خبر یزد

آخرين مطالب

هر روز تعطیلی 2400‌میلیارد‌تومان خسارت مالی دارد اجتماعي

هر روز تعطیلی 2400‌میلیارد‌تومان خسارت مالی دارد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - دوازدهمین کنفرانس ملی بهره‌وری با محوریت «بهره‌وری و تصمیمات سرنوشت‌ساز» برای نخستین‌بار در خارج از پایتخت و در استان یزد برگزار شد و معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان امور استخدامی از خسارت 2400‌میلیارد‌تومانی ناشی از هر روز تعطیلی به اقتصاد کشور خبر داد.
به گزارش دنیای اقتصاد، میثم لطیفی در این کنفرانس دو روزه که در دانشگاه یزد در حال بر گزاری است با اشاره به اینکه بهره وری محور اول سیاست‌های کلی نظام از جمله در برنامه هفتم و مورد تاکید رهبری و رئیس‌جمهوری است، اظهار کرد: پرونده بهره وری در ایران، پرونده قابل‌دفاعی نیست و اصلاح آن‌ها نیازمند تصمیمات سرنوشت‌ساز در حوزه مدیریت کلان است.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
او با تاکید بر اینکه خطرپذیری باید مبنای تصمیم‌گیری ‍‌ها برای تقویت باشد، افزود: در همین راستا، رئیس‌جمهور در ابتدای امسال، مساله بهره‌وری را در 11 محور قرار داد و ابلاغ کرد. معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: بهره‌وری باید به‌عنوان یک تکلیف قانونی، مطالبه فرهنگ در کشور اجرایی شود که در این‌خصوص یزدی‌ها همواره جایگاه بسیار خوبی داشته‌اند به گونه‌ای که از خاک، طلا ساختند و برای رسیدن به آب در زیرزمین، قنوات را حفر کرده و از طریق بادگیر‌ها به آسمان رسیدند.
او بررسی وضعیت بهره‌وری در کشور را نیازمند دو مساله؛ یک ناظر به برنامه‌های آینده و دیگری بررسی برنامه‌های گذشته عنوان کرد و ادامه داد: نیاز داریم تا برای اجرای تمامی طرح‌ها و پروژه‌ها، پیوست بهره‌وری نیز تعریف کنیم و در قالب آن پیشنهاد‌هایی برای کمک به تصمیمات دولت ارائه شود. لطیفی گفت: هر روز تعطیلی در کشور 2هزار و 400‌میلیارد‌تومان هزینه برای دولت در بردارد که با توجه به اینکه 40‌درصد کارمندان در آموزش و پرورش هستند سهم این وزارتخانه از تعطیلی مدارس حدود هزار میلیارد‌تومان خواهد بود.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی افزود: در واقع در این بخش و بعد از تعریف پیوست بهره‌وری، باید بررسی کنیم که بهره‌وری در هر دستگاه و سازمانی به چه معناست، بهره‌وری چقدر است و بهره‌وری را چگونه می‌توانیم ارتقا دهیم.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران هم در این کنفرانس با مرور وضعیت فعلی و گذشته بهره‌وری در کشور، رشد اقتصادی و پیشرفت را فوری‌ترین و راهبردی‌ترین برنامه حاکمیت و دولت عنوان کرد و گفت: رشد مبتنی بر بهره‌وری نیازمند تدبیر و برنامه‌ریزی است.
میرسامان پیشوایی با بیان اینکه کشور در دهه90 از نظر رشد اقتصادی، بهره وری و سرمایه‌گذاری دهه تلخی را سپری کرده است، گفت: متوسط رشد اقتصادی در این دهه 5/ 0درصد و متوسط رشد شاخص بهره وری کل عوامل تولید منفی 9/ 0‌درصد بوده و از طرفی، وضعیت سرمایه‌گذاری در کشور مطلوب نبوده به طوری که سال‌گذشته نرخ تشکیل سرمایه خالص منفی بوده است.
