خبر یزد

آخرين مطالب

فقط چند روز تا نجات تخم مرغ باقی مانده علمي

فقط چند روز تا نجات تخم مرغ باقی مانده
  بزرگنمايي:

خبر یزد - مسابقه نجات تخم مرغ مسابقه‌ای است که اولین بار در جهان توسط سازمان فضایی ایالات متحد ناسا طراحی و عملیاتی شد که هدف ناسا از ارائه این چالش یافتن ایده‌های جدید برای فرود سفینه‌ها در مریخ بود ، این مسابقه به سرعت جهانی شد و در دانشگاه‌های ایران نیز طرفداران زیادی دارد.
در این مسابقه سازه به شکل خودروی چرخ دار یا یک وسیله نقلیه ساخته می‌شود که در نهایت تخم مرغ باید سالم به خط پایان برسد، در شهرستان ابرکوه برای اولین بار با همت گروه آروان برگزار شد که با استقبال پر شور شرکت کننده گان مواجه شد.
محمد مهدی روشن، دبیر برگزاری این مسابقه گفت: دراین باره انجمن رهپویان و ایده پردازان نوآور یا به اختصار (آروان) گروهی دانش آموزی و دانشجویی با هویت مستقل است که به منظور فراهم ساختن زمینه‌های مناسب برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانش آموزان و همچنین بهره گیری از استعداد و توانایی‌های آن‌ها برای توسعه علم و فرهنگ به فعالیت می‌پردازد.
او افزود: این مسابقات در هر دور به یک شکل بوده و نوآوری در اجرای آن وجود نداشته، اما این بار تصمیم گرفته شد تا خلاقیت، نوآوری و یک مهندسی را وارد مسابقه کنیم بنابراین این سری محوریت مسابقه را از گرانش به تست تصادف تغییر دادیم که این چالش نمونه کوچک شده از تست تصادف در شرکت‌های بزرگ ماشین سازی است و می‌تواند به آن‌ها در ساخت وسایل نقلیه کمک کند.
روشن ادامه داد: همین تغییر، کنجکاوی دانش‌آموزان زیادی را برانگیخت و باعث شد تا این بار شرکت کنندگان با استقبال بیشتری حضور داشته باشند.
این مسئول گفت: مجموعه آروان در یک حرکت خلاقانه صفر تا صد آیین نامه، ساخت پیست، مسائل فنی، مباحث قوانین و مقررات، آموزش‌ها و تمام آنچه که در محتوا و آموزش‌ها دخیل است را تغییر داد.
روشن گفت: علاوه بر ایجاد شور و نشاط جمعی و انجام فعالیت گروهی هدف از برگزاری این مسابقه این بود که بتوان از ذهنیت مهندسی و ایده‌های خلاقانه و مبتکرانه برای تولید علم و محصول استفاده کرد.
او ادامه داد: بطور کلی این مسابقه بهانه‌ای است برای دور هم گردآمدن اساتید دانشگاه، دانشجویان و فارغ التحصیلان، شرکت‌های استارت آپی، شرکت‌های صنعتی و دانش آموزان و افراد فنی صنعت گر، افراد خلاق و توانمند که می‌توانند بر اقتصاد کشور نقش داشته باشند.
به گفته روشن: اساتید بزرگی از دانشگاه‌های اصفهان و یزد برای داوری در این مسابقات حضور خواهند داشت.
محمد مهدی روشن دبیر برگزاری این مسابقه گفت: تعداد شرکت کنند گان تا کنون 38 تیم 3 تا 5 نفره در دو رده آزاد و دانش آموزی هستند که این عدد افزایش خواهد داشت. 
محمد مهدی روشن ادامه داد: سطح آزاد سخت‌تر از سطح دانش آموزی خواهد بود، زیرا در آن دانشجویان، خانواده ها، کارمندان و افراد خلاق با هر شغل وسمتی حضور خواهند داشت.
او به چالش‌های مسابقه اشاره کرد و گفت: چالش حریق و آتش، چالش تپه شنی و ماسه ای، چالش زمین ناهموار، مین و مانع صلب که قرار است سازه به ان برخورد کند از چالش‌های طراحی شده هستند.
محمد مهدی روشن بیان کرد: آروین در پنجمین سال فعالیتش، چهارمین دوره مسابقه نجات تخم مرغ را بصورت ملی برگزار می‌کند که در آن شرکت کنندگانی از آمل، آباده، شیراز، اصفهان، میبد، بافق، یزد، ابرکوه، مروست، اقلید و ... حضور خواهند داشت.
