خبر یزد

آخرين مطالب

سالک در کمین یزدی‌ها و یزد جهانی مقالات

سالک در کمین یزدی‌ها و یزد جهانی
  بزرگنمايي:

خبر یزد -   رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد ضمن اشاره به کاهش موارد شناسایی شده سالک طی سال گذشته در استان به دنبال اقدامات کنترل کننده این بیماری، گفت: بیشترین میزان بروز بیماری سالک در استان از شهرستان‌های بافق، تفت و ابرکوه گزارش شده است.
«مژگان مینوسپهر» در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص بیماری سالک گفت: سالک یک بیماری انگلی تک یاخته‌ای میکروسکوپی در ایران است که به وسیله پشه خاکی به انسان منتقل شده و ایجاد زخم پوستی می‌کند.
وی افزود: پشه خاکی عمدتاً در هنگام غروب و در طول شب افراد را مورد گزش قرار می‌دهد و ممکن است ماندگاری زخم ناشی از گزش تا بیش از یک سال طول بکشد ولی محل آن بعد از بهبودی تا پایان عمر باقی می‌ماند و موجب اذیت و آزار فرد می‌شود.
مینوسپهر اظهار کرد: در اکثر موارد سالک با یک جوش کوچک شروع و بزرگ شده و ایجاد زخم‌های بدشکل می‌کند اما شکل دیگر این بیماری به صورت ضایعات غیر زخمی نیز دیده می‌شود. البته باید توجه داشت که نمود هر ضایعه‌ای بیش از 10 روز طول بکشد، مشکوک به سالک است.
رییس گروه بیماری‌های واگیر استان با بیان این که بیماری سالک در ایران به دو دسته شهری و روستایی تقسیم می‌شود، گفت: سالک نوع شهری در شهرهای کوچک و بزرگ و به خصوص در مناطقی از شهرها که زباله و نخاله‌ها تجمع دارند، بروز می‌کند.
وی با اشاره به این که به دلیل نبودن ترشحات در سالک شهری به آن نوع خشک نیز می‌گویند، گفت: این بیماری از فرد مبتلا به وسیله پشه خاکی به فرد سالم منتقل می‌شود و گاهی نیز سگ مبتلا به این بیماری نیز به عنوان مخزن سالک شهری شناخته می‌شود.
مینوسپهر تصریح کرد: در سالک شهری پس از دو تا هشت ماه از گزش پشه خاکی آلوده، برجستگی کوچک سرخ رنگی در محل گزش ظاهر می شود و پس از گذشت دو تا سه ماه ضایعه برجسته و نسبتاً سفت شده و کم کم در روی آن فرورفتگی ایجاد می‌شود و رفته رفته ضایعه به صورت زخمی بازنمود می‌کند که حاشیه‌ی برجسته و مشخصی دارد.
وی با بیان این که کانون‌های اصلی سالک شهری استان‌های مشهد، کرمان، بم هستند، گفت: این بیماری در مناطقی همچون نیشابور، شیراز و یزد نیز وجود دارد و ممکن است در هر منطقه شهری دیگر هم اتفاق بیافتد.
مینوسپهر در مورد سالک نوع روستایی با اشاره به این که حدود 80 درصد از موارد سالک گزارش شده در کشورمان از این نوع است، گفت: به دلیل وجود ترشح در سالک نوع روستایی به آن نوع مرطوب گفته می‌شود که در سالک نوع روستایی، انگل بیماری توسط پشه خاکی از موش‌های صحرایی به انسان منتقل می‌شود.
وی افزود: در سالک نوع روستایی معمولا حدود دو ماه پس از گزش پشه خاکی، ضایعه به صورت جوش ظاهر شده، سپس زخمی و به سرعت بزرگ می‌شود. همچنین لبه‌های زخم معمولا برجسته و زخم دارای ترشح است.
رییس گروه بیماری‌های واگیر استان تصریح کرد: سالک نوع روستایی در همه استان‌های کشور بجز استان‌های شمالی و شمال غربی وجود دارد و اقامت یا سابقه مسافرت به خصوص به مناطق روستایی استان‌های آلوده در تشخیص بیماری کمک می‌کند.
مینوسپهر گفت: سالک نوع روستایی نیز در استان‌های اصفهان، فارس، خوزستان، کرمان، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، بوشهر، هرمزگان، سمنان، سیستان و بلوچستان، یزد و ایلام وجود دارد.
وی در خصوص عواملی که موجب ابتلا افراد به سالک می‌شود، تصریح کرد: عواملی همچون بی‌توجهی به مراقبت شخصی در مورد پیشگیری از ابتلا و انجام اقداماتی مانند خروج از منزل در هنگام غروب و شب، استفاده از لباس‌های آستین کوتاه، پوشیدن شلوار کوتاه و استفاده نکردن از دور کننده‌های حشرات، امکان ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.