وی با اذعان به اینکه خوشبختانه در سال‌های 1399 و 1400 رشد اقتصادی با 4‌درصد و TFP به میزان 7/ 2‌درصد مثبت بوده است، افزود: اقتصاد دانش بنیان رشد مبتنی بر بهره وری را نمایندگی می‌کند و حتی برخی اقتصاددانان معتقدند «بهره وری» کیفیت رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری امنیت رشد اقتصادی را مدیریت می‌کند. رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران خاطرنشان کرد: عمده دلیل فاصله با کشور‌های رقیب منطقه و قاره، عدم‌جاری‌سازی سیاست‌هاست که برای اصلاح این روند باید نظام تنظیم‌گری مناسب داشته باشیم.
او یکی از موانع در جاری‌سازی سیاست‌ها را مقاومت در‌برابر اجرای سیاست‌ها دانست و بیان کرد: ریشه این امر در عدم‌آگاهی جامعه از لزوم تسریع در تغییرات است که در این‌خصوص نقش نخبگان برای حل این مشکل بسیار مهم خواهد بود. همچنین استاندار یزد گفت: با توجه به مزیت‌های استان در صنایع فولاد نساجی و گردشگری به‌دنبال دستیابی به چشم‌انداز 10‌ساله یزد بهره‌ور در ذیل برنامه «یزد نوین» هستیم و کار بعدی ما هم ارزیابی درون سازمانی است که بخشی از اعتبارات پژوهشی در سال‌1401 به این مدل و توسعه آن اختصاص یافت که می‌تواند سازمان‌های دولتی را ارزیابی کند و برای بهره‌وری بیشتر آموزش دهد.
مهران فاطمی با اشاره به اینکه این موضوع در پنج سازمان دولتی و پنج سازمان خصوصی اجرا شده است، افزود: سهم 40‌درصدی بهره‌وری نیز در توسعه استان دیده شده است.
او یکی دیگر از فعالیت‌های تعریف‌شده برای تقویت بهره‌وری در استان را هوشمندسازی معادن عنوان کرد و ادامه داد: این طرح با پیشتازی چادرملو و در بخش عملیات معدن از سال‌1394 آغاز شده و برنامه‌ریزی و کنترل باربری و بارگیری و کنترل سنگ شکن و مصرف سوخت و تمام ماشین‌آلات و پایش ایمنی و کنترل بار ورودی به‌کارخانه در مرحله اجرا و بهره‌برداری است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت‌نظام هم در این کنفرانس با بیان اینکه وضعیت بودجه‌عمرانی کشور خوب نیست، اظهار کرد: سال‌1401 مبلغ 260‌هزار‌میلیارد‌تومان بودجه‌عمرانی تعریف‌شده که تاکنون تنها 30‌درصد آن پرداخت شده و برای سال‌آینده نیز این مبلغ به 327‌هزار‌میلیارد‌تومان افزایش یافته است.
داوود دانش‌جعفری افزود: متوسط زمان اجرای طرح‌های ملی در ایران حدود 20 سال‌است که برای حل این مشکل و تسریع در تامین‌اعتبار این طرح‌ها باید فکر بهره‌ور داشته باشیم و پروژه‌ها را سمت بخش‌خصوصی و مشارکت عمومی - خصوصی سوق دهیم و در واقع از مشارکت بازار سرمایه استفاده کنیم. او تاکید کرد: در این راستا باید برای حضور بخش‌خصوصی، فرش قرمز پهن کنیم و آن‌ها را برای مشارکت در اجرای طرح‌های عمرانی و کاهش زمان اجرای این پروژه‌ها ترغیب کنیم.
