خبر یزد

آخرين مطالب

از خانواده‌ها برای حضور در نمایشگاه کتاب دعوت شد فرهنگي

از خانواده‌ها برای حضور در نمایشگاه کتاب دعوت شد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - ایسنا /در نشست خبری سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از خانواده‌ها برای حضور در نمایشگاه دعوت شد تا از برنامه‌های متعدد فرهنگی که در بخش‌های مختلف برگزاری می‌شود، استفاده کنند.
نشست خبری این دوره از نمایشگاه کتاب امروز (یکشنبه، شانزدهم اردیبهشت) در مصلی امام خمینی(ره) تهران درحال برگزاری است.
یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس این دوره از نمایشگاه کتاب تهران در سخنانی اظهار کرد: سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «بخوانیم و بسازیم» از چهارشنبه، 19 اردیبهشت آغاز می‌شود و تا پایان روز شنبه، 29 اردیبهشت در مصلی تهران ادامه خواهد داشت.
او افزود: نمایشگاه کتاب بزرگترین اجتماعی مردمی، حول محور دانش ، آگاهی و کتاب شکل می‌گیرد که با همت نهادهای مختلف برگزار می‌شود. امیدواریم این رویداد با حضور مشتاقانه ناشران خودمان در دو بخش مجازی و حضوری، به نقطه عطفی در فعالیت‌های فرهنگی، پیشرفت حوزه کتاب و کتابخوانی در کشور تبدیل شود.
احمدوند با بیان اینکه نمایشگاه جایگاه ویژه‌ای را در تقویم خانواده‌های ایرانی دارد، گفت: از خانواده‌ها برای حضور در نمایشگاه دعوت می‌کنم تا از برنامه‌های متعدد فرهنگی که در بخش‌های مختلف برگزاری می‌شود، استفاده کنند. امیدوارم میزبان شایسته برای فعالیت‌های فرهنگی ناشران ارجمند و مردمان عزیز باشیم.
رئیس نمایشگاه کتاب با بیان اینکه تلاش شده ضعف‌های مختلف نمایشگاه کاهش پیدا کند و ضعف‌ها را جبران کنیم، خاطرنشان کرد: برای افزایش سطح رضایت‌مندی مردم از نمایشگاه در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاهی دادن، پیش از آغاز نمایشگاه نقشه کامل بخش‌های نمایشگاه تا فردا در دسترس رسانه‌ها قرار گیرد تا به اطلاع مردم برسد. این اتفاق برای نخستین بار پیش از شروع نمایشگاه کتاب، مردم و رسانه‌ها از جزئیات جانمایی ناشران پیش از نمایشگاه مطلع خواهد کرد.
او سپس با اشاره به برگزاری برنامه‌های متعدد فرهنگی نیز گفت: برنامه‌های ویژه برای غزه و فلسطین در زمان برپایی نمایشگاه خواهیم داشت و نماسازی برای پاسداشت و مجاهدت‌های مردم غزه تدارک دیده شده، همچنین به دلیل همزمانی دهه کرامت و جایگاه زنان و دختران، برنامه‌هایی در نظر داریم. 
احمدوند با اشاره به برگزاری همزمان نمایشگاه حضوری و مجازی کتاب گفت: امیدوارم با همکاری شرکت پست، پاسخ‌دهی مناسب به درخواست و سفارش مردم با شرایط مطلوب‌تری صورت بگیرد. حضور کتابفروشان در بخش مجازی کتاب با رفع نواقصی که سال گذشته داشت، ادامه خواهد داشت.
او با پیش‌بینی حضور گسترده مردم، درخواست کرد: مردم حضور خود را در تایم روزانه برگزاری نمایشگاه، در ساعت‌های مختلفی تقسیم کنند تا با تراکم جمعیت کمتری مواجه شویم.
احمدوند درباره برنامه‌های بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب گفت: حدود 60 ناشر خارجی در نمایشگاه حاضر خواهند بود که قریب 50 هزار عنوان عرضه خواهد شد، پیش‌بینی می‌کنیم از لحاظ حجم بار دریافتی امسال افزایش داشته باشیم و حدود 70 تن مرسوله خارجی داشته باشیم. امسال روزهای 24 و 25 و 26 اردیبهشت در بخش خارجی، رویدادی درباره نشر ایران خواهیم داشت و این رویداد براساس نیاز معرفی بیشتر، نشر ایران به ناشران خارجی به ویژه ناشران و کارگزاران منطقه‌ای پیش‌بینی شده است. امیدواریم این اتفاق، شروع ارتباط ناشران با جامعه جهانی نشر باشد.
علی رمضانی قائم مقام و سخنگوی نمایشگاه کتاب هم با اشاره به ارزیابی صورت گرفته از دوره گذشته نمایشگاه کتاب، گفت: امیدوارم این اتفاق به فرایند کار جدیدی تبدل شود. آنچه در دوره گذشته و این دوره تجربه می‌شود، نمایشگاهی به وسعت مرزهای کشورهای ایران عزیز است و تلاش می‌شود اتفاقاتی که در محل گردهمایی [مصلی] رخ می‌دهد، در سراسر کشور فراهم شود که بخشی از اتفاق، بخش مجازی است و بخش دیگر مرهون رسانه‌ها است.
او با تشکر از 70 دستگاه و نهاد دخیل در برگزاری نمایشگاه، اظهار کرد: همه ناشران در بخش مسقف جانمایی شده‌اند و دیگر سازه موقتی نداریم. همچنین عمده کارگاه‌های ساخت و ساز که محل عبور مرور بود، جمع‌آوری و محیط بهسازی شده است. 
