خبر یزد

آخرين مطالب

اولین‌های حوزه درمان و پزشکی کشور که در یزد رقم خورد/تبدیل ناممکن‌ها به ممکن با باور ملی علمي

اولین‌های حوزه درمان و پزشکی کشور که در یزد رقم خورد/تبدیل ناممکن‌ها به ممکن با باور ملی
  بزرگنمايي:

خبر یزد - استان دارالعلم یزد بعد از انقلاب اسلامی در بخش های مختلف پزشکی و درمانی جزو اولین ها بوده است که شاید کمتر به آن توجه می شود.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، بیش از چهل سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران می گذرد و به حل و قوه الهی با پیشرفت ها و دستاوردهای شگرف، این نظام بیشتر و سریع تر به قله اهداف خود خواهد رسید اما شکی هم نیست که در این مسیر پر فراز و نشیب بدخواهان و دشمنان داخلی و خارجی، از دست اندازی ها و مانع تراشی ها غافل شوند.
جهنم سازی از ایران در مقابل بهشت انگاری غرب، مسئله دیرینه ای است که برای تضعیف روحیه و زیرسوال بردن خدمات و پیشرفت های این نظام اسلامی در دستور کار سلاطین رسانه ای دنیا قرار گرفته است تا شاید بتوانند با خودحقیر پنداری مردم ایران زمینه نیستی را برای رسیدن به اهداف شومشان فراهم کنند غافل از اینکه سرعت توسعه، پیشرفت و استقلال ایران اسلامی به اندازه ای شتاب گرفته که گاها خود این رسانه های مواجب بگیر مجبور به اذعان ان ها می شوند.
اکنون که در چهل و دومین بهار پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم نکوست تا با بازخوانی و یاداوری بخش کوچکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی عده ای نینگارند که این موفقیت ها به سادگی به بار نشسته و برای داشتن چنین کشوری به خود ببالند.
استان یزد به مردمان سخت کوشش شهرت یافته، و صفات دارالعباده و درالعلم را برایش برگزیده اند خوشبختانه توانسته با آمیختگی ایمان و علم برگ زرینی از افتخارات پزشکی را برای کشور رقم بزند.
به لطف انقلاب اسلامی، یزد از لحاظ تعداد پزشک نسبت به جمعیت اعم از متخصص ، فوق تخصص ، داروساز ، داندانپزشک و پرستار جزو استانهای برخوردار کشور است و سه پزشک به ازای هر هزار نفر جمعیت در استان یزد فعالیت دارند.

خبر یزد

استان یزد با قریب سه هزار پزشک و 21 بیمارستان از قطب های پزشکی و درمان کشور محسوب می شود بطوریکه 40 درصد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی این استان غیر بومی هستند.
استان دارالعلم یزد در بخش های مختلف پزشکی جزو اولین هاست که شاید اخبار این موفقیت ها در لابه لای انفجارهای اطلاعاتی امروز گم شود و یا خیلی نتوان به اهمیت ان پی بردپزشکی جزو اولین هاست که شاید اخبار این موفقیت ها در لابه لای انفجارهای اطلاعاتی امروز گم شود و یا خیلی نتوان به اهمیت ان پی برد.
***پژوهشکده علوم تولید مثل" استان یزد قطب مهم علمی کشور در درمان نازایی

خبر یزد

مرکز ناباروری یزد سالانه به بیش ازچهارهزار بیمار از سراسر ایران و کشورهای، حاشیه جنوب خلیج فارس ، عراق ، پاکستان کشورهای آسیای میانه و گاها بیماران مقیم آمریکا و اروپا خدمات ارئه می دهد. این مرکز به عنوان نخستین مرکز ناباروری کشور سال 1369 راه اندازی شد که هم اکنون به پژوهشکده علوم تولید مثل تبدیل شده است.
در روش آی وی اف یا لقاح مصنوعی تخمک آماده باروری را به کمک روش های جراحی از بدن زن و اسپرم های دارای قدرت باروری را از مرد گرفته و در شرایط کنترل شده در لوله آزمایش قرار می دهند، سپس تخمک بارورشده را به دست آورده و در مرحله بعد به منظور انجام تقسیمات سلولی در این تخم ، آن را در محیط کشت مناسب قرار می دهند و در نهایت جنین را به بدن مادر منتقل می کنند.
جالب اینجا است که اولین نوزاد لقاح مصنوعی در یزد سی سال پیش در یزد متولد شد و این نوزاد اکنون 30 ساله و خود صاحب فرزند دو قلو است.
***آغاز به کار اولین مرکز تحقیقات ناباروری مردان در یزد
مرکز تحقیقات اندرولوژی به درمان و تحقیقات در زمینه ناباروری مردان می‌پردازد و اولین مرکز تحقیقات اندرولوژی کشور در پژوهشکده علوم تولید مثل یزد فعالیت خود را آغاز کرد.
50 درصد از ناباروری زوج ها، متوجه مردان است و زوج‌های نابارور برای درمان به این مرکز مراجعه می‌کنند.
***جراحی تومور مغزی، بدون شکافتن جمجمه برای نخستین بار در یزد