در ابتدای این کنفرانس، مدیرعامل انجمن بهره‌وری ایران گفت: تاکنون 11 دوره کنفرانس بهره‌وری در تهران برگزار شده و برای نخستین‌بار، دوازدهمین دوره آن در استان‌ها و در یزد برگزار می‌شود.
سید‌حمید کلانتری با بیان اینکه این دوره از کنفرانس با هدف توزیع فرصت‌ها و تمرکز زدایی، با حمایت استانداری یزد و پیشنهاد شرکت سامان‌آوران توسعه در استان یزد برگزار می‌شود، افزود: بر گزاری این کنفرانس در یزد در حالی برنامه‌ریزی شده است که این استان برنامه مطرح‌شدن به‌عنوان یکی از استان‌های پیشرو در موضوع بهره‌وری را دارد.
او با بیان اینکه شروع بهره‌وری باید از مباحث خرد و از پیش‌دبستانی‌ها، دبستان‌ها، نحوه آموزش دانش‌آموزان و آموزش‌های قبل از مدرسه باشد، تصریح کرد: در جامعه بهره ور، دانشجویان خلاق و نوآور رشد می‌کنند، دولت زیرساخت‌های فناوری و‌مجازی را فراهم می‌کند و همه بر مبنای قانون و چشم‌انداز حرکت می‌کنند.
کلانتری با بیان اینکه باید برای بهره‌وری، تصمیمات سرنوشت‌ساز گرفت و از نگاه مصرف‌گرایی به تولیدگرایی، فردگرایی به جمع‌گرایی، از نظم لرزان به سمت نظم پایدار حرکت کرد، ادامه داد: 2 ویژگی شاخص 500 مدیر برتر دنیا، سختکوشی و تواضع است و باید یاد بگیریم که تحول و بهبود نیاز به تصمیمات مهم، اساسی و سرنوشت‌ساز دارد و امید است که پیام دوازدهمین دوره کنفرانس، پیشنهاد تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری برای رفع مشکلات مهم کشور باشد.
استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی‌شریف هم در این برنامه گفت: بهره‌وری کلان در یک جامعه بر اساس بهره‌وری در سازمان‌ها تعیین می‌شود و بهره‌وری سازمان‌ها نیز تابع عوامل درونی و بیرونی زیادی است.
علینقی مشایخی افزود: در درون سازمان، بهره‌وری باکیفیت و انگیزه نیروی انسانی، دانش و فناوری، سازماندهی و سیستم‌ها و روش‌های جاری در آن مجموعه تعیین می‌شود و البته دانش و فناوری، سازماندهی و سیستم‌های مناسب با نیروی انسانی کیفی و بهره‌ور ایجاد و مستقر می‌شود.
او ادامه داد: در مجموع، بهره‌وری در سازمان‌ها متاثر از کیفیت نظام حکمرانی در بخش‌هایی همچون سیاست‌های خارجی، سیاست‌های اقتصادی و تغییر و اصلاح قوانین و مقررات در راستای بهبود فضای کسب‌وکار با تکیه بر نیروی کارشناسی و مدیریتی حاکمیت در قوای مقننه و مجریه تعیین و توسط قوه‌قضائیه است.
در این همایش، کارگاه‌های تخصصی با محوریت بهره‌وری سیاستگذاری اقتصادی، تدوین شاخص‌های اختصاصی بهره‌وری مبتنی بر مدل سازمان بهره‌وری آسیایی، بهره‌وری و قوانین مقررارت، گرفتن نبض فرآیند‌های کاری، بهره‌وری و کیفیت منابع انسانی، مدل ایرانی ارزیابی بلوغ نظام مدیریت بهره‌وری، نگاه منطقه‌ای به توسعه بهره‌وری در کشور نیز برپا می‌شود.
در همایش مورد اشاره اعضای کارگروه ارتقای بهره‌وری استان‌ها، مدیران دستگاه‌های اجرایی، روسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها، اعضای نظام مهندسی و دانشجویان و اساتید رشته مرتبط با بهره‌وری حضور دارند.

