خبر یزد

آخرين مطالب

6 کاروانسرای یزد جهانی شدند اجتماعي

6 کاروانسرای یزد جهانی شدند
  بزرگنمايي:

خبر یزد - خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها- سمیه گلابگیریان: 6 کاروانسرای استان یزد به نام‌های سنگی انجیره اردکان، زین الدین مهریز، شاه عباسی میبد، خرانق، آجری انجیره اردکان و رشتی عقدا به تازگی در فهرست 54 کاروانسرای کشور در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.
4 کاروانسرای ثبت شده در شهرستان اردکان، یکی در شهرستان میبد و دیگری در شهرستان مهریز قرار دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.
کاروانسراها بین شهری یکی از انواع کاروانسراهای موجود در معماری شهر کویری یزد هستند که مسافران در طی مسافت یک شهر به شهر دیگر، زمانی را برای رفع خستگی و استراحت در آن سپری می‌کردند.
این بناهای تاریخی به عنوان میراث پرافتخار و گران بهای شهر تاریخی یزد مطرح هستند و برخی از آنها نظیر کاروانسرای شاه عباسی میبد و کاروانسرای مشیر با تغییر کاربری، رونق و زندگی دوباره‌ای یافته‌اند.
این سازه‌های معماری به عنوان حلقه گمشده معماری ایرانی هستند که در گذشته بیشتر با کاربری تجاری بنا شده و با توجه به موقعیت بازرگانی و تجاری یزد، در این دیار رشد و رونق خاصی داشته‌اند.
کاروانسرای آجری انجیره اردکان، کاروانسرایی بین شهری، متعلق به دوران قاجار است که در بیابان انجیره، در مجاور راه قدیمی یزد به ساغند و طبس، در فاصله تقریبی 500 متر از کاروانسرای سنگی انجیره قرار گرفته است.
کاروانسرای آجری انجیره که با شماره 32812 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، به صورت چهار ایوانه اجرا شده است و در چهار طرف آن برج‌هایی با تزئینات آجری به چشم می‌خورد.
مجموعه کاروانسرای انجیره شامل برج، قنات، راهروهای موازی در دو طرف کاروانسرا، آب انبار و … است، این بنای آجری از لحاظ معماری دارای پلان چهار ضلعی منظم بوده که عمده مصالح به کار رفته در آن آجر است.
کاروانسرای سنگی انجیره اردکان قدیمی ترین کاروانسرای یزد مربوط به دوره ایلخانی است. این بنا که در ساخت آن از سنگ و در بعضی قسمت‌های آن از آجر استفاده شده دارای پلان هشت ضلعی نامنظم است.
این بنا در بیابان انجیره در مجاور راه قدیمی یزد به ساغند و طبس در فاصله تقریبی 500 متر از کاروانسرای آجری انجیره قرار گرفته است و به شماره ثبتی 2449 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
کاروانسرا رشتی عقدا در شهرستان اردکان به همت حاج ابوالقاسم رشتی از تجار مشهور زمان خود در ابتدای روستای عقدا در دوره قاجاریه و در سال 1255 بنا شده است و از کاروانسراهای خوش نقشه و به سبک کاروانسراهای شاه عباسی است.
این کاروانسرا که در ورودی شهر قرار دارد، از آجر و با دو بادگیر زیبا و دو طبقه ساخته شده و معماری بنا به صورت مربع شکل است. در هر ضلع آن هفت صفه یا غرفه‌ها قرار دارند. صفه میانی شاه نشین و بزرگ‌تر از بقیه است‌.
کاروانسرای رشتی در سال 1378 با شماره 2298 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کاروانسرای خرانق، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری و تاریخی روستای خرانق یزد با معماری اصیل ایرانی است. بنای کاروانسرای شاهزاده خرانق، به دستور «شاهزاده ولی میرزا فرزند فتحعلی شاه قاجار» و از آجر ساخته شده است.
این کاروانسرای تاریخی، یادگار دوره قاجار است و در داخل روستای خرانق قرار دارد. این اثر زیبا در سال 1377 ه. ش با شماره 2238 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
برای ورود به کاروانسرای آجری خرانق، ابتدا باید از یک هشتی خاطره‌انگیز گذشت؛ اتاقکی که در دو طرف آن، 2 ایوان بزرگ شاهانه به همراه پله‌هایی پیچ‌درپیچ به‌سوی پشت‌بام، قرار گرفته است.
با ورود به حیاط این کاروانسرا، تعدادی اتاقک گنبدی و نوک‌تیز دیگر نیز دیده می‌شود که در سالیانی نه‌چندان دور، میزبان مسافران خسته و تنها بوده تا گرد سفر را از روی دوششان بزدایند و برای دیدار امام بزرگوارشان رضا (ع) سفر را ادامه دهند.
کاروانسرای قدیمی شاه عباسی میبد در دوره قاجار ساخته شده و به سبک صفوی وفادار مانده و به همین دلیل هم به نام شاه عباسی مشهور شده است. به‌نظر می‌رسد این بنا در محل کاروانسرای قدیمی‌تری شکل گرفته باشد.