خبر یزد

نخستین‌بار در استان یزد جراحی تومور مغزی، بدون شکافتن جمجمه‌با موفقیت در بیمارستان شهید "صدوقی " یزد انجام شد که به گفته متخصصان در این روش ، غده " آدنوم هیپوفیز " از طریق اندوسکوپی و از راه سینوس از داخل جمجعه یک بیمار برداشته شد.
***راه اندازی بانک شیر مادر برای اولین بار در یزد

خبر یزد

راه اندازی این بانک در استان در بحث‌های ایمنی، درمان و اقتصاد سلامت خانواده‌ها تاثیرگذار خواهد بود.
نوزادان نارس که در NICU بیمارستان‌ها نگهداری می‌شوند، بیشتر از شیر خشک استفاده می‌کنند که با توجه به نبود سلول‌های زنده در آن بهبودی نوزاد را به تأخیر می‌اندازد و چون شیر مادر دارای این سلول‌های زنده است سبب اثرگذاری هر بیشتر و بهتر در سیر درمان نوزاد می‌شود.
بانک شیر مادر در فاز مرحله اول برای نوزادان نارس راه اندازی شده و در آینده نزدیک که فرهنگ اهدا و دریافت شیر در بین مردم ترویج یافت، اقدام به راه اندازی بخش‌های بعدی این بانک شیر در استان خواهد شد.
***یزد قطب عمل جراحی کم تهاجمی قلب

خبر یزد

در یکسال گذشته ده عمل جراحی کم تهاجمی قلب در بیمارستان افشار یزد با موفقیت ورضایت بیماران انجام شده است و خوب است بدانید این عمل تنها در سه بیمارستان کشور انجام می شود.
جراحی قلب کم تهاجمی به عنوان جایگزینی برای جراحی قلبِ باز به کار گرفته می‌شوند به عبارتی جراح، عمل قلب را با برشی کوچک در سمت راست قفسه سینه آغاز می‌کند و جراحی از فضای بین دنده‌ها انجام می‌شود و نیازی به باز کردن استخوان استرنوم نخواهد بود و این امر موجب ایجاد درد کمتر و داشتن دوره‌ی نقاهت کوتا‌ه‌تر نسبت به جراحی قلبِ باز می‌شود.
تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی، دید بهتری را نسبت به جراحی قلب باز برای جراح فراهم می‌کند.
***یزد جزو اولین ها در برخی جراحی ها
پزشکان یزدی برای اولین بار موفق شده اند جراحی های نوین البته حساس و سختی را با موفقیت به پایان برسانند که در سال های اخیر اخبار اینگونه عمل ها در شبکه های اجتماعی منتشر شد اما شاید با یادآوری برخی از آن ها در این نوشتار به این موفقیت ها بالید.
جراحی شیپوراستاش؛ عمل آندوسکوپی توبوپلاستی را برای دومین بار در کشور و نخستین بار در استان در میبد با موفقیت انجام شد.

خبر یزد

شیپوراستاش مجرایی است بین حلق و بینی که نقش تهویه گوش میانی را برعهده دارد و ازطریق این مجرا هوا وارد گوش میانی می شود و ترشحات گوش میانی باز ازطریق همین مجرا باید تخلیه شود و عمل آندوسکوپی توبوپلاستی را جدیدترین روش برای درمان این عارض است.
جراحی مینیر گوش، سال 98 برای نخستین بار در استان یزد بر روی بیمار هفتاد وشش ساله عمل جراحی بیماری مینیر گوش انجام و با موفقیت به پایان رسید که این روش درمانی هم به تازگی انجام می شود.
برش کوتاه برای جراحی و مقرون به صرفه بودن و نداشتن عوارض را از دیگر مزایای این عمل جراحی است.
جراحی اندوسکوپی سینوس به روش بالون سینوپلاستی؛ جراحی آندوسکوپی به روش بالون سینوپلاستی پدیده ای نوین در درمان بیماریهای بینی و سینوس محسوب می گردد کمتر از دو سال است که این روش در دنیا مرسوم شده و تا کنون در تعداد محدودی از کشورهای دنیا بکار گرفته شده است .