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/244639/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

روند کند پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان یزدی

آغاز ساخت بیمارستان 300 تخت‌خوابی در کبودراهنگ

سطح کشت هندوانه در فامنین به صفر رسید

نیاز بیماران مازندرانی به اهدای خون

تعداد مصدومان حادثه کرج-قزوین به 11 نفر رسید

بلندقامتان نبوغ مس را در اراک ذوب کردند

خوانساری: کیش منطقه ای پیشرو در اتصال به پنجره دولت است

انعقاد تفاهم نامه همکاری میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان منطقه آزاد کیش

روند کند پرداخت تسهیلات به سیل زدگان یزدی

واکنش‌ها به مصوبه شورای اسلامی شهر یزد

طرز تهیه عدسی با بلغور گندم؛ یک خوراک خوشمزه برای صبحانه و شام

پردیس جدید در دانشگاه یزد راه اندازی می‌شود

دیدار نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با جامعه ایثارگری گلستان/نخبگان شاهد و ایثارگر خدمات نظام را معرفی کنند

افتتاح اولین مرکز نمونه برداری سرطان در استان یزد

ورود دادستان به مسئله پل تقاطع غیرهمسطح لاهیجان

برطرف شدن مشکل آب‌های سطحی منطقه اسماعیل‌آباد مشهد

کشف انبار احتکار اقلام پزشکی میلیاردی در گلستان

مرتضوی: از مرز ایجاد یک میلیون شغل عبور کردیم

قرار خدمت؛ منطقه 6

قرار خدمت؛ دیدار با کارکنان منطقه 6

بهره برداری از 24 طرح شهرداری یزد در بهار انقلاب و طبیعت

دستگیری 106 سارق با اجرای طرح‌های مبارزه با سرقت در یزد

آغاز ساخت پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی شاهدیه یزد

صدور 18 مجوز کاریابی در استان یزد از ابتدای امسال

اقامه دین خدا هیچ تضادی با گردشگری ندارد

پیگیری رفع کمبود 14 پایگاه اورژانس در شهر یزد

خاموشی چهار ساعته مناطق روستایی مهاباد

محله امامت در منطقه13 پاکسازی و ساماندهی شد

تعاونی‌های مسکن‌ جهش با هدف ساخت 400 هزار واحد مسکونی در دولت سیزدهم تشکیل می‌شود

رشد 66 درصدی فوت موتورسوار در حواث رانندگی یزد

رشد 66 درصدی فوت موتورسواران در حواث رانندگی یزد

امید آفرینی یکی از اهداف برنامه‌های دهه فجر

کیش مهیای استقبال از گردشگران نوروزی می شود

بیانیه حوزه علمیه یزد در پی اهانت به قرآن کریم

تجلیل از برترین‌های چهلمین دوره مسابقات عترت و نماز و قرآن در بافق

تاکید سعید پورزادی بر تسریع و کمک به ساخت پروژه های نیمه تمام در کیش

وضعیت تاب‌آوری سفره‌های زیرزمینی آب در یزد بحرانی است

اجرای برنامه‌های نوروزی با رعایت ملاحظات فرهنگی و دینی

تعویق افتتاح طرح‌های عمرانی در یزد

صدور هشدار سطح زرد در یزد

بهره‌برداری از 24 طرح عمرانی همزمان با دهه فجر در بافت جهانی یزد

به سمت تفرجگاه سخوید نروید

تمامی تصمیمات و پروژه‌های دولت باید پیوست بهره‌وری داشته باشد

دانش آموز میبدی راهی اردوی راهیان نور شدند

یک پنجم نوجوانان اصفهانی دچار اضافه‌ وزن هستند

تکریم و معارفه معاون بهداشت و درمان بنیاد/ارائه خدمات درمانی از مهم‌ترین و حساس‌ترین وظایف بنیاد است/نیازهای درمانی جامعه ایثارگری با توجه به میانگین سنی با عموم جامعه متفاوت است

نشست قاضی‌زاده هاشمی با نخبگان شاهد و ایثارگر همدان/ نخبگان ایثارگر برای ایجاد اشتغال وارد میدان شوند/ رویکرد جدید بنیاد مطالبه گری و پیگیری ارائه خدمات به ایثارگران است

بهره‌برداری از تصفیه‌خانه مسیل باختر در منطقه 8 تا نیمه اسفند

بازگشت دوباره آلودگی به هوای استان البرز

ورود به سمت تفرجگاه سخوید ممنوع