خبر یزد

آخرين مطالب

اولین‌های حوزه درمان و پزشکی کشور که در یزد رقم خورد/تبدیل ناممکن‌ها به ممکن با باور ملی علمي

اولین‌های حوزه درمان و پزشکی کشور که در یزد رقم خورد/تبدیل ناممکن‌ها به ممکن با باور ملی
  بزرگنمايي:

خبر یزد - استان دارالعلم یزد بعد از انقلاب اسلامی در بخش های مختلف پزشکی و درمانی جزو اولین ها بوده است که شاید کمتر به آن توجه می شود.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، بیش از چهل سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران می گذرد و به حل و قوه الهی با پیشرفت ها و دستاوردهای شگرف، این نظام بیشتر و سریع تر به قله اهداف خود خواهد رسید اما شکی هم نیست که در این مسیر پر فراز و نشیب بدخواهان و دشمنان داخلی و خارجی، از دست اندازی ها و مانع تراشی ها غافل شوند.
جهنم سازی از ایران در مقابل بهشت انگاری غرب، مسئله دیرینه ای است که برای تضعیف روحیه و زیرسوال بردن خدمات و پیشرفت های این نظام اسلامی در دستور کار سلاطین رسانه ای دنیا قرار گرفته است تا شاید بتوانند با خودحقیر پنداری مردم ایران زمینه نیستی را برای رسیدن به اهداف شومشان فراهم کنند غافل از اینکه سرعت توسعه، پیشرفت و استقلال ایران اسلامی به اندازه ای شتاب گرفته که گاها خود این رسانه های مواجب بگیر مجبور به اذعان ان ها می شوند.
اکنون که در چهل و دومین بهار پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم نکوست تا با بازخوانی و یاداوری بخش کوچکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی عده ای نینگارند که این موفقیت ها به سادگی به بار نشسته و برای داشتن چنین کشوری به خود ببالند.
استان یزد به مردمان سخت کوشش شهرت یافته، و صفات دارالعباده و درالعلم را برایش برگزیده اند خوشبختانه توانسته با آمیختگی ایمان و علم برگ زرینی از افتخارات پزشکی را برای کشور رقم بزند.
به لطف انقلاب اسلامی، یزد از لحاظ تعداد پزشک نسبت به جمعیت اعم از متخصص ، فوق تخصص ، داروساز ، داندانپزشک و پرستار جزو استانهای برخوردار کشور است و سه پزشک به ازای هر هزار نفر جمعیت در استان یزد فعالیت دارند.

خبر یزد

استان یزد با قریب سه هزار پزشک و 21 بیمارستان از قطب های پزشکی و درمان کشور محسوب می شود بطوریکه 40 درصد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی این استان غیر بومی هستند.
استان دارالعلم یزد در بخش های مختلف پزشکی جزو اولین هاست که شاید اخبار این موفقیت ها در لابه لای انفجارهای اطلاعاتی امروز گم شود و یا خیلی نتوان به اهمیت ان پی بردپزشکی جزو اولین هاست که شاید اخبار این موفقیت ها در لابه لای انفجارهای اطلاعاتی امروز گم شود و یا خیلی نتوان به اهمیت ان پی برد.
***پژوهشکده علوم تولید مثل" استان یزد قطب مهم علمی کشور در درمان نازایی

خبر یزد

مرکز ناباروری یزد سالانه به بیش ازچهارهزار بیمار از سراسر ایران و کشورهای، حاشیه جنوب خلیج فارس ، عراق ، پاکستان کشورهای آسیای میانه و گاها بیماران مقیم آمریکا و اروپا خدمات ارئه می دهد. این مرکز به عنوان نخستین مرکز ناباروری کشور سال 1369 راه اندازی شد که هم اکنون به پژوهشکده علوم تولید مثل تبدیل شده است.
در روش آی وی اف یا لقاح مصنوعی تخمک آماده باروری را به کمک روش های جراحی از بدن زن و اسپرم های دارای قدرت باروری را از مرد گرفته و در شرایط کنترل شده در لوله آزمایش قرار می دهند، سپس تخمک بارورشده را به دست آورده و در مرحله بعد به منظور انجام تقسیمات سلولی در این تخم ، آن را در محیط کشت مناسب قرار می دهند و در نهایت جنین را به بدن مادر منتقل می کنند.
جالب اینجا است که اولین نوزاد لقاح مصنوعی در یزد سی سال پیش در یزد متولد شد و این نوزاد اکنون 30 ساله و خود صاحب فرزند دو قلو است.
***آغاز به کار اولین مرکز تحقیقات ناباروری مردان در یزد
مرکز تحقیقات اندرولوژی به درمان و تحقیقات در زمینه ناباروری مردان می‌پردازد و اولین مرکز تحقیقات اندرولوژی کشور در پژوهشکده علوم تولید مثل یزد فعالیت خود را آغاز کرد.
50 درصد از ناباروری زوج ها، متوجه مردان است و زوج‌های نابارور برای درمان به این مرکز مراجعه می‌کنند.
***جراحی تومور مغزی، بدون شکافتن جمجمه برای نخستین بار در یزد