خبر یزد

برای اولین بار در کشور این روش جراحی در مرکز تحقیقات بینی و سینوس( راینولوژی ) دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد توسط دکتر محمد حسین برادران فر متخصص گوش، گلو، بینی و جراحی سروگردن بکار گرفته شد .
اولین عمل جراحی آندوسکوپی سینوس به روش بالون سینوپلاستی در یزد در روز دوشنبه 13/12/86 با موفقیت کامل انجام پذیرفت .
جراحی دیسک آرتروپلاستی ناحیه کمر ؛ اولین عمل جراحی موفقیت‌آمیز دیسک آرترو پلاستی ناحیه کمر، برای نخستین بار در ایران توسط یک جراح و متخصص ارتوپد در یزد انجام شد. دکترسید محمد ابریشم جراح این عمل می گوید: عمل جراحی دیسک آرترو پلاستی ناحیه کمر یکی از اعمال جراحی نوین است که امروزه جایگزین روش‌های قدیمی برداشتن دیسک شده است و در این روش دیسک بیمار برداشته می‌شود و به جای آن دیسک مصنوعی گذاشته می‌شود.

خبر یزد

آرتریال سوئیچ جراحی؛ به گفته دکتر سیدخلیل فروزان نیا، فوق تخصص جراحی قلب در یزد، عمل جراحی " آرتریال سوئیچ (Arterial Switch) " یکی از پیچیده ترین عمل های جراحی قلب نوزادان است که سال 91 برای اولین بار بر روی یک نوزاد چهار روزه مبتلا به بیماری پیچیده مادر زادیدر یزد ( TGA+ TBA+ ASD) در یزد انجام شد.
***یزد چزو اولین ها در پیوند کبد

خبر یزد

پیوند کبد جزء اعمال جراحی بسیار حساس و با هزینه بالا است که انجام نخستین عمل پیوند کبد در بیمارستان شهید صدوقی و با همراهی متخصصان بومی استان در سال 98 رقم خور
بخش پیوند کبد بیمارستان شهید صدوقی یزد با برخورداری از تعداد ٩ تخت فعال و وجود فوق تخصص‌های جراحی پیوند کبد، گوارش، پاتولوژی، پرستاران آی سی یو پیوند، کارشناسان اتاق عمل پیوند، کارشناسان بیهوشی پیوند، پرستار و متخصص که همگی در این زمینه آموزش دیده اند فعالیت خود را آغاز کرده است و هزینه این عمل در جمهوری اسلامی ایران رایگان است.
***موفقیت های یزد در حوزه بهداشت و درمان
استان یزد خوشبختانه پس از پیروی انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمانی توانسته به موفقیت های ماندگار و قابل تحسینی دستیابد که شاید برای خیلی مردم ملموس نباشد اما این پیشرفت ها زمانی به چشم می آید انسان با ان ها سر و کار داشته باشند.
افتتاح اولین داروخانه تخصصی هموفیلی، راه اندازی نخستین دپارتمان دارویی در یزد، ایجاد نخستین بیمارستان بحران جنوب شرق کشور با بیش از 110 تخت، افتتاح اولین مرکز ید درمانی ، افتتاح اولین داروخانه تخصصی بیماران هموفیلی از جمله اقداماتی است که به برکت این نظام مقدس توانسته خدمات حوزه بهداشت و درمان را برای مردم این سرزمین به ارمغان بیاورد.
هر چند همه این مواردی که عنوان شد مشتی از خروارها خدمات و پیشرفت های پزشکی و درمانی کشور محسوب می شود اما می تواند نمونه بارزی باشد برای اقتدار و استقلال این مرز بوم برای دست یابی به جامعه ای سالم که به حقیقت خیلی از این توانمندی ها را حتی در کشورهای پیشرفته هم نمی توان یافت.
بی شک جمهوری اسلامی ایران بهشتی است که نه به اغراق و بزرگنمایی که به سادگی می توان در جایجای این خاک پهناور در ان معنایی مصداقی برایش پیدا کرد.

