خبر یزد

آخرين مطالب

نوسان دما و بلاتکلیفی طبیعت؛

نگرانی بی‌پایان کشاورزان یزد/چتر نیمه‌باز بیمه‌ها دردی دوا نکرد مقالات

نگرانی بی‌پایان کشاورزان یزد/چتر نیمه‌باز بیمه‌ها دردی دوا نکرد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزدـ بهمن‌ماه هنوز به نیمه نرسیده بود که بهار مهمان ناخوانده یزدی‌ها شد و شکوفه زدن درختان، اعلام رسمی پایان روزهای سرد زمستان بود اما در این مدت، نوسان دما طبیعت را در بلاتکلیفی گذاشته است.

خبرگزاری مهر گروه - استان‌ها - نیره شفیعی‌پور: در حالی که از اوایل بهمن ماه، رسانه‌ها و فضای مجازی مملو از تصاویر بهاری و شکوفه‌های رنگارنگ درختان در مناطق مختلف یزد شده بود، ناگهان کاهش چشمگیر دما در هفته اول اسفند، تمام رشته‌ها بهار را پنبه کرد.
یزد که روزهای بهاری و حتی در ساعاتی از روز، تابستانی را طی می‌کرد و در شرایطی که دمای هوا تا 31 درجه نیز رسید، با ورود موج جدیدی از سرما دوباره به حالت زمستانی بازگشت تا جایی که دمای هوا در برخی مناطق استان به 7- درجه نیز رسید.
این شوک ناگهانی دما که در طول کمتر از 24 ساعت رخ داد، نه تنها طبیعت و جوانه‌ها و شکوفه‌های بهاری، بلکه کشاورزان را نیز در شوک فرو برد زیرا در کمتر از یک روز، تمام درختان باغ‌ها دچار سرمازدگی شد.
شوک جدید برای کشاورزان یزد در راه است
درختان بادام و زردآلو زودتر از سایر درختان شکوفه زده بودند که این سرمای ناگهانی که البته قابل پیش‌بینی بود، تمام رویاهای کشاورزان برای به بار نشستن درختان زردآلو و بادام را به باد داد.
باغداران تفت و مهریز و یزد که هنوز به سایر محصولات خود امید داشتند، حالا قرار است دوباره در معرض یک شوک دیگر قرار بگیرند.

خبر یزد


با عبور موج سرمای هفته اول اسفندماه، هوا کم‌کم رو به گرمی رفت تا جایی که دمای هوا در حال حاضر در یزد 25 درجه و در مناطقی نظیر بافق 31 درجه است.
این دما مناسب شکوفه زدن درختان دیگری است که امید کشاورزان و باغداران یزدی به آنهاست اما پیش‌بینی‌های هواشناسی از آغاز یک دوره سرمای دیگر و وارد آمدن شوکی دیگر بر کشاورزان و باغداران خبر می‌دهد.
رئیس گروه پیش‌بینی هواشناسی یزد در این باره به خبرنگار مهر گفت: بر اساس نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، طی امروز و فردا، در ساعات گرم روز وزش باد نسبتاً شدید با احتمال گرد و خاک و احتمال بارش پراکنده در ارتفاعات پیش‌بینی می‌شود.
سیدعباس میرحسینی، دمای هوای یزد در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه را در گرم‌ترین ساعات 25 و 23 درجه و در خنک‌ترین ساعات هفت درجه اعلام کرد و اظهار داشت: دمای هوای طی این دو روز در مناطقی همچون بافق به 30 درجه نیز می‌رسد.
کاهش دما از عصر جمعه
وی عنوان کرد: از عصر پنج‌شنبه تا پیش از ظهر شنبه با نزدیک شدن موج جوی به استان یزد، وزش شدید باد و گرد و غبار به ویژه در روز جمعه، بارش پراکنده و کاهش دما از عصر جمعه، پیش‌بینی می‌شود.
میرحسینی یادآور شد: دمای هوا در روز جمعه به سه درجه می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود در بسیاری از نقاط استان دمای هوا به زیر صفر درجه برسد.
دمای صفر درجه به معنای وارد آمدن موج دوم خسارت سرمازدگی به باقی‌مانده امید باغداران یزدی است و به نظر می‌رسد امسال، روزهای پراضطراب کشاورزان و باغداران پایان ندارد.