خبر یزد

نخستین‌بار در استان یزد جراحی تومور مغزی، بدون شکافتن جمجمه‌با موفقیت در بیمارستان شهید "صدوقی " یزد انجام شد که به گفته متخصصان در این روش ، غده " آدنوم هیپوفیز " از طریق اندوسکوپی و از راه سینوس از داخل جمجعه یک بیمار برداشته شد.
***راه اندازی بانک شیر مادر برای اولین بار در یزد

خبر یزد

راه اندازی این بانک در استان در بحث‌های ایمنی، درمان و اقتصاد سلامت خانواده‌ها تاثیرگذار خواهد بود.
نوزادان نارس که در NICU بیمارستان‌ها نگهداری می‌شوند، بیشتر از شیر خشک استفاده می‌کنند که با توجه به نبود سلول‌های زنده در آن بهبودی نوزاد را به تأخیر می‌اندازد و چون شیر مادر دارای این سلول‌های زنده است سبب اثرگذاری هر بیشتر و بهتر در سیر درمان نوزاد می‌شود.
بانک شیر مادر در فاز مرحله اول برای نوزادان نارس راه اندازی شده و در آینده نزدیک که فرهنگ اهدا و دریافت شیر در بین مردم ترویج یافت، اقدام به راه اندازی بخش‌های بعدی این بانک شیر در استان خواهد شد.
***یزد قطب عمل جراحی کم تهاجمی قلب

خبر یزد

در یکسال گذشته ده عمل جراحی کم تهاجمی قلب در بیمارستان افشار یزد با موفقیت ورضایت بیماران انجام شده است و خوب است بدانید این عمل تنها در سه بیمارستان کشور انجام می شود.
جراحی قلب کم تهاجمی به عنوان جایگزینی برای جراحی قلبِ باز به کار گرفته می‌شوند به عبارتی جراح، عمل قلب را با برشی کوچک در سمت راست قفسه سینه آغاز می‌کند و جراحی از فضای بین دنده‌ها انجام می‌شود و نیازی به باز کردن استخوان استرنوم نخواهد بود و این امر موجب ایجاد درد کمتر و داشتن دوره‌ی نقاهت کوتا‌ه‌تر نسبت به جراحی قلبِ باز می‌شود.
تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی، دید بهتری را نسبت به جراحی قلب باز برای جراح فراهم می‌کند.
***یزد جزو اولین ها در برخی جراحی ها
پزشکان یزدی برای اولین بار موفق شده اند جراحی های نوین البته حساس و سختی را با موفقیت به پایان برسانند که در سال های اخیر اخبار اینگونه عمل ها در شبکه های اجتماعی منتشر شد اما شاید با یادآوری برخی از آن ها در این نوشتار به این موفقیت ها بالید.
جراحی شیپوراستاش؛ عمل آندوسکوپی توبوپلاستی را برای دومین بار در کشور و نخستین بار در استان در میبد با موفقیت انجام شد.

خبر یزد

شیپوراستاش مجرایی است بین حلق و بینی که نقش تهویه گوش میانی را برعهده دارد و ازطریق این مجرا هوا وارد گوش میانی می شود و ترشحات گوش میانی باز ازطریق همین مجرا باید تخلیه شود و عمل آندوسکوپی توبوپلاستی را جدیدترین روش برای درمان این عارض است.
جراحی مینیر گوش، سال 98 برای نخستین بار در استان یزد بر روی بیمار هفتاد وشش ساله عمل جراحی بیماری مینیر گوش انجام و با موفقیت به پایان رسید که این روش درمانی هم به تازگی انجام می شود.
برش کوتاه برای جراحی و مقرون به صرفه بودن و نداشتن عوارض را از دیگر مزایای این عمل جراحی است.
جراحی اندوسکوپی سینوس به روش بالون سینوپلاستی؛ جراحی آندوسکوپی به روش بالون سینوپلاستی پدیده ای نوین در درمان بیماریهای بینی و سینوس محسوب می گردد کمتر از دو سال است که این روش در دنیا مرسوم شده و تا کنون در تعداد محدودی از کشورهای دنیا بکار گرفته شده است .

