خبر یزد

آخرين مطالب

فقط چند روز تا نجات تخم مرغ باقی مانده علمي

فقط چند روز تا نجات تخم مرغ باقی مانده
  بزرگنمايي:

خبر یزد - مسابقه نجات تخم مرغ مسابقه‌ای است که اولین بار در جهان توسط سازمان فضایی ایالات متحد ناسا طراحی و عملیاتی شد که هدف ناسا از ارائه این چالش یافتن ایده‌های جدید برای فرود سفینه‌ها در مریخ بود ، این مسابقه به سرعت جهانی شد و در دانشگاه‌های ایران نیز طرفداران زیادی دارد.
در این مسابقه سازه به شکل خودروی چرخ دار یا یک وسیله نقلیه ساخته می‌شود که در نهایت تخم مرغ باید سالم به خط پایان برسد، در شهرستان ابرکوه برای اولین بار با همت گروه آروان برگزار شد که با استقبال پر شور شرکت کننده گان مواجه شد.
محمد مهدی روشن، دبیر برگزاری این مسابقه گفت: دراین باره انجمن رهپویان و ایده پردازان نوآور یا به اختصار (آروان) گروهی دانش آموزی و دانشجویی با هویت مستقل است که به منظور فراهم ساختن زمینه‌های مناسب برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانش آموزان و همچنین بهره گیری از استعداد و توانایی‌های آن‌ها برای توسعه علم و فرهنگ به فعالیت می‌پردازد.
او افزود: این مسابقات در هر دور به یک شکل بوده و نوآوری در اجرای آن وجود نداشته، اما این بار تصمیم گرفته شد تا خلاقیت، نوآوری و یک مهندسی را وارد مسابقه کنیم بنابراین این سری محوریت مسابقه را از گرانش به تست تصادف تغییر دادیم که این چالش نمونه کوچک شده از تست تصادف در شرکت‌های بزرگ ماشین سازی است و می‌تواند به آن‌ها در ساخت وسایل نقلیه کمک کند.
روشن ادامه داد: همین تغییر، کنجکاوی دانش‌آموزان زیادی را برانگیخت و باعث شد تا این بار شرکت کنندگان با استقبال بیشتری حضور داشته باشند.
این مسئول گفت: مجموعه آروان در یک حرکت خلاقانه صفر تا صد آیین نامه، ساخت پیست، مسائل فنی، مباحث قوانین و مقررات، آموزش‌ها و تمام آنچه که در محتوا و آموزش‌ها دخیل است را تغییر داد.
روشن گفت: علاوه بر ایجاد شور و نشاط جمعی و انجام فعالیت گروهی هدف از برگزاری این مسابقه این بود که بتوان از ذهنیت مهندسی و ایده‌های خلاقانه و مبتکرانه برای تولید علم و محصول استفاده کرد.
او ادامه داد: بطور کلی این مسابقه بهانه‌ای است برای دور هم گردآمدن اساتید دانشگاه، دانشجویان و فارغ التحصیلان، شرکت‌های استارت آپی، شرکت‌های صنعتی و دانش آموزان و افراد فنی صنعت گر، افراد خلاق و توانمند که می‌توانند بر اقتصاد کشور نقش داشته باشند.
به گفته روشن: اساتید بزرگی از دانشگاه‌های اصفهان و یزد برای داوری در این مسابقات حضور خواهند داشت.
محمد مهدی روشن دبیر برگزاری این مسابقه گفت: تعداد شرکت کنند گان تا کنون 38 تیم 3 تا 5 نفره در دو رده آزاد و دانش آموزی هستند که این عدد افزایش خواهد داشت. 
محمد مهدی روشن ادامه داد: سطح آزاد سخت‌تر از سطح دانش آموزی خواهد بود، زیرا در آن دانشجویان، خانواده ها، کارمندان و افراد خلاق با هر شغل وسمتی حضور خواهند داشت.
او به چالش‌های مسابقه اشاره کرد و گفت: چالش حریق و آتش، چالش تپه شنی و ماسه ای، چالش زمین ناهموار، مین و مانع صلب که قرار است سازه به ان برخورد کند از چالش‌های طراحی شده هستند.
محمد مهدی روشن بیان کرد: آروین در پنجمین سال فعالیتش، چهارمین دوره مسابقه نجات تخم مرغ را بصورت ملی برگزار می‌کند که در آن شرکت کنندگانی از آمل، آباده، شیراز، اصفهان، میبد، بافق، یزد، ابرکوه، مروست، اقلید و ... حضور خواهند داشت.