این بنا حیاط بزرگ مرکزی، ایوان، هشتی ورودی، حوض‌خانه، مهتابی، هشتی و تعداد زیادی حجره دارد. هم‌چنین چاپارخانه، یخچال سنتی و آب انبار در آن دیده می‌شود. این مشخصات نشان می‌دهند که این‌جا تنها محل استراحت کاروان‌ها نبوده، بلکه در زمان خود از بهترین مجموعه‌های راهداری در کشور به شمار می‌رفته است.
کاروانسرای شاه عباسی میبد، ساختاری چهارگوش دارد، آجری است و به سبک چهار ایوانی ساخته شده است. در حیاط آن 24 حجره می‌بینید، اما با در نظر گرفتن اتاق‌های داخلی، درمجموع 100 حجره در آن طراحی شده است.
در مرکز حیاط، حوض هشت‌گوشه‌ای دیده می‌شود که آب قنات در آن جاری است. چاپارخانه نیز در کنار کاروانسرا قرار دارد.
روی کتیبه ورودی آب انبار تاریخ 1070 نوشته شده که احتمالاً به سال ساخت کاروانسرا اشاره می‌کند. در نوشته‌های مختلف، چند نام برای بانی کاروانسرا دیده می‌شود.
یکی از احتمال‌ها این است که محمد ولی میرزا بانی کاروانسرای میبد باشد. او فرزند فتحعلی شاه و حاکم یزد بوده است. محمد ولی میرزا کاروانسراهای دیگری هم در این ناحیه ساخته است.
این کاروانسرا که سال 1357 ثبت ملی شد، هم‌اکنون مرمت شده و امکان بازدید از آن وجود دارد.
در دل استان کویری یزد کاروانسرایی منحصر به فرد به عنوان تنها کاروانسرای مدور دنیا به نام «زین الدین» با قدمتی بیش از 400 سال وجود دارد. شاه عباس صفوی 999 کاروانسرا را در ایران بنا نهاد و کاروانسرای زین‌الدین یکی از آن‌هاست که به مناسبت دیدار شاه عباس با زین‌الدین گنجعلی خان، حاکم کرمان در قرن 10 قمری ساخته شده است.
این کاروانسرا از شاهکارهای معماری دوران صفویه بوده و تنها بنای مدور ایرانی‌ست که در مسیر جاده ابریشم که در بخش مرکزی مهریز و در فاصله 70 کیلومتری شهر یزد قرار دارد.
این بنا در گذشته محلی برای استقرار تفنگچیان و نگهبانان بوده و امروزه با حفظ همان اصالت و محیط تاریخی خود، به اقامتگاهی برای گردشگران تبدیل شده است.
کاروانسرای زین‌الدین در تاریخ 28 مرداد 1351 با شمارهٔ ثبت 926 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و از طرف یونسکو نیز جایزه یکی از برترین هتل‌ها و برترین مرمت‌ها را از آن خود کرده است.
از دیگر نکات جالب در معماری مجموعه پلان دایره‌ای آن است؛ این کاروانسرا از خارج به شکل دایره دیده می‌شود در حالی که از داخل دوازده ضلعی است.
بنای فوق پنج برج نیم‌دایره دارد که به دیواره هشت‌متری آن پیوسته‌اند. پس از سردر نسبتاً پهن ضلع جنوبی، هشتی و سپس صحن دوازده ضلعی قرار دارد. در اطراف صحن، رواق‌های سکوداری وجود دارد و در انتهای هر رواق اتاق‌هایی مشابه به چشم می‌خورد؛ این سکوها امروزه مزین به پرده‌های ترمه، فرش دست بافت، گلیم، پشتی‌هایی دورتادور و دیگر تزئینات شده است تا آرامش را برای گردشگران و مسافران کویر به ارمغان بیاورد.
در طرفین هشتی ورودی و پشت اتاق‌ها، راهروهای وسیع و طولانی قرار دارد که اصطبل چهارپایان بود. فضای ضلع شمالی بنا، اتاق‌های شاه‌نشین با سقفی بلند با کاربندی‌ست که امروزه بخشی از آن سالن غذاخوری و بخش دیگر با فرش‌های دست‌بافت و پشتی‌های زیبا برای نشستن و استراحت به کار می‌رود.
این مجموعه 2 حیاط شامل حیاط اصلی سر باز و دیگری سر پوشیده دارد. داخل حیاط صفه‌ای چند ضلعی و بزرگ قرار دارد که به نوعی می‌توان گفت جای حوض را پرکرده و اطراف آن را باغچه‌ای زیبا با گل‌ها و گیاهان رنگارنگ و سرسبز در برگرفته است.
در دو طرف کاروانسرا پله‌هایی وجود دارد که به پشت‌بام کاروانسرا راه دارد.غروب آفتاب در پشت‌بام این کاروانسرا دیدنی است. تغییر رنگ کوه‌ها به آبی، تاریک شدن آرام آسمان وسیع کویر و نمایان شدن درخشش ستاره‌ها، تجربه‌ای بی‌نظیر را از سفر به یزد برایتان به ارمغان می‌آورد. همچنین در ساخت این عمارت از اعداد 5 و 12 که برای مسلمان مقدس به شمار می‌رود، استفاده شده است.
مصالح بنا از آجر است و درون بنا بیشتر از تزئینات آجر استفاده شده که تابع طرح 12 ضلعی حیاط یا صحن مرکزی آن است. قسمت شاه‌نشین در بدنه و سقف دارای اندود گچ و کاربندی‌ست؛ کنگره‌ها و تیراندازهای لبه بام، ترکیب انحنای برج و دیواره‌ها و نمای تمام آجر آن، چهره خاصی به این کاروانسرا بخشیده است.
کد خبر 5894837