خبر یزد

برای اولین بار در کشور این روش جراحی در مرکز تحقیقات بینی و سینوس( راینولوژی ) دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد توسط دکتر محمد حسین برادران فر متخصص گوش، گلو، بینی و جراحی سروگردن بکار گرفته شد .
اولین عمل جراحی آندوسکوپی سینوس به روش بالون سینوپلاستی در یزد در روز دوشنبه 13/12/86 با موفقیت کامل انجام پذیرفت .
جراحی دیسک آرتروپلاستی ناحیه کمر ؛ اولین عمل جراحی موفقیت‌آمیز دیسک آرترو پلاستی ناحیه کمر، برای نخستین بار در ایران توسط یک جراح و متخصص ارتوپد در یزد انجام شد. دکترسید محمد ابریشم جراح این عمل می گوید: عمل جراحی دیسک آرترو پلاستی ناحیه کمر یکی از اعمال جراحی نوین است که امروزه جایگزین روش‌های قدیمی برداشتن دیسک شده است و در این روش دیسک بیمار برداشته می‌شود و به جای آن دیسک مصنوعی گذاشته می‌شود.

خبر یزد

آرتریال سوئیچ جراحی؛ به گفته دکتر سیدخلیل فروزان نیا، فوق تخصص جراحی قلب در یزد، عمل جراحی " آرتریال سوئیچ (Arterial Switch) " یکی از پیچیده ترین عمل های جراحی قلب نوزادان است که سال 91 برای اولین بار بر روی یک نوزاد چهار روزه مبتلا به بیماری پیچیده مادر زادیدر یزد ( TGA+ TBA+ ASD) در یزد انجام شد.
***یزد چزو اولین ها در پیوند کبد

خبر یزد

پیوند کبد جزء اعمال جراحی بسیار حساس و با هزینه بالا است که انجام نخستین عمل پیوند کبد در بیمارستان شهید صدوقی و با همراهی متخصصان بومی استان در سال 98 رقم خور
بخش پیوند کبد بیمارستان شهید صدوقی یزد با برخورداری از تعداد ٩ تخت فعال و وجود فوق تخصص‌های جراحی پیوند کبد، گوارش، پاتولوژی، پرستاران آی سی یو پیوند، کارشناسان اتاق عمل پیوند، کارشناسان بیهوشی پیوند، پرستار و متخصص که همگی در این زمینه آموزش دیده اند فعالیت خود را آغاز کرده است و هزینه این عمل در جمهوری اسلامی ایران رایگان است.
***موفقیت های یزد در حوزه بهداشت و درمان
استان یزد خوشبختانه پس از پیروی انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمانی توانسته به موفقیت های ماندگار و قابل تحسینی دستیابد که شاید برای خیلی مردم ملموس نباشد اما این پیشرفت ها زمانی به چشم می آید انسان با ان ها سر و کار داشته باشند.
افتتاح اولین داروخانه تخصصی هموفیلی، راه اندازی نخستین دپارتمان دارویی در یزد، ایجاد نخستین بیمارستان بحران جنوب شرق کشور با بیش از 110 تخت، افتتاح اولین مرکز ید درمانی ، افتتاح اولین داروخانه تخصصی بیماران هموفیلی از جمله اقداماتی است که به برکت این نظام مقدس توانسته خدمات حوزه بهداشت و درمان را برای مردم این سرزمین به ارمغان بیاورد.
هر چند همه این مواردی که عنوان شد مشتی از خروارها خدمات و پیشرفت های پزشکی و درمانی کشور محسوب می شود اما می تواند نمونه بارزی باشد برای اقتدار و استقلال این مرز بوم برای دست یابی به جامعه ای سالم که به حقیقت خیلی از این توانمندی ها را حتی در کشورهای پیشرفته هم نمی توان یافت.
بی شک جمهوری اسلامی ایران بهشتی است که نه به اغراق و بزرگنمایی که به سادگی می توان در جایجای این خاک پهناور در ان معنایی مصداقی برایش پیدا کرد.