وی افزود: تجمع زباله‌ها و نخاله‌های ساختمانی و نبود سیستم فاضلاب مناسب، استفاده نکردن یا استفاده نامناسب از پشه‌بند بهداشتی، توری و پرده بهداشتی برای در و پنجره‌ها، نگهداری از حیوان و پرندگان در نزدیکی منازل، ساخت اماکن مسکونی در نزدیک لانه‌های جوندگان، مسافرت به مناطق آلوده، مراجعه نکردن بیماران مبتلا به سالک برای تشخیص و درمان به‌موقع به مراکز بهداشتی درمانی، زندگی در ساختمان‌های مخروبه یا زندگی در نزدیک آنها، گسترش کشاورزی بدون هماهنگی با مراکز بهداشتی، جمع‌آوری و نگهداری غیر بهداشتی کودهای مرغی و دامی در نزدیک اماکن مسکونی نیز از عوامل تاثیرگذار در ابتلا به این بیماری است.
رییس گروه بیماری‌های واگیر استان در خصوص راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری سالک نیز گفت: عواملی مانند نریختن زباله و نخاله‌های ساختمانی در اطراف منازل، استفاده از پشه بند، توری و پرده‌های بهداشتی که دارای سوراخ‌های ریز و آغشته به حشره کش هستند در ساعات پایانی روز و در طول شب، پوشیدن لباس‌های کاملاً پوشیده با آستین‌های بلند و شلوار بلند به خصوص هنگام غروب و در طول شب، استفاده از داروهای دورکننده حشرات بخصوص در هنگام غروب و در طول شب، نرفتن به مناطق آلوده در هنگام غروب و در طی شب، نگهداری نکردن از دام ها در نزدیکی محل سکونت، مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت در صورت بروز هر ضایعه مشکوک که بیش از 10 روز طول کشیده باشد به ویژه اگر در محل زندگی بیماری وجود داشته باشد یا سابقه مسافرت داشته باشد، از جمله راهکارهای پیشگیری از این بیماریست.
مینوسپهر با تاکید بر این نکته مهم که هر ضایعه‌ای در پوست بیش از 10 روز طول کشیده باشد، مشکوک به سالک است و فرد مبتلا بایستی برای تشخیص و درمان به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کند، گفت: مراجعه نکردن به موقع موجب گسترده و بزرگ‌تر شدن ضایعه شده و باعث می‌شود پاسخ به درمان مشکل‌تر و طولانی‌تر شود.
وی خاطرنشان کرد: تشخیص این بیماری بر اساس نمونه‌برداری از ضایعه انجام شده و تمام اقدامات بهداشتی و درمانی در مراکز بهداشتی استان به صورت رایگان انجام می‌شود.
رییس گروه بیماری‌های واگیردار استان با بیان این که در سال گذشته شهرستان‌های بافق، تفت و ابرکوه بیشترین بروز بیماری سالک را در استان داشتند، گفت: شهرستان‌های ابرکوه، اردکان، بافق، تفت، خاتم و مروست کانون انتقال بیماری سالک نوع روستایی و شهرستان یزد کانون انتقال بیماری نوع شهری است.
وی با بیان این که طی سال 1401 تعداد 469 مورد بیماری سالک در استان یزد شناسایی شده است، گفت: البته این رقم در مقایسه با سال 1400 به تعداد 555 مورد کاهش داشته است.
مینوسپهر در پایان از تشکیل کمیته‌های درون بخشی و برون‌بخشی در راستای جلب همکاری سایر ادرات و سازمانها، سم‌پاشی کانون‌های آلوده، مه‌پاشی آب انبارها، آسیاب‌ها و دهانه‌ی قنوات با همکاری میراث فرهنگی، جونده‌کشی در مناطق روستایی درگیر سالک طی دو نوبت در شهرستان‌های ابرکوه، اردکان، بافق، تفت، خاتم و مروست، کنترل جوندگان از طریق تهیه و توزیع طعمه مسموم با همکاری کشاورزان، بیماریابی فعال از مراکز درمانی، پایش حشره‌شناسی به صورت هر 15 روز یک بار در شهرستانهای کانون بیماری، تهیه و توزیع اسپری دافع حشرات جهت افراد در معرض خطر به منظور پیشگیری از گزش ناقل بیماری و توزیع پشه بند آغشته به سم جهت بیماران و خانواده آنها و شناسایی، تشخیص و درمان رایگان کلیه موارد جدید بیماری در سطح استان از جمله اقدامات انجام شده طی سال گذشته در راستای کنترل بیماری سالک در استان یزد بوده است.
 