سخنگوی نمایشگاه کتاب با اشاره به افزایش 5 هزارتایی پارکینگ‌ها، گفت: با این حال از عموم مردم درخواست می‌کنیم، برای بازدید از نمایشگاه از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند؛ شهرداری وعده کرده سرفاصله قطارها را کوتاهتر کند. سه درب جدید به مصلی اضافه شده است؛ دو در برای ورود نفرات و یک در برای ورود خودرویی در نظر گرفتیم. در واقع از سه جهت خیابان قنبرزاده، خیابان شهید بهشتی و اتوبان مدرس، ورودی نفررو و خودروی داریم.
رمضانی با توضیحی درباره شعار نمایشگاه به موضوع گردشگری ادبی اشاره کرد که در این دوره مورد توجه بوده است.
او درباره میزان یارانه اختصاص یافته به دانشجویان و طلاب و استادان دانشگاه نیز گفت: دانشجویان 700 هزارتومان یارانه دریافت می‌کنند که 40 درصد را وزارت ارشاد و حامیان مالی پرداخت می‌کنندو و 60 درصد دیگر را دانشجویان. میزان یارانه استادان نیز 800 تومان است که 50 درصد توسط وزارت ارشاد و حامیان و مابقی توسط خودشان پرداخت می‌شود. یارانه در بخش مجازی قابل استفاده است تا مردم بدون دغدغه و احساس محرومیت، این دغدغه را نداشته باشند که نمی‌توانند مسافتی را طی کنند.
او سپس درباره حضور و ثبت‌نام خبرنگاران، شهروند خبرنگار و حضور خبرنگار خارجی توضیحاتی داد. 
در ادامه سخنگوی نمایشگاه کتاب یادآور شد: 100 پاسخگو در مرکز پاسخگویی نمایشگاه یا شماره 91009898، درباره نمایشگاه فیزیکی در مصلای و نمایشگاه مجازی اطلاع‌رسانی می‌کنند.
او سپس درباره فعالیت‌های فرهنگی نمایشگاه کتاب، مشاوره‌های کتاب که در شبستان و بخش کودک مستقرند، همچنین بزرگداشت فردوسی در تقویم زمانی خود، غرقه جوایز ادبی توضیحاتی داد.
به گفته علی رمضانی حضور 2619 ناشر در نمایشگاه کتاب قطعی شده است و 250 ناشر نیز در مراحل قطعی شدن هستند که اگر حضورشان امکان پذیر نبود به بخش مجازی اضافه خواهند شد.
در ادامه نشست خبری نمایشگاه کتاب تهران، یاسر احمدوند در پاسخ به سوالی خبرنگاری درباره بودجه و درآمدهای نمایشگاه کتاب، اظهار کرد: نمایشگاه کتاب، ردیف بودجه‌ای مستقلی ندارد و هزینه نمایشگاه کتاب از محل بودجه‌های حمایت از نشر تأمین می‌شود. پیش از استقرار دولت فعلی، بیش از 60 درصد از هزینه‌های نمایشگاه را دولت می‌پرداخته و درآمدهای نمایشگاه کمتر از یک‌چهارم بوده است، در واقع فاصله زیادی بین درآمدها و هزینه‌ها بوده است. تلاش ما این است، حجم کمک دولت و حمایت نشر در هزینه‌های نمایشگاه کاهش یابد؛ سال گذشته حدود 80 درصد هزینه متکی بر درآمدها، حمایت‌های مالی و تبلیغات بوده و 20 درصد بر دوش دولت!
وی خاطرنشان کرد: اضافه شدن نمایشگاه مجازی هزینه‌بر است اما با توسعه کار نمایشگاه میزان اتکای بودجه نمایشگاه کاهش یافته است و حدود 20 درصد از هزینه نمایشگاه به صورت مستقیم توسط دولت تامین می شود و مابقی توسط حامیان مالی، اجاره غرفه و تبلیغات بوده که دستاورد بزرگی است.
او خاطرنشان کرد: نمایشگاه با روند سابق در معرض تعطیلی بود؛ از نمایشگاه در حال تعطیل به نمایشگاه خودکفا برسیم و تلاش داریم آنچه دولت به نمایشگاه کتاب اختصاص می‌دهد، صرف یارانه کتاب شود. امیدواربن تا پایان دولت نمایشگاه کتاب همه هزینه‌های خود را تامین کند و کمک دولت در حد خرید کتاب باشد نه هزینه‌های جاری.
احمدوند درباره شفافیت درباره هزینه‌ها و درآمدهای نمایشگاه کتاب نیز گفت:در موضوع نمایشگاه ناظران قانونی وجود دارند و دیوان محاسبات و مجموعه نظارتی و موسسه حسابرسی به صورت مشخص بر هزینه‌های ما نظارت دارند. عملکرد موسسه خانه کتاب توسط حسابرس رسمی مطلوب ارزیابی شده است. عملکرد شفاف، نظارت‌پذیر، نظارت شده و قابل دفاع است. اتکای هزینه‌های نمایشگاه به هزینه‌های دولتی کاهش یافته است. جزئیات برگزاری نمایشگاه به نهادهای مرتبط اطلاع داده شده است. 
او درباره حضور ناشرانی که سال قبل صرفا در بخش نمایشگاه مجازی شرکت کرده بودند نیز گفت: ناشرانی که به دلایل مختلف در نمایشگاه شرکت نمی‌کنند، اینگونه نیست که نتوانند در دوره بعد شرکت کنند بلکه امکانش فراهم است اما طبیعی است در ازدحام حضور کسانی که هر سال شرکت می‌کنند اگر اولویت بندی شود، اولویت با کسانی است که حضور مستمر دارند.

