خبر یزد

آخرين مطالب

چهار دیواری که اختیارش با انسان نیست مقالات

چهار دیواری که اختیارش با انسان نیست
  بزرگنمايي:

خبر یزد - به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، زن مهمترین بخش تشکیل دهنده اجتماع یعنی خانوده است. او پیش از مجرم شدن، آسیب دیده و پس از به بند افتادن، قربانی است که مهمترین عامل در قطع این زنجیره می‌تواند آگاهی از حقوق اولیه خود باشد.
آزادی عزیزترین موهبت طبیعی آدمی است که در ظرف اختیار، اصیل‌ترین دارایی او را رقم می‌زند.
خدشه به این ساحت انسان را خشمگین می‌کند و اگر روح انتقام جویی را در او بیدار نکند، حداقل به دفاع وا می‌دارد. دفاع از مایملکش از حق سکوت و تکلم گرفته تا مال و جان.
تعیین باید‌ها و نباید‌های یک جامعه، با محدود کردن حق آزادی محقق می‌شود. همانطور که مدیر کل سابق زندان‌های یزد رضا ذوالفعلی نژاد در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، می‌گوید: از آغاز زندگی اجتماعی انسان، عده‌ای نابهنجار نیز وجود داشته اند که در فضایی به نام زندان نگهداری می‌شدند و هنوز هم وجود دارد. اما امروزه شکل آن تفاوت کرده است.
او معتقد است زندان یک ضرورت اجتماعی است که چهار هدف اصلی دارد. اصلی‌ترین هدف زندان مجازات در قبال تخلف است که بالاخره جایی باید جلو تخلف گرفته شود. هدف دوم تسلی خاطر زیان دیدگان (برای مثال درباره افراد درگیر قتل و یا سرقت) است. سومین هدف که مورد تاکید قضات و بزرگان دینی هم هست، اصلاح است و هدف چهارم مربوط به پیشگیری است.
ابراهیمی مسئول زندان زنان یزد از زندان به منزله دانشگاهی برای تغییر رفتار افراد یاد می کند که با شیوه محدودیت‌های انضباطی و رویکرد پاداش محور در حال پیاده سازی است.
حضور در زندان به هر دلیل که باشد، پیامد‌های بلاانکار فردی و اجتماعی دارد. حذف یک جایگاه چه به عنوان مادر در خانواده و چه به عنوان نیروی کار در جامعه به راحتی قابل جبران نیست. حدود 3500 نفر تعداد افرادی است که می‌توانستند گردانندگان چرخه صنعت یزد و یا شاکله تحکیم بخش یک خانواده که بستر هر راستی و کژی در جامعه است، باشند. تعدادی از این افراد به گفته ذوالفعلی نژاد اگر در مسیر درستی قرار گرفته بودند، جزء نخبگان کشور بودند.
در نبود مادر و یا پدر تا چه حد زندگی افراد به مخاطره می‌افتد؟ مدیر کل سابق زندان‌های یزد می‌گوید: اکثریت حاضر در کانون اصلاح و تربیت فرزندان طلاق هستند. گذشته از تاثیر حبس بر میزان طلاق باید بدانیم که حبس یعنی نبود مادر، پدر و یا فرزندی از خانواده. این نبودن، فارغ از علت خطرآفرینی اش که شامل انواع جرایم است، مهمترین نظام اجتماعی را لرزانده است.

خبر یزد

به گفته مدیرکل سابق زندان‌های یزد در میان تعداد شناور 119 زندانی بانو در زندان یزد، میانگین سنی حدود 40 سال است. به بیانی مفیدترین برهه عمر یک انسان. از این تعداد، بیشترین جرم متعلق به مواد مخدر است که بیش از 50 درصد زندانیان را در بر می‌گیرد و پس از آن سرقت.
طبق قانون مادر‌های زندانی در صورت داشتن صلاحیت می‌توانند تا 2 سال از فرزند تازه متولد شده خود نگهداری کنند و بعد از آن همه چیز به شرایط زندان بستگی دارد. امکان دارد این زمان تا 6 سال هم تمدید شود. در غیر این صورت فرزند یا فرزندان به اعضای دیگر خانواده و یا بهزیستی تحویل داده می‌شود.
با زن 30 ساله‌ای که به جرم حمل مواد مخدر 6 ماه در زندان به سر می‌برد، هم صحبت می‌شوم. او می‌گوید همسر دوم مردی 50 ساله بوده است و به دلیل کم توجهی، زمانی که دوستش مواد مخدر را به او معرفی می‌کند، به این دام می‌افتد. زایمان او در زندان و تولد پسری که به علت اعتیاد مادر تحت درمان شدید تنفسی قرار می‌گیرد، پرده دیگر زندگی اوست.
فرزند 9 ساله اش نیز که با نامادری زندگی می‌کند، دچار افسردگی شده و اعتراض کادر اداری مدرسه اش را در پی داشته است. کودک تازه متولد شده پس از مدتی به بهزیستی منتقل می‌شود و حلقه گسست یک خانواده را تکمیل می‌کند.
فروپاشی خانواده؛ تنهایی و افسردگی از احوال شخصی زن جوان می‌پرسم که اگر به خانواده و شرایط عادی بازگردد چه می‌شود؟
زن جوان به جو خشن و لزوم حفظ آرامش در زندان اشاره می‌کند و وقتی از کلاس‌های آموزشی، کارگاه‌های مشاوره در زندان و میزان اثربخشی آن‌ها می‌پرسم، می‌گوید تنها ملاقات‌ها و تلفن می‌تواند، زندانیان بی رمق را کمی آرام کند.