خبر یزد


گرچه هشدارهای به موقع هواشناسی می‌تواند به حفظ محصولات گلخانه‌ای و در مواردی حفظ باغات از سرمازدگی کمک کند اما در عمل در این شرایط جوی، تحمل خسارات اجتناب ناپذیر است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد در مورد وضعیت سرمازدگی باغ‌های یزد به خبرنگار مهر گفت: آمادگی نسبی در برابر سرما و پدیده یخبندان در کشاورزان ایجاد شده اما در عمل کار چندانی نمی‌توان برای جلوگیری از سرمازدگی درختان انجام داد.
ثبت خسارت سرمازدگی در 5 شهرستان استان یزد
احسان بالاکتفی با اشاره به خسارت‌های وارد شده از سرمازدگی هفته اول اسفندماه، عنوان کرد: بر اساس گزارش‌های دبیران ستاد پیشگیری و هماهنگی استان یزد، مدیریت بحران، فرمانداران و جهاد کشاورزی، خسارت سرمازدگی و یخ زدگی در شهرستان‌های میبد، تفت، خاتم، مهریز و بافق ثبت شده است.
وی با اشاره به اینکه هنوز میزان خسارت‌های وارد شده، برآورد نشده است، بیان کرد: خسارت‌های کشاورزان و باغداران برآورد شده و آن دسته از کشاورزانی که زیر پوشش صندوق بیمه خسارات کشاورزی بودند، خسارت خود را دریافت خواهند کرد.
بالاکتفی اظهار داشت: کشاورزانی که به هر دلیل موفق به بیمه اراضی خود نشدند، بعد از برآورد خسارت‌های وارد شده توسط کارشناسان کشاورزی، بخشی از خسارات وارد شده را دریافت خواهند کرد.
اما با این وجود، روزهای پراضطراب کشاورزان یزدی پایان ندارد زیرا بیمه، در سال‌های گذشته آنگونه که باید به تعهدات خود عمل نکرده و نتوانسته آرامش خیال به کشاورزان بدهد.
چتر حمایتی بیمه‌ها کشاورزان را از تبعات اقتصادی حوادث طبیعی حفظ نکرد
کشاورزان استان یزد که طی دو دهه گذشته از انواع و اقسام آسیب‌ها از خشکسالی و سرمازدگی تا سیل و تگرگ در امان نبوده‌اند، بخت خود را بارها با بیمه خسارات کشاورزی آزموده‌اند اما چتر حمایتی بیمه‌ها نتوانسته آنها را از گزند حوادث طبیعی در امان نگه دارد.
اسماعیل خراسانی، یکی از باغداران مهریزی به خبرنگار مهر گفت: بیمه از خسارت تگرگ سال گذشته تنها 20 درصد میزان خسارت را پرداخت کرد و به بهانه‌های مختلف از رقم پرداختی به عنوان خسارت کسر کرد.

خبر یزد


وی افزود: بیمه‌ها بیشتر درگیر کاغذبازی هستند و این کاغذبازی‌ها دردی از کشاورزان دوا نمی‌کند.
پدر وی که از کشاورزان قدیمی و با تجربه است نیز معتقد است: کارگزاری‌های بیمه نیز مانند بانک‌ها طوری حساب و کتاب می‌کنند که اصلاً متوجه محاسبات آنها نمی‌شویم. یک کشاورز: بیمه‌ها بیشتر درگیر کاغذبازی هستند و این کاغذبازی‌ها دردی از کشاورزان دوا نمی‌کند. کارگزاری‌های بیمه نیز مانند بانک‌ها طوری حساب و کتاب می‌کنند که اصلاً متوجه محاسبات آنها نمی‌شویم
محمدحسین خراسانی عنوان کرد: هشت سال است که محصولات خود را بیمه کرده‌ایم اما به نظر می‌رسد سود بیمه از قِبَل کشاورزان بیشتر است تا اینکه کشاورزان بخواهند سودی از بیمه ببرند.
وی، یکی از مهمترین راهکارهای مقابله با سرمازدگی را پوشش درختان اعلام کرد و گفت: این کار نیازمند حمایت دولت است و اگر تسهیلات ارزان قیمت در اختیار کشاورز قرار گیرد، هم محصول از بین نمی‌رود و هم ما درگیر کاغذبازی بیمه‌ها نمی‌شویم.
خراسانی عنوان کرد: مه پاشی هم یکی از راهکارهایی است که توسط کارشناسان ترویج برای مواقع بروز سرمای ناگهانی پیشنهاد شد اما هیچ تأثیری در جلوگیری از سرمازدگی ندارد و فعلاً تنها راهکار، پوشاندن درختان است.
وی افزود: پولی که بیمه به عنوان خسارت به کشاورزان پرداخت می‌کند تقریباً معادل مبلغی است که سال آینده باید دوباره به عنوان حق بیمه به خودشان بازگردانیم و تاکنون برای ما شبیه به یک بازی بوده زیرا هر سال پولی که می‌دهند، چند روز بعد به عنوان حق بیمه پس می‌گیرند و رقم‌های پرداختی آنها به عنوان خسارت، هیچ هم‌خوانی با خسارت‌های وارد شده ندارد.
گلایه‌های کشاورزان از بیمه خسارات کشاورزی سال‌هاست که وجود دارد و تاکنون هیچ ارگان و نهادی در این زمینه اعلام نظر و ورود نکرده است.
به نظر می‌رسد سازمان نظام مهندسی کشاورزی به عنوان یک تشکیل غیردولتی باید در این زمینه ورود کند و یک بار برای همیشه مشکل کشاورزان ناراضی از بیمه خسارات محصولات کشاورزی را حل کند.