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/172371/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

موتور بدون گیربکس آسانسور در یزد تولید شد

تامین کمک هزینه ازدواج و جهیزیه 100 نوعروس یزدی

پیشگامی یزدی‌ها در آبادانی بقاع متبرکه

آشنایی خانواده‌های یزدی با آسیب‌های فضای مجازی با «گشت آزاد»

داوران نخستین جشنواره تئاتر یک نفری استان یزد معرفی شدند

امام جمعه بافق: اندیشکده‌های اقتصادی مروج عدالت اجتماعی باشند

تقویت ورزش قهرمانی باعث ترویج فرهنگ ورزش در جامعه می‌شود

فعالیت مجدد صنایع راکد یزد چشم انتظار حمایت دولت

لزوم پیگیری مشکلات دختران بازمانده از تحصیل در هرمزگان

صدور بیش‌از 5 هزار شناسنامه برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

حضور معاون امور زنان و خانواده در مراسم هفته ملی سلامت بانوان ایران

داشتن کارت واکسن شرط فعالیت اصناف در یزد

تصویب تسهیلات رونق تولید برای صنایع یزد

تجلیل از برگزیدگان رویداد مد و لباس در یزد

دستگیری قاچاقچی موتور سوار در یزد

حل مشکل روان‌آب‌های یزد تا قبل از شروع فصل بارندگی‌

کاهش تدریجی دما در استان یزد

اعلام برنامه‌های هفته تربیت بدنی در مهریز

توقیف خودروی سواری حامل تریاک در اردکان

کلاهبرداری میلیاردی فروش آپارتمان در یزد

مددجوی دیروز، کارآفرین امروز

آغاز ثبت‌نام سی‌ و سومین جشنواره امتنان از نخبگان جامعه کار و تولید یزد

رسانه‌های یزد در 2 سال گذشته جرم مطبوعاتی نداشتند

فردی به اتهام 165میلیارد ریال کلاهبرداری در یزد دستگیر شد

توزیع آشفته مرغ در بازار یزد/ قاچاق مرغ با خودروی سواری

دستگیری مأمور قلابی زن در بافق

این زن خانم پلیس نبود / چهره شیطانی اش فاش شد

تدارک 30 ویژه‌برنامه برای هفته تربیت بدنی در مهریز

کلاهبرداری 165 میلیاردی فروش آپارتمان در یزد

شهرداران جدید 4 شهر یزد منصوب شدند

وضعیت شکننده کرونا در اردکان

دستگیری مامور زن قلابی در بافق

دستگیری قاچاقچی موتورسوار در یزد

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان: بانکها شرایط پرداخت تسهیلات کرونا را تسهیل و تسریع کنند

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: روح شهدا مانند چتری معنوی بر سر ماست

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر خبر داد: مهارت آموزی 1700 نفر از آسیب دیدگان و در معرض آسیب اجتماعی در بوشهر

394 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در قالب بیش از 5400 طرح به متقاضیان در کردستان پرداخت شد

برگزاری بیش از 5 هزار نفر ساعت آموزش رایگان ویژه تعاونگران خراسان شمالی

کسب و کارهای خانگی در اردبیل تسهیلات ارزان قیمت می‌گیرند

با نخبگان اقتصادی و مدیران توانمند در هلدینگ های اقتصادی بخش زیادی از مشکلات اشتغال کشور رفع می شود

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: نیروی کار ارزشمندترین سرمایه هر بنگاه اقتصادی است

توسعه همکاری‌های مشترک مناطق آزاد و فدراسیون فوتبال در احداث کمپ‌های تیم‌های ملی

هفته وحدت نماد وفاق، تعامل و مشارکت شیعیان و اهل سنت است

رونمایی از بخش نخست «استاندارد ملی ایمنی در سیستم‌های حمل و نقل ریلی درون شهری کشور»

فردی به اتهام 165 میلیارد ریال کلاهبرداری در یزد دستگیر شد

فرماندار: کرونا در اردکان، شکننده و نگران کننده است

پروژه‌های مناسب سازی شده در منطقه2 به بهره برداری رسید

کرونا جان 3 نفر را در یزد گرفت/ افزایش آمار مبتلایان

ادامه روند واکسیناسیون در مساجد منطقه 17

نصب دوربین‌های ثابت و متحرک در 14 نقطه ورودی حریم تهران