خبر یزد

ذوالفعلی نژاد که کارشناس جامعه شناسی نیز هست، بیشترین مشکل زندانیان را به لحاظ روحی، محدودیت می‌داند.
او معتقد است: زندان اگر هتل 5 ستاره هم شود، زندان است. حتی اگر به لحاظ امکانات مشکلی وجود نداشته باشد، آزادی بیشترین چیزیست که یک زندانی خواهان آن است. پس از آن، دلتنگی و دغدغه‌های خانوادگی در کنار دغدغه‌های قضایی بزرگترین مشکلات یک زندانی را تشکیل می‌دهد.
از بیشترین فشاری که به یک زن جوان در زندان وارد می‌شود، پرسیدم. صریح و موجز گفت؛ چهار دیواری که اختیارش با تو نیست.
ابراهیمی مسئول بند نسوان ندامتگاه یزد که سال‌ها به عنوان مشاور زندان فعالیت داشته تجربیات شخصی خود را با من در میان می‌گذارد. طبق محاسبات تجربی او بیش از 90 درصد زندانیان زن، با اختلال افسردگی و اضطراب وارد زندان می‌شوند. مزمت همیشگی زندان در جامعه در بدو ورود، فشار بسیاری را بر زندانی وارد کرده و اختلالات خلقی او را در دوره مواجهه اولیه تشدید می‌کند.
و می‌گوید این زمان که حدود یک هفته اول ورود را شامل می‌شود، بهترین زمان برای آزادی مشروط و بازگشت فرد به جامعه است، چرا که فشار وارده بازدارندگی لازم را برای منع جرم در پی دارد.
ابراهیمی کارکرد زندان در طولانی مدت را کمرنگ‌تر می‌بیند چرا که جنس بشر آماده است تا با محیط اطرافش سازش پیدا کند.

خبر یزد

مدیر کل سابق زندان‌های یزد از آثار سوء جرایم می‌گوید: نوع جرم بر خانواده‌ها تاثیر گذار است. مثلا فردی که جرم مالی داشته خانواده اش کمتر امکان دارد به سمت جرایم این چنینی سوق پیدا کنند. اما در بحث الگوپذیری زمانی که مادر سرقت می‌کند و فرزندش را برای طبیعی جلوه دادن فعل همراه دارد، ناخودآگاه فرزند هم درگیر این اختلال می‌شود.
معمولا زمانی که سرپرست خانواده در زندان باشد، انحراف و آسیب پذیری سایر اعضا خانواده هم بیشتر می‌شود. به طور مثال در حوزه اعتیاد تا زمانی که فرزند به عقلانیت و استقلال لازم برسد، با الگوگیری از والدین معتاد خود، معتاد شده است.
مشاور و مسئول بند بانوان زندان یزد زندانی را در درجه اول آسیب دیده تعریف می‌کند، فردی که در اکثر قریب به اتفاق با مشکلات خانوادگی وارد ورطه ارتکاب جرم شده است، زنان در بند عموما یا مطلقه اند و یا فرزند طلاق.
براساس تحلیل‌های آماری می‌توان گفت: دو عامل مهم در زندان رفتن موثر است. عامل اول فقر فرهنگی و پس از آن فقر اقتصادی است. بیش از 80 درصد زندانیان بی سواد و یا کم سواد هستند. از سویی دیگر نزدیک به 80 درصد آن‌ها شغل مناسبی نداشته و یا امنیت شغلی نداشته اند که پس از مدتی مرتکب جرم می‌شوند.
ابراهیمی می‌گوید یزد چهارراه مواصلاتی مواد مخدر کشور است و به همین دلیل بیشترین آمار زندانیان مربوط به این جرم است که عموما از عدم آگاهی زنان از حقوق خود در خانواده و اجتماع نشات می گیرد. این افراد که به طور عمده از استان سیستان و بلوچستان وارد یزد شده اند با تحمل فشار‌های متعدد از سوی همسر و اجتماع برای تسکین خود مواد مخدر را انتخاب می‌کنند.
اندرزگاه؛ بند ندامت و بازگشت با زن میانسالی که به جرم مالی در زندان به سر می‌برد، هم صحبت می‌شوم. او می‌گوید: ضمانت چک پسرش را کرده که شریکان تجاری اش کلاهبردار از آب درآمده اند.