به گفته روشن پارک علم و فناوری یزد، بنیاد نخبگان یزد، شهرداری ابرکوه، فرمانداری شهرستان ابرکوه، شهرداری مهردشت، شرکت کیهان بار و شرکت کیمیا دارو تجارت دی از حامیان این سری از رقابت‌ها هستند.
به همین منظور با یکی از حامیان این جوانان در برگزاری رقابت‌ها در سطح ملی به گفتگو پرداختیم.
علی اصغر قیومی، مدیر مرکز رشد واحد‌های فناور شهرستان ابرکوه نیز در خصوص اجرای این مسابقه و حمایت از آن بیان کرد: مرکز رشد واحد‌های فناور ابرکوه یکی از حامیان مالی و معنوی برگزاری چهارمین دوره مسابقات نجات تخم مرغ (با محوریت تست تصادف) است در حال حاضر دبیرخانه این مسابقه در این مرکز فعال بوده و جلسات هماهنگی و سیاستگذاری کادر اجرایی این مسابقه نیز در همین مرکز برگزار می‌شود.
او افزود: پارک علم و فناوری به منظور بسط و توسعه فعالیت‌های نوآورانه و گسترش ادبیات خلاقیت و نوآوری در سطوح دانش آموزی و دانش جویی هر ساله چندین رویداد در این حوزه برگزار می‌کند و یا با سایر ادارات و سمن‌ها در امر برگزاری آن‌ها مشارکت دارد.
قیومی بیان کرد: این مسابقات تمرینی برای کار گروهی و حل مساله با روش‌های خلاقانه است، در حقیقت سوال یا معمایی مطرح می‌شود که می‌تواند ده‌ها جواب صحیح داشته باشد و به اشتراک گذاری این راه حل‌ها به پیدا شدن جواب بهتر کمک می‌کند.
مدیر مرکز رشد واحد‌های فناور شهرستان ابرکوه ادامه داد: با توجه به این که قشر غالب شرکت کننده در این رقابت‌ها دانش آموزان و دانشجویان هستند تلاش تیم‌های شرکت کننده با هر سطحی از سواد، ارائه آموزش‌های اولیه، جستجو در منابع برای ایده پردازی، استفاده از روش‌های حل خلاق مسایل، حل تیمی مساله، طراحی نمونه اولیه و ساخت آن، شور و شوق رقابت دست ساخته ها، اعتماد به نفس حاصل از حضور موفق در رویداد و ... از حاشیه‌های بسیار ارزشمند این رویداد است که مد نظر حامیان برگزاری این جشنواره است.
این مسئول گفت: هدف‌های دیگر از برگزاری این رقابت‌ها توجه دادن جوانان خلاق و مبتکر به یک مشکل واقعی در جامعه است که سال‌ها رها شده و لاینحل باقی مانده است، هر چند گاهی به قدری سطح تیم‌های شرکت کننده بالاست که ایده‌هایی ارائه می‌شود که واقعا می‌تواند راهگشا بوده و الهام بخش است.
این مسابقه همراه با اهدای جوایز نقدی به گروه‌های اول تا سوم خواهد بود که زمان برگزاری آن ساعت 8 صبح 27 شهریور ماه امسال در مجموعه گردشگری عمارت قجری شهرستان ابرکوه است.
اختتامیه آن نیز همان روز ساعت 19 در خانه امیدسالاری خواهد بود.
با توجه به جاذبه فضای مجازی برای نوجوانان و جوانان که هیجان کاذب و موقت آن چه بسا به ضرر آنان خواهد بود برگزاری چنین رقابت‌هایی می‌تواند علاوه بر کشف استعداد و نبوغشان مکان مناسبی برای گذران وقت طلایی عمرشان باشد.
چنین رقابت‌هایی برای دانش آموزان می‌تواند نقشه راهی باشد تا در آینده برای فعالیت‌های علمی و حتی اقتصادی خود تصمیم درستی گرفته و برای جامعه نیز مثمر ثمر باشند.
تبلیغ این رقابت‌ها در فضای مجازی، مدارس، مراکز آموزشی و سطح شهر برای شناساندن رقابت‌ها به همه اقشار جامعه می‌تواند در جذب شرکت کنندگان بیشتر و ایجاد شور و هیجان جمعی کمک کند.
امید است مسئولان استانی بر برگزاری چنین رقابت‌هایی در رشته‌ها و عرصه‌های مختلف تاکید بیشتر داشته باشند و حمایت‌های پر رنگ تری را ایفا نمایند.

