خبر یزد

آخرين مطالب

تورم 70 درصدی و کاهش 80 درصدی فروش لوازم‌ تحریر در یزد اقتصادي

تورم 70 درصدی و کاهش 80 درصدی فروش لوازم‌ تحریر در یزد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - با افزایش گرانی‌ها در کشور و نبود مدیریت مناسب متولیان امر، آنچه در این اوضاعِ نابسامان هر روز رو به وخامت می‌گذارد، وضعیت معیشت جامعه کارگری است که حالا باید بیش از یک سوم حقوق خود را برای تهیه لوازم تحریر در آستانه مهرماه پرداخت کنند.
  این روزها یکی از اقشاری که به‌سختی زندگی می‌گذرانند، کارگرانی هستند که تمامی مشکلات از قبیل نبود بیمه، نداشتن خانه و سرپناه، بیکاری، عدم پرداخت حقوق معقول و ثابت، نبود حمایت، کاهش قدرت خرید و … را یک‌جا تجربه می‌کنند و با بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید پس از چند سال تعطیلی به دلیل شیوع کرونا باید درد و رنجی مضاعف را برای تامین لوازم مدرسه فرزندان خود متحمل شوند.
 
همه‌ساله در آستانه مهر ماه تقاضا برای خرید لوازم‌ تحریر افزایش می‌یابد و مردم در صدد تدارکات آغاز مدرسه‌ای خاطره‌انگیز برای فرزندان هستند اما امسال وضعیت‌ اقتصادی بسیاری از خانواده‌ها مناسب خرید لوازم مدرسه برای فرزندانشان مهیا نیست، تا جایی که برخی از افراد یا شغل خود را از دست داده یا با کسادی در بازار، کارشان تا آستانه تعطیلی رفته و در این اوضاع و احوال برای بازگشایی مدارس و ادامه تحصیل فرزندان خود نیاز به لوازم تحریر دارند که با قیمت‌های نجومی به سختی می‌توانند پاسخگوی این نیاز باشند.
گرانی در بازار لوازم تحریر موج می‌زند
بررسی میدانی خبرنگار در بازار لوازم التحریر نشان می‌دهد که قیمت کالاهای مورد نیاز مدارس و انواع نوشت‌افزار بیش از دو برابر افزایش یافته و این‌طور که فروشندگان نرخ می‌دهند، برای لوازم‌التحریر نرخ واحدی وجود ندارد و بازار به شدت از نظر قیمتی خارج از کنترل ناظران است.
برای نمونه جعبه مداد رنگی در یک برند و تولید داخل کشور از 48 هزار تومان شروع و تا 80 هزار تومان در بازار قیمت دارد و فروشنده هم برای این تفاوت قیمت‌ها نیز خریدهای جدید و قدیم را عنوان می‌کند.
بررسی‌ها از سطح بازار بیان‌گر آن است که به طور متوسط شاهد تورم 60 الی 70 درصدی در اقلام مختلف نوشت افزار هستیم که البته در این بین، «دفتر» بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داده است.
در سنوات گذشته با هدف کنترل بازار در اواخر شهریور ماه، شاهد برپایی نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی، نوشت افزار، کیف و غیره بودیم که امسال این امر مورد غفلت متولیان امر قرار گرفته است.
بسیاری از خانواده‌ها بر این باور هستند که حمایت دولت از آموزش باید به صورت مستمر ادامه داشته و زمینه تحصیل ارزان برای اقشار مختلف جامعه فراهم شود و خرید لوازم التحریر، فرم و سرویس مدارس و ثبت نام دانش آموزان که دغدغه‌های خانواده‌ها است با حمایت دولت کاهش یابد.
یک شهروند یزدی با انتقاد از گرانی افسار گسیخته در بازار نوشت‌افزار و ضعف نظارت بر قیمت‌های متفاوت در یک برند به ایلنا گفت: به طور متوسط برای خرید یک بسته کامل لوازم التحریر 800 هزار تومان باید پرداخت کنم که این مبلغ برای خانواده‌های دارای چند دانش آموز بسیار سخت است.
مسعود رادمنش با بیان اینکه باید سایر هزینه‌ها را هم به آن اضافه کرد افزود: یک دانش آموز محصل دارم و هم اکنون در پرداخت هزینه‌های تحصیل آن با سختی مواجه هستم.
وی با بیان اینکه با حقوق کارگری که قسمت عمده آن صرف اجاره مسکن می‌شود تلاش می‌کنم که تا حداقل‌ها را برای فرزندم تهیه کنم ادامه داد: متاسفانه خرید یک دفتر ساده هم برای خانواده‌ها سخت شده و در این بین برخی از چشم و هم چشمی‌ها نیز شرایط را برای والدین سخت‌تر می‌کند.