به گفته روشن پارک علم و فناوری یزد، بنیاد نخبگان یزد، شهرداری ابرکوه، فرمانداری شهرستان ابرکوه، شهرداری مهردشت، شرکت کیهان بار و شرکت کیمیا دارو تجارت دی از حامیان این سری از رقابت‌ها هستند.
به همین منظور با یکی از حامیان این جوانان در برگزاری رقابت‌ها در سطح ملی به گفتگو پرداختیم.
علی اصغر قیومی، مدیر مرکز رشد واحد‌های فناور شهرستان ابرکوه نیز در خصوص اجرای این مسابقه و حمایت از آن بیان کرد: مرکز رشد واحد‌های فناور ابرکوه یکی از حامیان مالی و معنوی برگزاری چهارمین دوره مسابقات نجات تخم مرغ (با محوریت تست تصادف) است در حال حاضر دبیرخانه این مسابقه در این مرکز فعال بوده و جلسات هماهنگی و سیاستگذاری کادر اجرایی این مسابقه نیز در همین مرکز برگزار می‌شود.
او افزود: پارک علم و فناوری به منظور بسط و توسعه فعالیت‌های نوآورانه و گسترش ادبیات خلاقیت و نوآوری در سطوح دانش آموزی و دانش جویی هر ساله چندین رویداد در این حوزه برگزار می‌کند و یا با سایر ادارات و سمن‌ها در امر برگزاری آن‌ها مشارکت دارد.
قیومی بیان کرد: این مسابقات تمرینی برای کار گروهی و حل مساله با روش‌های خلاقانه است، در حقیقت سوال یا معمایی مطرح می‌شود که می‌تواند ده‌ها جواب صحیح داشته باشد و به اشتراک گذاری این راه حل‌ها به پیدا شدن جواب بهتر کمک می‌کند.
مدیر مرکز رشد واحد‌های فناور شهرستان ابرکوه ادامه داد: با توجه به این که قشر غالب شرکت کننده در این رقابت‌ها دانش آموزان و دانشجویان هستند تلاش تیم‌های شرکت کننده با هر سطحی از سواد، ارائه آموزش‌های اولیه، جستجو در منابع برای ایده پردازی، استفاده از روش‌های حل خلاق مسایل، حل تیمی مساله، طراحی نمونه اولیه و ساخت آن، شور و شوق رقابت دست ساخته ها، اعتماد به نفس حاصل از حضور موفق در رویداد و ... از حاشیه‌های بسیار ارزشمند این رویداد است که مد نظر حامیان برگزاری این جشنواره است.
این مسئول گفت: هدف‌های دیگر از برگزاری این رقابت‌ها توجه دادن جوانان خلاق و مبتکر به یک مشکل واقعی در جامعه است که سال‌ها رها شده و لاینحل باقی مانده است، هر چند گاهی به قدری سطح تیم‌های شرکت کننده بالاست که ایده‌هایی ارائه می‌شود که واقعا می‌تواند راهگشا بوده و الهام بخش است.
این مسابقه همراه با اهدای جوایز نقدی به گروه‌های اول تا سوم خواهد بود که زمان برگزاری آن ساعت 8 صبح 27 شهریور ماه امسال در مجموعه گردشگری عمارت قجری شهرستان ابرکوه است.
اختتامیه آن نیز همان روز ساعت 19 در خانه امیدسالاری خواهد بود.
با توجه به جاذبه فضای مجازی برای نوجوانان و جوانان که هیجان کاذب و موقت آن چه بسا به ضرر آنان خواهد بود برگزاری چنین رقابت‌هایی می‌تواند علاوه بر کشف استعداد و نبوغشان مکان مناسبی برای گذران وقت طلایی عمرشان باشد.
چنین رقابت‌هایی برای دانش آموزان می‌تواند نقشه راهی باشد تا در آینده برای فعالیت‌های علمی و حتی اقتصادی خود تصمیم درستی گرفته و برای جامعه نیز مثمر ثمر باشند.
تبلیغ این رقابت‌ها در فضای مجازی، مدارس، مراکز آموزشی و سطح شهر برای شناساندن رقابت‌ها به همه اقشار جامعه می‌تواند در جذب شرکت کنندگان بیشتر و ایجاد شور و هیجان جمعی کمک کند.
امید است مسئولان استانی بر برگزاری چنین رقابت‌هایی در رشته‌ها و عرصه‌های مختلف تاکید بیشتر داشته باشند و حمایت‌های پر رنگ تری را ایفا نمایند.