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/618588/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

در پاییز به این مکانها حتما سفر کنید!

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مازندران سفر می‌کند

پایان مأموریت «نعمت‌الله ترکی» در صندوق بازنشستگی کشوری/ «مهدی مسکنی» سرپرست شد

پایان ماموریت «نعمت‌الله ترکی» در صندوق بازنشستگی کشوری/ «مهدی مسکنی» سرپرست شد

حل مشکلات صادرات سوخت ایران به افغانستان

کشف سوخت قاچاق در بخش زارچ شهرستان یزد

افزایش 10 درصدی تخت‌های ویژه بیمارستانی یزد در سال جاری

20 هزار کارت ملی هوشمند در انتظار مراجعه متقاضیان

عیدی به خانواده‌های سه و چهار فرزندی استان یزد

نظارت بر سرویس مدارس شهر یزد

گسترش ١٨٨ کیلومتری شبکه آبرسانی استان در سال گذشته

پیش‌بینی قیمت دلار در مهر ماه

عطر غدیری دیگر در پایتخت پیچید

اهدا بسته‌های لوازم‌التحریر ویژه دانش‌آموزان کم‌برخوردار منطقه 9

30 پله برقی تعویض و 8 پله غیرضرور جمع‌آوری می‌شوند

شهرداری منطقه 17 تهران در جمع برگزیدگان رویداد علمی جهان

اجرای دیوارنگاری مهر و حجاب در منطقه 9

نکات طلایی برای خرید طلا

ساماندهی متکدیان در دستور کار شهرداری

ساختمان مجهزی برای ساماندهی متکدیان به بهزیستی واگذار می‌شود

توزیع 700 بسته کامل لوازم التحریر و بسته فرهنگی به دانش آموزان کم‌برخوردار منطقه 19

اهتمام مدیریت شهری منطقه 5 بر روان بودن ترافیک معابر در روزهای آغازین بازگشایی مدارس

تست آزمایشی خط اتوبوس 324 در مسیر شهرک شهید باقری _ مترو ورزشگاه آزادی

زنگ بازیافت در مدارس منطقه 8

منطقه 6 پایتخت آماده میزبانی از فصل پاییز شد

اجرای طرح "استقبال از مهر" در منطقه 21/ مدارس منطقه نونوار شدند

اکوپارک روددره فرحزاد؛ فرصتی برای بوم‌گردی/ زمینه‌های طرح ژینایی اکوسیستم فرحزاد ایجاد شده است

منطقه 17 در جمع 15 برگزیده رویداد علمی گوانگجو

تشریح اقدامات پاسداشت چهل و سومین سالگرد دفاع مقدس در منطقه 16

زنگ مدرسه برای کلاس اولی‌های محله خزانه توسط شهردار منطقه 16 نواخته شد

طرح زنده‌گیری و ساماندهی سگ‌های بلاصاحب در منطقه 22

برگزاری نمایشگاه آبفا به مناسبت هفته دفاع مقدس

تنظیم استاندارد‌های مشترک میان ایران و افغانستان برای صادرات سوخت

6 کاروانسرای یزد جهانی شدند

قیمت انواع قارچ و جوانه در میادین میوه و تره‌بار اعلام شد

خیابان طبیعت صاحب پیاده‌رو می‌شود/ بیشترین حجم پیاده‌روسازی شهر تهران در معابر منطقه 22

شمشیر دختران شمشیربازی در اردکان تیزتر شد

یزد جزو 5 استان برتر کشور در حوزه درمان/ساخت 3 بیمارستان تخصصی پیشرفته در استان

تشکیل رصدخانه پایش و کنترل تورم در استان یزد

سجادی رئیس جدید هیات شنا، شیرجه و واترپلو استان یزد

منشوری از جنس مقاومت

برگزاری مجمع انتخابات هیات شنا، شیرجه و واترپلو استان یزد

تنظیم استانداردهای مشترک صادرات سوخت میان ایران و افغانستان

تصمیمی جدید برای حل مشکل صادرات سوخت ایران و افغانستان

قیمت تخم‌مرغ پوسته قهوه‌ای در میادین و بازارهای میوه و تره‌بار اعلام شد

3800متر طول نهرسازی در منطقه 2 پایتخت اجرا شد

رشد صد در صدی پروانه‌های ساختمانی در منطقه 21

مانور سراسری روز ایمنی در استان البرز برگزار می‌شود

فرمانده سپاه ‌یزد: ایستادگی در میدان حق علیه باطل قطعا موفقیت‌آفرین است

فوتبال یزد پیشرو در گردشگری ورزشی