افزایش 100 درصدی قیمت دفتر با گرانی کاغذ
رئیس اتحادیه نوشت‌افزار یزد با بیان اینکه بازار خلوت‌تر شده و فروشنده‌ها نیز نسبت به سال‌های قبل رضایت کمتری دارند به ایلنا گفت: گرانی‌ها تاثیر خودش را گذاشته و مردم توان خرید ندارند.
محمدحسین مرتضوی با بیان اینکه تا چند سال گذشته بازار لوازم التحریر یزد در قبضه کالای خارجی بود و امروز کالاهای با کیفیت ایرانی در بازار هستند اظهار داشت: قیمت کالاهای تولید داخل و کیفیت آن‌ها در مقایسه با کالای خارجی که چینی و بی‌کیفیت بود بسیار بهتر است و کالاهای خارجی از سبد خرید خانواده‌های متوسط رو به پایین حذف شده است.
وی با اشاره به اینکه کیفیت بسیاری از اجناس ایرانی مانند خودکار، پاک کن، تراش، چسب و… حداقل با نمونه‌های خارجی برابری می‌کند اما قیمت این کالاها برای خریداران بالاست ادامه داد: در این بین دفتر افزایش قیمت بیشتری داشته و قیمت این کالا امسال حدود 80 تا 100 درصد افزایش یافته است.
مرتضوی با اشاره به اینکه تاثیر گرانی‌ها به وضوح مشخص است و آنگونه که انتظار می رفت از بازار استقبال نشده تصریح کرد: برخی کارفرمایان برای تهیه بن نوشت افزار اقدام کردند و در اختیار پرسنل خود و کارگران قرار داده اند اما به گذشت بیش از 10 روز تعداد انگشت شماری برای تهیه نوشت افزار از طریق بن هایی که توزیع شده اقدام کرده اند.
وی افزود: کاملا مشخص است که یک کارگر با دریافتی که دارد و باید اجاره بهای منزل خود را پرداخت کند و توانی ندارد که بخواهد بیش از نیمی از دستمزد را برای تهیه نوشت افزار و مخارج جانبی تحصیل فرزند خود بپردازد.
رئیس اتحادیه نوشت‌افزار یزد اضافه کرد: در چند سال گذشته اواخر شهریور و اوایل مهرماه مغازه‌های لوازم تحریر بسیار شلوغ می‌شد اما امسال بازار به شدت تحت تأثیر قدرت خرید مردم قرار گرفته و خلوت است و در مواردی فروش تا 80 درصد کاهش داشته است.
نظارت 22 تیم بازرسی بر بازار نوشت‌افزار
معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان یزد از بازرسی و نظارت 22 تیم بر فروشگاه‌های لوازم التحریر در استان خبر داد.
علی افشارپور اظهار داشت: با نزدیک شدن به بازگشایی مدارس، 22 تیم بازرسی بر روی فعالیت فروشگاه‌های پوشاک، لوازم التحریر، کیف و کفش نظارت می‌کنند.
وی با اشاره به اجرای طرح ویژه بازرسی لوازم التحریرافزود: این طرح در آستانه بازگشایی مدارس از 15 شهریور تا 5 مهر ماه در استان یزد اجرا می‌شود.
معاون اموربازرگانی سازمان صمت استان یزد ادامه داد: بازرسان بر فروشگاه‌های پوشاک، کیف، کفش و لوازم و تحریر متمرکز هستند و کنترل بر فروش اجناس را به طور لحظه‌ای رصد می‌کنند.
افشار پو با بیان اینکه بازرسی‌ها از ساعت 8:30 صبح تا 11 شب انجام می‌شود، گفت: بازرسی‌ها به صورت تخصصی و صنفی صورت می‌گیرد که به صورت نامحسوس بر عملکرد مغازه‌ها نظارت دارند.
وی خاطرنشان ساخت: بازرسی‌ها بیشتر بر نوشت‌افزار ایرانی، گرانفروشی، داشتن پروانه کسب مغازه‌ها و رعایت دستورالعمل‌های صنفی است.
معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد با اشاره به اینکه فرهنگ یزد، نوشت‌افزار ایرانی اسلامی را می‌پسندد، گفت: بازرسان با فروشندگان لوازم التحریر قاچاق، قاطعانه برخورد می‌کنند.
  گرچه بازرسی واحدهای صنفی در ایام بازگشایی مدارس با تشدید نظارت‌ها هم اکنون در حال انجام است و تا پایان مهرماه ماه ادامه خواهد داشت اما قطعا این اقدامات جوابگوی دغدغه خانواده ها و کارگرانی که در خرید لوازم نوشت افزار در تنگنا هستند نخواهد بود و شایسته است مسئولان امر با پرهیز از شعارزدگی، اقدام موثری در این زمینه داشته باشند.