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/172371/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ناکامی قاچاقچیان سوخت از انتقال نفت سفید

70 درصد اعتبارات سرمازدگی کشور برای فارس،کرمان و یزد است

دستبند پلیس یزد بر دست قاچاقچیان سوخت

بازدید شهردار تهران و مدیران ارشد مدیریت شهری از غرفه اداره کل سرمایه انسانی

دهمین خانه قرآنی مهریز افتتاح شد

بازدید از موزه‌های یزد رایگان شد

27 تیر پایان مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی نهج البلاغه در یزد

واژگونی خودروی ال90 در کمربندی اردکان به یزد

حقایق جالب ناشنیده در مورد فیلم های تام کروز + عکس

مهمانان اولین روز نمایشگاه «شهرهای خواهرخوانده و توانمندی‌های مدیریت شهری» چه کسانی بودند؟

تهران الگویی برای کلانشهرهای ایران و جهان

نمایشگاه نشان داد شهرداری در موضوع کودکان و نوجوانان اقدامات خوبی انجام داده است/ضرورت گسترش تعاملات با شهرداری

ظرفیت‌ها برای آینده تهران بسیار است

بازدید شهردار تهران از غرفه توانمندی‌های شرکت شهر سالم در بوستان گفت‌وگو

اجرای طرح آبیاری نوین فضای سبز شهری یزد برای اولین بار

پیگیری تخصیص 2 هزار میلیارد تومان برای پروژه های آبی یزد

340 هزار سند دفترچه‌ای در استان یزد باید تک برگی شود

کشف بیش از یک تن مواد مخدر در یزد

بی‌توجهی برخی شهروندان یزدی به آلودگی هوا

جذب 930 بیمه شده جدید زنجانی در سه ماه اول سال‌ جاری

خانه باغ قجری «سلمانی» در اشکذر مرمت می‌شود

نمایش دستگاه جامع شبیه ساز زلزله‌/ بسیاری از ظرفیت‌های شهرداری در معرض بازدید عموم قرار گرفته است

نمایش دستگاه جامع زلزله‌نگار/ بسیاری از ظرفیت‌های شهرداری در معرض بازدید عموم قرار گرفته است

بی‌توجهی برخی شهروندان یزدی به آلودگی هوا آزار دهنده است/ افزایش سرفه‌ای‌ها

ضرورت نظارت بر فعالیت مدارس فوتبال در استان یزد

حضور در میدان و در کنار مردم بودن از خصوصیات ویژه این دوره مدیریت شهری است

انتقال تجربیات از دوباره‌کاری در پروژه‌ها جلوگیری می‌کند

راه‌اندازی پویش «نذر من از قربان تا غدیر» در یزد

خشکسالی و سگهای ولگرد بلای جان حیات وحش یزد

ادارات یزد تعطیل است

ساماندهی تعاونی های مسکن در دستور کار اداره کل تعاون،کار و رفاه البرز

اشتغال 456نفر در کاریابی های استان سمنان

چرا جایزه دریافتی توسط هلال احمر با اهمیت است؟

اگر شهرداری به دنبال درآمد از جرایم کمیسیون ماده 100 بود، دستور قلع نمی‌داد/ ضرورت افزایش درآمد پایدار شهر

آلودگی هوا یزد را تعطیل کرد

سومین ایستگاه برداشت آب شرب در یزد بهره برداری شد

30 میلیارد تومان صرف هزینه آسفالت معابر و مسیرهای میبد شد

توصیه‌های اورژانس یزد در زمان شرایط اضطرار آلودگی هوا

آموزش بیش از 200 نفر از شاغلین صنایع‌دستی یزد

کتاب شهدای کارگر لرستان در کنگره ملی شهدای استان رونمایی می شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: آموزش، مهارت و توانمندسازی اولویت تربیتی فرزندان در خانواده‌ها باشد

بررسی 132 طرح با اشتغالزایی 780 نفر در آذربایجان شرقی

نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری فرصت‌های خوبی برای تهران ایجاد خواهد کرد

نمایشگاه شهرهای خواهر خوانده و توانمندی‌های مدیریت شهری صدای ما را به دنیا می‌رساند/ مدافع حقوق کارکنان شهرداری هستیم

تاسیس شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در کشور، فرصت ارزشمندی برای ارتقای سرمایه اجتماعی

جلوه‌گری پتانسیل فعالان مدیریت شهری در نمایشگاه شهرهای خواهرخوانده

سامانه‌های پرکاربرد شهرداری در نمایشگاه عرضه می‌شود/ تلاش 300 نیروی سازمان فاوا برای امن‌سازی سامانه‌ها

رونمایی از دو طرح سازمان بهشت زهرا(س) در نمایشگاه

یزد فردا تعطیل است

یزد تعطیل می شود