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/180306/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

از کتاب شهر من بافق رونمایی شد

کمبود 100 نیروی آتش نشان در یزد

برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی در بافق

اجرای پویش مهربانی اهدای جهیزیه در بافق

هوای استان یزد گرمتر می‌شود

صدور مجوز واحد آلاینده در حوزه عقداتا مهریز ممنوع شد

34 درصد مرگ یزدی‌ها به دلیل سکته/ارائه خدمات رایگان خطرسنجی سکته قلبی و مغزی در استان

افزایش 2 برابری درآمدهای سنگ آهن بافق با راه اندازی کارخانه آهن اسفنجی

شرکت‌های یزدی روی ریل گردشگری

هفته وحدت بهترین فرصت برای شناساندن قران به جهانیان است

نگفته‌های سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از حادثه پلاسکو/ پیگیری شهردار تهران برای حل مشکل بیمه آتش‌نشانان پایتخت

ناگفته‌های سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از حادثه پلاسکو/ پیگیری شهردار تهران برای حل مشکل بیمه آتش‌نشانان پایتخت

ترمیم حقوق کارکنان شهرداری تهران در انتظار صدور بخشنامه جدید/ از تحقق ترمیم حقوق استقبال می‌کنیم

نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در بافق دایر شد

توزیع کمک به بیش از 2 هزار خانواده نیازمند در هرات

هنوز هیچ نقطه‌ برای احداث آرامستان جدید تهران تأیید نشده است/ انتخاب نهایی بعد از طی مراحل کارشناسی و تصویب شورا

کاهش 71 درصدی آمار حوادث ناشی از کار در یزد

هنرستان جوارکارخانه شیشه در اردکان راه‌اندازی شد

7 هزار کنتور خراب در استان یزد تعویض شد

جشنواره «بانوی یزدی توانمند امروز» در یزد برگزار می‌شود

بیست و هفتمین اهدای عضو سال جاری در یزد رقم خورد

خدمات رایگان خطرسنجی سکته قلبی و مغزی در یزد ارائه می‌شود

ساخت 30 هزار واحد پارکینگ در تهران

ثبت روزانه 3 هزار تماس با آتش‌نشانی در تهران/ وزارت کشور برای رفع مشکل سختی شغل آتش‌نشانان اقدام کند

اعمال سختی شغل آتش‌نشانان را پیگیری می‌کنیم/ اقدام خلاقانه شهرداری در کلنگ‌زنی چهار هزار و 500 واحد مسکونی برای آتش نشانان

میزان بهره‌وری باید در تمام دستگاه‌های اجرایی یزد افزایش یابد

غبار روبی مزار شهدا در مهردشت ابرکوه+تصویر

اولین پایگاه آموزشی فوریت‌های پزشکی در استان یزد افتتاح شد

گله مندی کماندار مطرح کشور از بی توجهی بعضی از مسئولان

محفل بزرگ قرآنی «چلچراغ آیه‌ها» در یزد برگزار می‌شود

داور جوان بافقی چشم AFC را گرفت!

قدردانی‌ مدیرعامل منطقه آزاد کیش از زحمات دکتر محمدرضا رضانیا، رئیس مرکز بهداشت کیش

کیشوندان شیعه و سنی قرن‌هاست که خویشاوندند

600 رزمنده و پیشکسوت دفاع مقدس در بهاباد تجلیل شدند

گردهمایی رزمندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس بهاباد برگزار شد

گشت‌وگذار پاییزی آهوها در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران مهریز

جوابیه باغ کتاب درباره افتتاح سینما روباز به خبر منتشر شده در شبکه شرق و خبرآنلاین

آراستگی محورهای منطقه 13 با اجرای طرح پنجشنبه‌های نگهداشت شهر

دفاع مقدس، تبلور رشادت و تجلی شهادت

اجرای پاکسازی و نظافت و لایروبی بیش از هزار متر مسیل قوری‌چای در منطقه 21

جزئیات آتش‌سوزی در یک انبار در بزرگراه صدر

رونمایی از اتوبوس‌های نو در پایتخت

بازدید رایگان آتش‌نشان‌ها از برج میلاد

ارائه تخفیف بلیت‌های بازدید از برج میلاد در هفته گردشگری

2 هکتار اراضی و 35 باب سوله غیر مجاز در منطقه 19 رفع تخلف شد

افزایش تخت‌های ویژه آی‌سی‌یو در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی یزد

33 هزار قوطی شیر خشک تا هفته آینده در یزد توزیع می‌شود

پایگاه اورژانس شهدای بانک رفاه کارگران افتتاح شد

تداوم کمیاب بودن شیر خشک در یزد

مرتضوی: آزمایش ژنتیک رایگان برای مادران ایرانی دارای همسر غیرایرانی در سراسر کشور انجام می‌شود