 

لینک کوتاه:
https://www.khabareyazd.ir/Fa/News/235615/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

استاندار یزد: بهترین بستر برای مردمی‌سازی بدنه دولت استفاده از جهادگران بسیجی است

کرونا و کاشان در شبانه‌روز اخیر

ترافیک معابر منطقه 4 کنترل شد

شانزدهمین شماره مجله چندرسانه‌ای «کلیک دو» منتشر شد

برگزاری بزرگترین مزایده سازمان مدیریت میادین تا 12 مهرماه

امنیت؛ مهمترین دلیل استقبال از اتوبوس

هفت طرح گردشگری در استان یزد افتتاح شد

کودک ٢.٥ ساله قربانی نبود ایستگاه آتش نشانی در شاهدیه شد

همه دستگاه‌ها زمینه حضور نیروهای جهادی را فراهم کنند

سالانه بیش از 400 هزار بازرسی کار از کارگاه های فعال انجام می شود / 21 هزار کمیته حفاظت فنی در کشور فعال است

افزایش دمای تهران تا پایان هفته

یزد میزبان برترین استعداد های شمشیر بازی کشور

آزادی 2124 زندانی یزد با استفاده از ارفاقات قانونی

طرح پرورش ماهی در قفس با ظرفیت 500 تن در تنگستان افتتاح شد

عدم همکاری اتاق اصناف در ایمن‌سازی بازار بیرجند

تعطیلی یک واحد تولیدی در میبد

طرح های اولویت دار تعاونی در استان های مختلف کشور شناسایی می شوند

نواختن زنگ بازیافت در 30 مدرسه منتخب منطقه 19

یک دیدار هفته اول لیگ برتر والیبال به تعویق افتاد

اعلام برنامه هفته نخست لیگ برتر والیبال/ لغو یک دیدار در آمل

یک بازی لیگ برتر تعویق افتاد

وقف‌های جدید متناسب با نیاز روز جامعه باشد/ لزوم احیای موقوفات فراموش شده

برنامه راهبردی شهرداری یزد برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره

این امامزادگان در روستای بادگیرها آرمیده‌اند

200 خانه برای محرومان استان یزد ساخته می‌شود

استاندار یزد: از نویسندگان و شعرای استان حمایت می‌کنیم

رئیس حوزه هنری گلستان: فرهنگ‌سازی برای حجاب هنرمندی می‌خواهد

دومین موزه رسمی شهرداری یزد راه‌اندازی می‌شود

اعتیاد، عامل 65 درصد همسرآزاری‌ها و 25 درصد قتل‌ها

اعزام بیش از یک‌هزار دانشجوی یزدی به پیاده‌روی اربعین

آیین نخل برداری سنتی در مهرجرد یزد

بازدید رایگان سالمندان از برج میلاد

بهسازی بیش از 30 تقاطع منتهی به مدارس منطقه 19 همزمان با آغاز ماه مهر

ساختمان‌های واقع در بافت‌ فرسوده دارای استاندارد و ایمنی لازم نیستند

خیرین یزدی 8 میلیارد به دانش‌آموزان نیازمند کمک کردند

نوسان جزئی دما در استان یزد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: تعاون می تواند نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی ایفا کند

جزئیات ارائه اصلاحیه بودجه شهرداری به شورا/شهرداری درخصوص تحقق بودجه نسبت به 6 ماه ابتدایی سال گذشته جلوتر است

تعیین تکلیف 48پروژه بلاتکلیف به ارزش 50هزار میلیارد تومان/ تحقق 3برابری منابع مالی شهرداری توسط سازمان سرمایه‌گذاری نسبت به سهم تعیین شده

3 اقدام برای ساماندهی موتورها

اینفوگرافیک | نهضت مقاوم‌سازی پل‌های سواره‌روی تهران

ثابت ماندن آمار بستری‌های مشکوک به کرونا در یزد

امام‌جمعه تفت: بصیرت مردم، آتش فتنه دشمن را خاموش کرد

«تلفن سیاه» در دست کودکان ربوده شده

برپایی نمایشگاه عکس،غرفه‌های فرهنگی و مسابقه خاطره‌نویسی در منطقه 19

اجرای طرح دستان گویا با پخش کلیپ آموزش زبان اشاره در منطقه 19/ بهره‌مندی ناشنوایان از خدمات غربالگری رایگان شنوایی

وقوع زلزله 4 ریشتری حوالی بهاباد

اخبار کوتاه یزد/ از تجلیل سربازان تا فعالیت گروه‌های جهادی

برگزاری نشست برخط دفاع مقدس الگویی برای عبور از تهدید‌ها و بحران‌ها

عیادت مسئولان استان یزد از مامور مجروح اغتشاشات اخیر