خبر یزد

زن میانسال تنها 20 روز را در زندان سپری کرده و پس از آن به عنوان نیروی کار زندان در مرکز تعاون زندان به ازای حبسش مشغول به کار است.
او پس از کار به خانه باز می‌گردد، اما در میان اشک و مویه، مضطرب آبرویش است.
او حتی در زندان به سر نمی‌برد، اما نام زندانی را به دوش می‌کشد و حتی نزدیکان او نیز از این مساله بی اطلاع هستند، از این رو از درد زندانی بودن می‌گرید.
فشار این ندامت به حدی است که زن میانسال که همسرش را از دست داده و سه پسرش را به تنهایی بزرگ کرده وادار به اشک ریختن، افسردگی و خانه نشینی کرده است.
زمانی که از او پرسیدم، اولین کاری که پس از آزادی از زندان انجام می‌دهی چه می‌تواند باشد؟ به سرعت و مطمئن پاسخ داد: زندگی می‌کنم.
مسئول بند زنان زندان یزد تسهیلات حمایتی زنان را بیشتر از مردان می‌داند و اینگونه شرح می‌دهد که زن به علت جنس حمایتی اش اگر همسرش به زندان برود تمام تلاش خود را برای بازگرداندن او به کار می‌بندد، اما در حالت عکس اینگونه نیست. عموم زنان در بند یا مطلقه هستند و یا همسرانی در بند دارند، در سایر موارد نیز مراجعه و همکاری محسوسی برای حمایت از زن دیده نمی‌شود مگر مواردی انگشت شمار.
زندان آخرین منزلگاه مجرم است و باید هم باشد. اما پیش از آن باید دانست که به قول ذوالفعلی نژاد با استناد به نظریات جامعه شناسی، اگر افراد در شرایط خاصی قرار بگیرند امکان ارتکاب جرم بیشتر می‌شود. به طور مثال زمانی که از مدرسه فرزندمان تماس گرفته شود که اتفاقی برای او افتاده با سرعت و بدون در نظر گرفتن قوانین راهنمایی رانندگی حرکت می‌کنیم.
ما از این مساله که زندانی تحت چه شرایطی دست به ارتکاب جرم زده بی اطلاع هستیم و ممکن است هر کسی در شرایط مشابه، فعل مجرمانه‌ای داشته باشد.
ابراهیمی وجود امکانات را مایه آسایش رفاهی می‌داند، اما معتقد است آرامش را نمی‌توان در آن جستجو کرد. او می‌گوید ارتباط معناداری میان امکانات و ارامش روحی زندانی وجود ندارد و چیزی که مشخص است آن است که در زندان مطلقا آرامش وجود ندارد.
اگر ندامتگاه و بند را اندرزگاه و زندان بان را مراقب بنامیم، جیره تلفن زندانی را دو برابر کنیم و حتی خوراک و پوشاک و امکانات رفاهی بیشتری مهیا کنیم، زندان همان کار ویژه خود را دارد و زندان، زندان می‌ماند.

خبر یزد

ز مدیر روابط عمومی زندان‌های یزد در مورد کرونا و زندان می‌پرسم.
حمید رضا استادیان پاسخ می‌دهد که با توجه به حساسیت زندان کادر اجرایی با تمام قوا مانع نفوذ کرونا به درون زندان شده اند و تاکنون مورد ابتلا به کرونا در زندان ثبت نشده است. تنها تعدادی از افراد پذیرش شده در ابتدای ورود به زندان، کرونا مثبت بوده اند که پس از اتمام دوره درمان، وارد زندان شده اند.
وقتی که از فعالیت‌های زندان بانان در دوره کرونا و تلاش فراتر از ظرفیت مورد توقع از آنها، آگاه می‌شوم با خود مرور می‌کنم که تصویر جلادان سنگدل تنها متعلق به افسانه‌های وحشت آور است.
در زندان یزد زحمات و یا اشک‌هایی که در وقت دردمندی زندانی ریخته می‌شود و یا لبخندی که در همراهی با او به لب زندان بان می‌نشیند، پشت دیوار‌های بلندی است که دیده نمی‌شود.
گزارش از فاطمه زارع
انتهای پیام/
منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/164841/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