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/615705/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جزییات درگیری در یکی از هیات‌های مذهبی اردکان یزد/ پلیس: حضور تعدادی از افراد رهگذر در یکی از هیات‌ها به نزاع و درگیری دسته جمعی با سلاح سرد شد

گذری بر زندگی یکی از بزرگترین ریاضیدانان تاریخ، خوارزمی

جزییات درگیری در یکی از هیات‌های مذهبی یزد

احیای سنت قدیمی دسته سقا در شهر یزد

واژگونی خودروی پراید، 4 نفر را راهی بیمارستان کرد

جوان یزدی که هم عاشق هیئت است و هم فوتبال!

مرثیه سرایی چگونه و از چه زمانی وارد ادبیات فارسی شد؟

فناوری جدید چمن مصنوعی ناجی شهرهای گرم می‌شود

جزئیات درگیری در یکی از هیئت‌های مذهبی اردکان

مردادماه، آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن

جزییات درگیری در یکی از هیات‌های مذهبی اردکان یزد

ماجرای درگیری در یکی از هیئت‌های مذهبی اردکان

معرفی کتاب «یک کار خوب»

تولید 7 محصول نانویی با اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی بالا در کشور

یک شهر برای میزبانی مهم ایران بسیج شد

طبخ و توزیع غذای نذری در بخش خضرآباد

خواندن شعری در وصف ایام محرم و امام حسین(ع)

تلسکوپ «هابل» نزدیک‌ترین سیاه‌چاله بزرگ به زمین را کشف کرد

فیلم | همکاری 400 مبلغ دینی در محرم یزد

23 روایت از روضه امام حسین (ع)

شعر زیبایی که ناصرالدین شاه درباره حضرت علی اکبر(ع) سروده

سرنشینان «استارلاینر» تا ماه اوت به زمین بازنمی‌گردند

تولید انواع تجهیزات و مواد مصرفی حوزه درمان ناباروری

تجمع بزرگ عاشورائیان فردا در یزد

بانوی شاعر، قرآن پژوه و مولوی شناس برجسته ایران زمین

دستیابی به دانش فنی و ساخت دستیار هوشمند

همه برای موفقیت ریئس جمهور منتخب تلاش کنیم

جدیدترین خبر خوبی که به والیبال ایران رسید

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت پدر گرامی شهیدان والامقام «حجازی»

برشی از زندگی شهید جمهور در «پایان ماموریت»

ساخت دستگاه تولید انبوه دریچه هموستاز توسط دانش‌بنیان‌ها

نماینده یزد: مطالبات شهروندان با حضور در محلات پیگیری می‌شود

مدیرعامل دوباره سرمربی شد!

بانوان در تبیین پیام عاشورا نقش کلیدی دارند

همه‌ی گرایش‌ها برای آبادانی ایران بکوشند

شورای نگهبان از مترقی‌ترین قوانین ایران است

همه برای آبادانی ایران دست به دست هم دهیم

شورای نگهبان در چارچوب موازین قانونی عمل کرده است

کتاب‌هایی درباره افسردگی و ترس از تاریکی برای بچه‌ها

چین در پذیرش هوش مصنوعی مولد رتبه نخست جهان را دارد

مداحان حسینی در انتخاب اشعار دقت کنند

عکس| پیام خداحافظی سردار آزمون برای ستاره تیم ملی

برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در مهریز

علمای شیعه هرات: مانعی در برگزاری مراسم‌های محرم وجود ندارد

برخورداری ساکنان 74 روستای شهرستان نیر از اینترنت

همایش شیر خوارگان حسینی در امامزاده عبدالله بافق برگزار شد

عملیات حج امسال شنبه پایان می یابد /آخرین پرواز از عربستان به یزد

امام جمعه موقت یزد: مردم و مسئولان، رییس جمهور منتخب را یاری دهند

تعزیه خاص عزاداران امام حسین (ع) در یزد

همه موظف به تلاش برای موفقیت منتخب ریاست‌جمهوری هستند