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/648064/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کاوشگر «بپی‌کلمبو» اروپا دچار نقص فنی شد

صدای ضبط شده از اجرام کیهانی

اصلاح داروی شیمی‌درمانی برای فرار از سد خونی مغز

آیا می دانید صدای سیاهچاله چگونه است؟

ناسا اسرار قطب‌های زمین را کشف می‌کند

ویدئویی از سفر 6 گردشگر «بلو اوریجین» به لبه فضا

خورشید در مقابلِ عظمتِ سحابی سر اسب

چرا هرماه یک خورشید گرفتگی نداریم؟

استارلینک به بهبود خدمات بهداشتی در اندونزی کمک می‌کند

پیش بینی افزایش سرعت باد با احتمال گردوخاک در استان یزد

نمایش آثار گروهی نقاشان یزدی

برگزاری جشن زیر سایه خورشید در محله حسن آباد یزد

معاون فرماندار اردکان جان سالم به در برد

بزرگداشت پیر هرات

تجلیل از سرآمدان آموزشی دانشگاه یزد

برگزاری اولین نشست یزدشناسی در مسجد جامع یزد

خسارات سیل به روستای سرغایه از توابع بخش احمدآباد مشهد

مصدوم شدن معاون فرماندار اردکان در حادثه تصادف / راننده سواری در صحنه فوت کرد

5 دلیل کاهش قیمت دلار

برگزاری دعای توسل در جای جای دارالعباده برای سلامتی رئیس جمهور و همراهان

فصل دوم پشت پرده در راه

فیلم | مردم یزد برای سلامتی رئیس جمهور و همراهانش دست به دعا برداشتند

9 درصد متأهلین در استان یزد فرزندی ندارند

اعطای زمین رایگان به 10 هزار خانواده مشمول طرح جوانی جمعیت یزد

برخی از متقاضیان همچنان در انتظار اعطای تسهیلات 550 میلیون تومانی مسکن

لیگ برتر فوتبال ساحلی| شکست تیم یزدی در بوشهر

دعای مردم یزد برای سلامتی رئیس جمهور

واژگونی مرگبار خودرو معاون فرماندار اردکان

اوقات شرعی دوشنبه 31 اردیبهشت در یزد

تحقق شعار سال نیازمند تعامل مستمر بین واحدهای تولیدی و دولت است

واژگونی خودرو معاون فرماندار اردکان

جزئیات بازدید دکتر طهرانچی از دانشگاه آزاد اشکذر

واژگونی خودرو معاون فرماندار اردکان / راننده جان باخت

پیام تسلیت مشترک مسئولان استان یزد در پی شهادت خادم الرضا(ع) آیت الله رئیسی(ره)

پیام تسلیت سپاه الغدیر استان یزد در پی به شهادت رئیس جمهور و وزیر امور خارجه

پیشرفت 50 درصدی خط انتقال پساب شهر برای آبیاری فضای سبز یزد

پیام تسلیت مشترک مسئولان استان یزد در پی شهادت سید الشهدای خدمت

پیام تسلیت مشترک مسئولان استان یزد در پی شهادت سیدالشهدای خدمت

شهید رئیسی تا لحظه آخر به وظیفه خود عمل کرد

اهدای عضو در یزد هم رده با شاخص جهانی

حسینه ایران غرق در عزای سید الشهدای خدمت

پیام تسلیت سپاه الغدیر استان یزد در پی شهادت رئیس جمهور

خدمات رئیس جمهور در دیدگان ملت نقش خواهد بست

یزد استان دوم کشور در پیشرفت طرح های بازآفرینی شهری

جبران پارس جم و صدرنشینی گلساپوش

دارالعباده یزد در سوگ شهادت رئیس جمهور

آیت الله رئیسی پاداش یک عمر اخلاص خود را گرفت

گرامیداشت شهادت رئیس‌جمهور و همراهانشان در یزد برگزار شد + فیلم

پیش بینی طوفان و بارش‌های رگباری در یزد

سوگواری مردم یزد در پی شهادت آیت الله رئیسی