برگزاری جشنواره آلبالو در روستای طزرجان تفت

یزد در مصرف بهینه و افزایش بهره‌وری آب در کشور پیشرو است

تعطیلی تمامی ادارات و نهادها در کیش

برترین شمشمیربازان پسر یزد مشخص شدند

همه عوامل حادثه ریلی مشهد-یزد/راه‌آهن مقصر بودند

حفظ آرامش و حضور در فضاهای باز

تیم‌ فوتسال صبای یزد بر مس رفسنجان غلبه کرد

مجسمه امیرچخماق یزد 850 میلیون تومان در حراج تهران بفروش رفت

جشنواره آلبالو در روستای طزرجان تفت برگزار شد

انتقاد بسیج دانشجویی یزد از سخنان اخیر مسیح مهاجری

استاندار یزد از اختصاص 80 میلیارد تومان بودجه برای طرح‌های عمرانی مهریز خبر داد

روشن شدن مشعل جشنواره شهر قهرمان

آماده سازی نمایشگاه تهران 1401

آیین بزرگداشت خادم الرضا (ع) مرحوم استاد کریمخانی

سفیر ایران در کنیا: کاشی و سرامیک یزد به آفریقا صادر می شود

حقوق بشر آمریکا نشانگر مردودی کارنامه تمدن غرب است

امام‌جمعه یزد: قانون اجاره بهای مسکن، دقیق اجرا شود

آیت الله ناصری:‌ مسئله گرانفروشی باید در سطح ملی مدیریت و رفع شود

زمین چمن مصنوعی مهریز افتتاح شد

عزم جدی دولت برای حل مشکلات اقتصادی جامعه

صاحبخانه‌ها با مستاجران مداراکنند/گرانفروشی خلاف سبک زندگی اسلامی

شعار «تولید از سنگ تا قطعه» را در یزد محقق می کنیم

پرداختن به واقعه غدیر بصیرت و همت خاص می‌خواهد

افزایش چند برابری صادرات زعفران هرات

وزش باد نسبتا شدید در آدینه استان یزد

بهزیستی اردکان 96 میلیارد ریال مشارکت مردمی جذب کرد

ضرورت تامین آب بزرگترین کشتارگاه صنعتی جنوب شرق کشور

پرداخت تسهیلات به واحد‌های آلاینده استان یزد

بازدید خبرنگاران از چند واحد تولیدی شهرک صنعتی یزد

سالانه یک هزار نوجوان و جوان میبدی دانستنی های ازدواج را می‌آموزند

ضرورت افزایش اقدامات حوزه ایمنی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل مترو

تغییر ریل گذاری توسعه یزد یک الزام عقلانی است

یک کشاورز ابرکوه یزد 10 میلیارد ریال به بیمارستان این شهر اهدا کرد

2 خبر از ابرکوه

برگزاری بزرگداشت شهدای هفتم تیر و شهید صدوقی در یزد

دستگاه قضا در یزد حامی مدیران شجاع و انقلابی است

دستگاه‌ها کم کاری و بی‌حوصلگی خود را به گردن نظارت‌ها و بازرسی‌ها نیندازند

ارتقای خدمات درمانی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی یزد و دانشگاه آزاد اسلامی

توزیع 110 بسته معیشتی در یزد

سرپرست جهاددانشگاهی یزد منصوب شد

راه‌اندازی نخستین مرکز خرید و فروش موتورسیکلت و دوچرخه در تهران

فرصت‌سوزی یزد در معرفی توانمندی‌های صنعتی و تولیدی/ نمایشگاهی با غرفه‌های خالی برای معرفی توانمندی‌های یزد

استارت پروژه ملی در تهران زده شد/خرید دستگاه زباله سوز 1100 تنی برای پایتخت

استقرار شرکت‌های تعاونی نساجی یزد در شهرک مریم آباد

مراسم شهید صدوقی در یزد به آشوب کشیده شد

ریشه مشکلات کشور جنگ قدرت است

24 میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به عشایر یزد پرداخت شد

تکرار احتکار برنج در یزد

تنها راه تامین آب یزد از خارج استان است

پارک مهارت در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشور راه‌اندازی می شود