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/619653/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لیگ برتر والیبال| تلاش ایفاسرام برای کسب رتبه دوم و جدال جذاب صدرنشین با پرافتخارترین

تکذیب خبر آتش زدن منازل افغانستانی ها در میبد

کارشناس صادرات در یزد پرورش می‌یابد

استاندار یزد سرزده در جمع دانشجویان دانشگاه یزد حضور یافت

بستر حمل و نقل عمومی برای تردد معلولان یزد فراهم شد

69 درصد اراضی زراعی استان یزد سنددار شدند

برنامه ریزی شهرداری برای رفع آلودگی‌های بصری

اولین رویداد مردمی اشتغال استان یزد برگزار می شود

امضای سند همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با دولت کوبا

بررسی مشکلات بیش از 70 نفر از جامعه خانواده معظم شهدا و ایثارگران استان ایلام

تبدیل شهر یزد به کارگاه عظیمی از پروژه‌های عمرانی

طرح ملی غربالگری فشار خون و دیابت در بهاباد اجرا می‌شود

ششمین جشنواره ابربازی‌ها در یزد آغاز شد

فرمانده سپاه الغدیر با فرماندهان پیشکسوت بسیج بهاباد دیدار کرد

عیادت مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مازندران با دو جانباز 70 درصد در ساری

برگزاری هشتمین سالگرد شهادت شهید مدافع حرم محمد احمدی جوان

دیدار چهره به چهره مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خراسان رضوی با جامعه معظم ایثارگری

آتش زدن منازل افغانستانی‌ها در میبد؟ ؛ واکنش فوری یک مقام امنیتی به مردم

آغاز جشنواره اَبَربازی‌ها در یزد

ترور سیستماتیک شیعیان و هزاره ها در افغانستان و بی عملی سیستماتیک طالبان

بیمه باید به نفع مردم و جامعه باشد

برگزاری دوره دانش افزایی مربیان و ورزشکاران در یزد

افتتاح مقطع تحصیلی ارشد دانشکده زراعت هرات

آماده سازی بستر حمل و نقل عمومی شهر یزد برای تردد معلولان

محل نگهداری سوخت قاچاق در یزد لو رفت

برگزاری کنفرانس مدیریت جراحی‌های غیرقلبی در یزد

مشارکت 400 دانشجوی جهادگر در پویش لبخند ایران

قتل عام تلخ خانوادگی در رباط کریم

دفن جسد راننده تاکسی در باغ شهریار

مراسم اختتامیه اولین دوره مسابقات تیم‌های عملیاتی دوام برگزار شد

ضرورت حفظ عنصر حیاتی خاک

خیراتی که زمینه ساز خیر شد

نظارت دامپزشکی بر مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی استان یزد

مددسرای امید منطقه9 تجهیز شد

امضای 7 سند همکاری و یک بیانیه مشترک بین ایران و کوبا

مشارکت شهروندان لازمه‌ تحقق حقوق شهروندی

شهر شهدا در 10شب برپا می‌شود

امضای تفاهم‌نامه پذیرش و حمایت از زنان زندانی در آستانه آزادی

فضاسازی شهر با جملات نابی از شهدا در دستور کار خواهد بود

تکذیب ادعای رسانه‌های معاند/ برخورد با اتباع ‌در مهمانشهر میبد صحت ندارد

الگوسازی حضرت علی اکبر (ع) در نزد جوانان با زبان گویای شعر میسر خواهد شد

برخی‌ها در آخرین لحظه تیم را نابود کردند/انتقادها را قبول دارم

ادعای آتش زدن منازل برخی از اتباع در شهرستان میبد تکذیب شد

کریم کشاورز؛ خودآموخته‌ای بود دل سپرده به فرهنگ ‏

شهر یزد به کارگاه عمرانی پروژه‌های شهری تبدیل شده است

جشنواره منطقه‌ای شعر «سرباز وطن» در مهریز برگزار می‌شود

بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در یزد برگزار می‌شود

راه اندازی خط تولید خودرو‌های ون در یزد

مسکنی: 140 شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستانی با عضویت بیش از 153 هزار نفر در سراسر کشور در حال فعالیت هستند

احتمال برگزاری مدارس تهران در روز سه شنبه 14 آذرماه به صورت غیرحضوری