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/618588/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

انسان واقعا 50 سال قبل به ماه رفته؟

آمادگی شبانه روزی مراکز نیکوکاری و ادارات کمیته امداد امام خمینی (ره) برای دریافت نذورات

شریان حیاتی و حادثه خیز ابرکوه مروست اصلاح و بهسازی می شود

تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی فرصتی برای نخبه پروری

افتتاح 27 پروژه بهداشتی از ابتدای دولت سیزدهم

نشاط خانواده‌های یزدی در دورهمی دنیای شیرین

برگزاری ویژه برنامه شادمانه غدیر در یزد

سخنان زیبای دکتر قمشه ای برای خدا

مقایسه‌ی پرتاب استارشیپ بعد از چند سال

3 نفر از عوامل تصادف زیرگذر مهدیه یزد روانه زندان شدند

عرضه دام زنده در 6 قربانگاه و 2 کشتارگاه استان یزد به نرخ مصوب

7 کشته و مجروح در تصادف زنجیره‌ای یزد

قرارداد مشارکت شرکت بیمه دی و صدا و سیما امضا شد

اطلاعیه دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی در خصوص اجرای قانون واردات خودرو جانبازان 50درصد به بالا مشمول

سخنان جالب نویسنده کتاب اضطراب موقعیت

راننده حادثه تصادف شنبه شب میدان مهدیه یزد دستگیر شده است

کمیته امداد یزد آماده دریافت نذورات مردمی است

برگزاری ویژه برنامه شادمانه غدیر در شهر یزد

باید در گردشگری کیش طرحی نو دراندازیم

رضایت مردم، ملاک ارزیابی عملکرد دستگاه ها و نهادهای مستقر در جزیره کیش

اطلاعیه دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی در خصوص اجرای قانون واردات خوردو جانبازان 50% به بالا مشمول

فلسفه حکومت اسلامی خدمت به بندگان خداست/ خانواده‌های شهدا و ایثارگران ما جزو پیش‌قراولان حضور در انتخابات هستند

اطلاعیه دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی در خصوص اجرای قانون واردات خوردو جانبازان 50درصد به بالا مشمول

گرما میگرن را تشدید می‌کند

صدور مجوز بکارگیری 22 پزشک متخصص و فوق تخصص در مناطق کمتر برخوردار یزد

غدیر باید در خانواده ها به یک فرهنگ تبدیل شود

فعالیت 16 کشتارگاه و قربانگاه در استان یزد

دستگیری و بازداشت سه نفر از عوامل حادثه تلخ تصادف زیرگذر میدان مهدیه یزد

وظیفه اصلی شیعیان روشنگری و بیان فضائل حضرت علی(ع) است

دستگیری عوامل تصادف دلخراش دیشب یزد

شهید قندی یزد به دنبال خرید سهمیه لیگ یک

مدیرکل بنیاد کرمانشاه: 6500 دیدار با جامعه ایثارگری استان در سه ماه اول سال جاری ثبت شده است

فلسفه حکومت اسلامی خدمت به بندگان خدا است/ خانواده‌های شهدا و ایثارگران ما جزو پیشقراولان حضور در انتخابات هستند

شعرخوانی جالب دکتر کاکاوند

سند امامزاده علی‌ابن‌عبدالله (ع) تفت صادر شد

لزوم رعایت اصالت و یکپارچگی با پیوند بیرون در باغ‌های ایرانی

صدور مجوز به کارگیری 22 پزشک متخصص و فوق تخصص در مراکز درمانی استان یزد

محکومیت قاچاقچی سوخت در یزد

بازپس، گامی به سوی یزد سبزتر

بهره برداری از فرودگاه سقز پس از 27 سال تا افتتاح نخستین فرودگاه اختصاصی کشور در یزد

افزایش فضای شهری در جوار امامزادگان سیدالصحرا (ع) یزد

مسئول دفتر شورای نگهبان در یزد: مردم در گزینش فرد اصلح دقت کنند + فیلم

برگزاری نماز عید قربان، فردا در مسجد ملااسماعیل یزد

مراسم دعای عرفه در 32 بقعه و امامزاده یزد برگزار می‌شود

شریان حیاتی و حادثه‌خیز ابرکوه مروست اصلاح و بهسازی می‌شود

مردم در پویش نذر قربانی مشارکت کنند

تصادف هولناک در زیرگذر مهدیه یزد/ 4 نفر در محل حادثه جان باختند

صدور سند موقوفات استان یزد را احیا می کند

مشارکت کارمندان کمیته امداد میبد در پویش نذرقربانی

سند مهندسی فرهنگی استان یزد رونمایی شد