اکران‌های هفته دفاع مقدس اثرات درخشانی در پاسداشت فرهنگ مقاومت و ایثار دارد

آغاز به کار سومین مرکز مهارت‌آموزی کوثر در منطقه 19

روانسازی ترافیک معابر منتهی به مراکز آموزشی در منطقه 8

طرح فوریتی ارتقاء امنیت اجتماعی در منطقه 6 با مشارکت پلیس

تسریع در نوسازی بیمارستان ناایمن لولاگر

صدور مجوز فعالیت خیریه دانش‌آموزی برای تمام مدارس

تمثال 4 شهید بر تارک خیابان های منطقه 15 نقش بست

ضرورت ایجاد شبکه قوی محله‌ای برای رفع مشکلات شهروندان

قیمت نوبرانه های پاییزی و انواع سبزیجات برگی و غیربرگی در میادین و بازارهای میوه و تره‌بار اعلام شد

توزیع 33 هزار قوطی شیر خشک در یزد تا هفته آینده

یزد چهارمین استان توسعه یافته صنعتی کشور

تداوم بازنگری‌ها در خطوط ناوگان حمل و نقل عمومی منطقه 22

گلابدره بعنوان یکی از محلات کم‌برخوردار منطقه یک شناخته شده است

میهمانی لاله‌ها در بوستان نهج‌البلاغه برگزار می‌شود

رسیدگی به درخواست 20 شهروند در دفتر خدمات الکترونیک کیانشهر

«پرفورمنس روایت فتح» در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اجرا می‌شود

استقرار واحد سیار انتقال خون در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

تجدید میثاق کارکنان شرکت آب منطقه‌ای یزد با آرمان‌های شهدا

معرفی 2 هزار مرکز متخلف تهیه و توزیع مواد غذایی در یزد به مراجع قضایی

شهردار یزد: ساماندهی کامل مسیل یزد به اعتبارات دولتی نیاز دارد

اجرای مصوبات شورای شهر می‌تواند بخشی از مشکلات پایتخت در حوزه ایمنی را رفع کند

کسب مقام اول خانه دوام و ایمنی شهرداری منطقه 8 درمسابقه "فعالیت برتر"

فرصت‌سازی برای حضور فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری

اکران رایگان 4 فیلم سینمایی در بوستان آب و آتش

ساماندهی 10 هزار نفرشب خدمت در همراه‌سراهای پایتخت